[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež menoval Cyrila Vasiľa za delegáta pre Sýrsko-malabarskú cirkev v Indii
P:3, 31. 07. 2023 12:31, DOMFoto: TS KE


Košice 31. júla (TK KBS/TS KE) Svätý Otec František menoval 31. júla na sviatok sv. Ignáca z Loyoly, zakladateľa Spoločnosti Ježišovej, arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ za pápežského delegáta s osobitnými právomocami pre katolíkov Sýrsko-malabarskej cirkvi v Indii, osobitne v archieparchii Ernakulam-Angamaly. Arcibiskup Vasiľ ostáva zároveň košickým eparchiálnym biskupom.

„Menovanie za pápežského delegáta vo všeobecnosti možno považovať za česť a znak dôvery zo strany Svätého Otca. Niekedy k takémuto menovaniu a delegovaniu dôjde z toho dôvodu, aby dotyčná osoba “reprezentovala” pápeža pri nejakej cirkevnej udalosti a slávnosti, či výročí, alebo liturgickom slávení a takéto menovanie je zo strany pápeža prejavom pozornosti voči udalosti a cirkevnému spoločenstvu, ku ktorému svojho delegáta vysiela. Iného druhu sú situácie, keď pápežský delegát je vyslaný,  a poverený osobitnými právomocami, aby riešil nejaký konkrétny problém v niektorej z miestnych cirkví. Ide o situácie pri ktorých sa z nejakého dôvodu vyžaduje  osobný zásah Svätého Otca. Veľmi zjednodušene povedané, moje menovanie patrí do tejto druhej skupiny. Osobne teda vnímam toto venovanie ako znak dôvery i ako veľkú zodpovednosť, ktorá z neho vyplýva," uviedol pri príležitosti menovania arcibiskup Vasiľ.

„Pre Košickú eparchiu to  znamená, že na istý čas budem musieť svoju pozornosť deliť medzi vlastnú eparchiu a potreby Sýrsko-malabarskej cirkvi v Indii. Verím, že vďaka dobrému tímu spolupracovníkov v Košiciach, budem môcť uskutočňovať toto poverenie Svätého Otca takým spôsobom, aby to nijako neohrozovalo riadne fungovanie Košickej eparchie. V najbližších dňoch sa chystám na niekoľko týždňov aj osobne navštíviť túto cirkev na prvé zhodnotenie napätej situácie v eparchii Ernakulam-Angamaly. Už v minulosti som niekoľkokrát Sýrsko-malabarskú cirkev navštívil, kým som ešte pracoval na Kongregácii pre východné cirkvi. Rovnako som sa  niektorým  otázkam týkajúcim sa tejto cirkvi venoval aj v rámci mojej predchádzajúcej akademickej činnosti.  Napriek tomu považujem za potrebné  neriešiť situáciu len na diaľku a takpovediac od kancelárskeho stola, ale aj prostredníctvom osobnej skúsenosti, rozhovorov. a hodnotenia situácie na mieste. Až po tejto prvej návšteve budem  vedieť lepšie usúdiť, aké budú ďalšie kroky, potrebné na presadenie rozhodnutia Synody biskupov Sýrsko-malabarskej cirkvi a či budú nevyhnutné na dosiahniutie tohto cieľa aj prípadné iné návštevy," dodal.

-

Archieparchia Ernakulam-Angamaly v indickom štáte Kerala, ktorá je najväčšou eparchiu tejto cirkvi, je poznačená niekoľkoročnými nepokojmi zo strany kňazov a veriacich, ktorí, okrem iného, nesúhlasia s liturgickou reformou, na ktorej sa uzniesla Synoda biskupov ešte v roku 1999 a ktorá bola schválená aj pápežom Františkom. Reforma vychádza z požiadavky Druhého vatikánskeho koncilu, ktorá vyzýva východné katolícke cirkvi k obnove pôvodných liturgických a duchovných tradícii. Stredobodom sporu je otázka, či kňaz má celebrovať Eucharistiu obrátený tvárou k ľudu alebo obrátený tvárou na východ k oltáru. Kompromis stanovuje, že kňaz má byť obrátený tvárou k ľudu do eucharistickej modlitby a potom až v závere liturgie.

Počtom svojich veriacich (viac ako 4 milióny) je Sýrsko-malabarská cirkev druhou najväčšou východnou katolíckou cirkvou. Zároveň je to najväčšia cirkev v Indii, ktorá svoj pôvod odvádza od apoštola Tomáša a uchováva východo-antiochijské, teda tzv. chaldejské liturgické dedičstvo. Na jej čele je od mája 2011 väčší arcibiskup Mor George kardinál Alencherry.

Zdroj: TS KE( TK KBS, ts ke; ml ) 20230731022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]