[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 08. 11. 2024   Meniny má Bohumír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Druhý deň apoštolskej cesty pápeža Františka v portugalskom Lisabone
P:3, 03. 08. 2023 17:00, ZAH

Lisabon 3. augusta (VaticanNews) Pápež František pokračoval druhým dňom svojej apoštolskej cesty v portugalskom Lisabone. Štvrtkové ráno sa začalo stretnutím s univerzitnou mládežou na Portugalskej katolíckej univerzite v Lisabone. Potom sa pápež František presul do neďalekého mesta Cascais, kde pozdravil mladých ľudí z organizácie Scholas Occurrentes. Popoludní sa vrátil späť do hlavného mesta na slávnostné otvorenie Svetových dní mládeže, ktoré bolo v parku Eduarda VII. 

Počas svojej apoštolskej cesty pri príležitosti Svetových dní mládeže (SDM) v Lisabone absolvoval aj niekoľko stretnutí mimo programu. Svoj čas venoval skupine mladých z Ukrajiny, ako aj rodinným príslušníkom francúzskej animátorky, ktorá prišla na SDM s mladými a v Lisabone nešťastne zahynula. Pápež prijal aj ekumenickú skupinu mladých pútnikov z Turecka.

Pápež František študentom: Buďte choreografmi tanca života

„Buďte protagonistami novej choreografie, ktorá kladie do centra človeka, buďte choreografmi tanca života,“ odkázal pápež František univerzitným študentom vo svojom príhovore na Katolíckej portugalskej univerzite vo štvrtok 3. augusta v Lisabone.

Svätý Otec začal svoj príhovor slovami: „Sme ako pútnici, pretože každý z nás je povolaný čeliť veľkým otázkam, na ktoré neexistuje jednoduchá alebo okamžitá odpoveď.“

„Veľké otázky nás pozývajú na cestu, aby sme prekročili sami seba, aby sme išli ďalej. Je to proces, ktorému vysokoškolský študent dobre rozumie, pretože takto sa rodí veda a takto rastie aj duchovné hľadanie.“ Pápež František nadviazal na skúsenosť študentov a ďalej rozvíjal myšlienku hľadania: „Pútnik kráča k cieľu alebo hľadá cieľ. Vždy je tu nebezpečenstvo, že kráčania v labyrinte, kde nie je cieľ ani východ. Dajme si pozor na predpripravené vzorce, na odpovede, ktoré sa zdajú byť na dosah ruky, na tie odpovede, ktoré sa vysypali z rukáva ako nastrčené hracie karty. Buďme opatrní! Táto nedôvera je zbraňou, aby sme sa mohli pohnúť vpred a nechodili stále dookola. V jednom z podobenstiev Ježiš hovorí, že perlu veľkej hodnoty hľadá ten, kto ju hľadá s inteligenciou a iniciatívou, dáva všetko, riskuje všetko, čo má, aby ju získal. Hľadať a riskovať: to sú dve slovesá pútnika.“

V súvislosti s tým však Svätý Otec poukázal na nástrahy: „Kráčame k niečomu viac. ... Neznepokojujme sa, ak zistíme, že sme vnútorne smädní, nepokojní, nenaplnení, túžiaci po zmysle a budúcnosti! ... Nie sme chorí, ale živí! Skôr sa znepokojme, keď sme pripravení nahradiť cestu, po ktorej máme ísť, zastavením sa na akomkoľvek mieste odpočinku, ktorý by nám poskytol ilúziu pohodlia; keď nahrádzame tváre obrazovkami, reálny svet virtuálnym; keď namiesto otázok, ktoré bolia, uprednostňujeme ľahké odpovede, ktoré znecitlivujú.“

