[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež vymenoval Vyššiu koordinačnú radu Pápežskej lateránskej univerzity
P:3, 01. 08. 2023 14:30, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 1. augusta (VaticanNews) Svätý Otec František dekrétom v utorok 1. augusta vymenoval päť nových členov Vyššej koordinačnej rady Pápežskej lateránskej univerzity, ktorú pápež zriadil reskriptom v auguste 2021. Zároveň pápež listom novému rektorovi menovanej univerzity oznámil začiatok procesu reorganizácie rímskych pápežských akademických inštitúcií na termín 12. septembra.

Nový rektor Mons. Alfonso Amarante vystrieda profesora Vincenza Buonoma, ktorého pápež následne vymenoval za generálneho radcu Mestského štátu Vatikán. Ako uviedol pápež v liste novému rektorovi „ohlasovať pravdu a radosť evanjelia prostredníctvom štúdia, reflexie a akademickej práce je dôležitá úloha, ktorú plní Pápežská lateránska univerzita“. Pápež ďalej v liste zdôraznil, že Mons. Amarante bude mať za úlohu „s inteligenciou, rozvahou, tvorivosťou a odvahou“ „začleniť Lateránsku univerzitu“ do procesu reorganizácie inštitúcie, ktorý koordinuje Dikastérium pre kultúru a vzdelávanie.

Úloha zverená arcibiskupovi bude „náročná a plná nádeje“, pretože je povolaný „urobiť Lateránsku univerzitu silnejšou a flexibilnejšou“ práve preto, aby mohla pokračovať v ohlasovaní evanjelia. Ako ďalej čítame v liste „univerzita pápeža sa bude musieť ponoriť do tohto poslania, vedomá si svojej osobitnej blízkosti k Petrovmu nástupcovi a jeho úlohe potvrdzovať bratov, a to v historickom, cirkevnom a kultúrnom období, v ktorom nás Pán povolal žiť“.

Rektorovi bude pomáhať nová Vyššia koordinačná rada

Svätý Otec František v dnes zverejnenom liste oznámil aj vymenovanie výkonného riaditeľa, aby Mons. Amaranteovi pomáhal „pri administratívnom a ekonomickom riadení“. Okrem toho budú na pomoci kompetentné univerzitné orgány „pri načúvaní znameniam doby, oceňovaní spolupráce s pápežskými inštitútmi, ktoré sú do univerzity začlenené ad instar Facultatis“. Nového rektora bude podporovať aj Vyššia koordinačná rada, ktorej členmi budú „ďalší kvalifikovaní predstavitelia Rímskej kúrie a univerzitného sveta, aby aj inštitucionálne vyjadrili osobitné spojenie medzi Lateránskou univerzitou a Apoštolskou stolicou“. (Článok Vatican news spracovala Miroslava Holubíková) 

_
Aktualizované (16:00) ( TK KBS, VaticanNews, mh; ml ) 20230801014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]