Na študentov katolíckej univerzity sa pápež obrátil s výzvou: „Hľadajte a riskujte. Na tejto križovatke dejín sú výzvy obrovské a náreky sú bolestné – sme svedkami tretej svetovej vojny po kúskoch. Zariskujme však a myslime na to, že nie sme v agónii, ale vo chvíli pôrodu; nie na konci, ale na začiatku veľkého predstavenia. Takto uvažovať chce však odvahu. Buďte preto protagonistami ‚novej choreografie‘, ktorá kladie do centra človeka, buďte choreografmi tanca života. Slová pani rektorky boli pre mňa inšpirujúce, najmä keď povedala, že ‚univerzita neexistuje preto, aby sa zachovala ako inštitúcia, ale aby odvážne reagovala na výzvy súčasnosti a budúcnosti‘. Sebazáchova je pokušením, podmieneným reflexom strachu, ktorý núti človeka pozerať sa na existenciu skreslene. Keby sa semená zakonzervovali, úplne by premrhali svoju tvorivú silu a odsúdili by nás na hladovanie; keby sa zimy zakonzervovali, neexistoval by zázrak jari. Preto majte odvahu nahradiť strach snami: nebuďte správcovia strachu, ale podnikatelia snov!“

V ďalšej časti príhovoru Svätý Otec kladie vysokoškolákom otázky: „Pýtajme sa sami seba: Kde som ja? Zostávam uzavretý vo svojej bubline, alebo zariskujem, vystúpim zo svojho bezpečia a stanem sa praktizujúcim kresťanom, remeselníkom spravodlivosti a krásy? Vy, milí študenti, pútnici poznania, čo chcete, aby sa dosiahlo v Portugalsku a vo svete? Aké zmeny, aké premeny? A ako k tomu môže prispieť univerzita, najmä katolícka univerzita?“

Pápež pripomenul, že titul by sa „nemal chápať len ako licencia na budovanie osobného bohatstva, ale ako mandát venovať sa spravodlivejšej a inkluzívnejšej spoločnosti.“

V súvislosti s témou ekológie naliehavo vyzval, že je potrebné nanovo definovať to, čo nazývame pokrokom a vývojom, pretože v mene progresu prišlo naopak k príliš veľkému regresu. Mladých vyzval: „Vy ste generácia, ktorá môže túto výzvu splniť: máte najpokročilejšie vedecké a technologické nástroje, ale prosím, neupadnite do pasce čiastkových vízií. Nezabúdajte, že potrebujeme integrálnu ekológiu, aby sme počúvali utrpenie planéty spolu s utrpením chudobných; aby sme drámu rozširovania púští postavili vedľa drámy utečencov; otázku migrácie spolu s otázkou poklesu natality; aby sme sa zaoberali materiálnym rozmerom života v rámci duchovného rozmeru. Nepolarizujme, ale tvorme spoločné vízie.“

V reakcii na študenta Tomáša, ktorý uviedol, že „autentická integrálna ekológia nie je možná bez Boha, že svet bez Boha nemôže mať budúcnosť“, pápež študentov povzbudil, aby urobili vieru dôveryhodnou,  pretože „ak viera nevytvára presvedčivé životné štýly, nekysne cesto sveta. Kresťanovi nestačí byť presvedčený, on musí byť presvedčivý. Cez naše činy sme povolaní odzrkadľovať krásu evanjelia, radostnú a zároveň radikálnu.“ V závere stretnutia pápež František mladým vysokoškolákom pripomenul úvodnú myšlienku „cesta áno, labyrint nie“ a zaželal im odvahu kráčať vpred.

Pápež pre Scholas Occurrentes: Život nie je ako destilovaná voda

Počas stretnutia s mladými ľuďmi zo vzdelávacej organizácie Scholas Occurrentes v Cascais vo štvrtok 3. augusta pápež František dokončil 3 km dlhú nástennú maľbu. Umelecké dielo vytvorili starí, mladí, bohatí, chudobní, kresťania, nekresťania, ako aj neveriaci, Portugalci a príslušníci iných národností. Svätý Otec František tam namaľoval posledný historický ťah štetcom.

Lisabon, Scholas Occurrentes, Frantisek

Pápež František sa týmto spôsobom pripojil k projektu s názvom „Život medzi svetmi“ a so zhromaždenými nadviazal aj dialóg. Na začiatku stretnutia si vypočul svedectvá mladých, ktoré boli spojené s otázkami. V spontánnych odpovediach ich pápež povzbudzoval k chuti do života, aby zdravým spôsobom prijímali prichádzajúce krízy, ktoré niekedy pripomínajú chaos.

„Ktosi raz povedal, že ľudský život spočíva v premene chaosu na kozmos. Urobiť kozmos z niečoho nezmyselného, neusporiadaného, chaotického: otvoreného, pozývajúceho, zloženého do jednoty (...). Takže tento príbeh o stvorení (...) používame na to, aby sme sa pozreli späť: ako sa tento príbeh začal? Ako sa chaos premenil na kozmos? Boh sa podieľa na stvorení vecí a premene chaosu na kozmos. To isté sa deje aj v našom živote. Nasledujú chvíle krízy, ktoré sú také chaotické, že neviete, kde stojíte. Všetci prechádzame týmito temnými chvíľami, chaosom. A tam je osobnou úlohou ľudí, ktorí nás sprevádzajú, skupiny, ako je tá vaša, premeniť ho na kozmos (...). A to je cesta každého z nás. A nie život, ktorý zostáva chaotický, život plný zlyhaní, alebo život, ktorý nikdy nepocítil chaos, akoby vydestilovaný, kde sa všetko zdá byť dokonalé. Takéto vydestilované životy nedávajú život. Vedú k smrti v nich samých.“

Svätý Otec odovzdal mladým ľuďom ikonu znázorňujúcu podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi a zároveň ich povzbudil, aby sa zamysleli nad tým, v ktorej osobe sa v tomto príbehu nachádzajú.

Pápež sa modlil s rodinou katechétky, ktorá nešťastne zahynula v Lisabone

Pápež František počas svojej apoštolskej cesty v Portugalsku pri príležitosti SDM v Lisabone absolvoval aj niekoľko stretnutí mimo programu. Svoj čas venoval skupine mladých z Ukrajiny, ako aj rodinným príslušníkom francúzskej animátorky, ktorá prišla na SDM s mladými a v Lisabone nešťastne zahynula. Pápež prijal aj ekumenickú skupinu mladých pútnikov z Turecka.

Ukrajinských mladých v sprievode poradcu ukrajinskej vlády pre dialóg s náboženskými organizáciami Denysa Koladu Svätý Otec prijal ráno na apoštolskej nunciatúre, ktorá je v Lisabone jeho rezidenciou. Ako uvádza Svätá stolica, pápež si vypočul príbehy mladých a prejavil im svoju blízkosť. 

Napokon sa za Ukrajinu spoločne pomodlili Otčenáš.

„Pápež si všetkých vypočul, utrel im slzy, spoločne plakali a modlili sa za mier“, vysvetľuje gréckokatolícky kňaz Roman Demuš, ktorý mladých sprevádzal na stretnutí s pápežom. Ukrajinskí chlapci a dievčatá dali pápežovi niekoľko symbolických darov: pšenicu, chlieb a vodu, s poznámkou, že dnes na Ukrajine možno zomrieť nielen kvôli ruským bombám, ale aj od hladu.

Lisabon, mladi, Ukrajina

Zo stretnutia s mladými z Ukrajiny

Ďalšie stretnutie sa uskutočnilo dnes ráno počas svätej omše, ktorú pápež celebroval na nunciatúre. Išlo o štyroch príbuzných 62-ročnej francúzskej katechétky, ktorá prišla do Lisabonu na Svetové dni mládeže, a pred niekoľkými dňami zomrela v dôsledku nehody v dome, kde bola ubytovaná.

Pápež František sa dnes pred obedom po návrate na nunciatúru stretol aj so skupinou približne 40 mladých rôznych kresťanských denominácií a rôzneho pôvodu, pútnikov z Turecka, ktoré začiatkom februára tohto roku postihlo zemetrasenie. Sprevádzal ich generálny vikár Apoštolského vikariátu Anatólie. Mladí pápežovi poďakovali za pomoc zaslanú po zemetrasení.

Svätý Otec vyjadril svoju blízkosť všetkým, ktorí trpia následkami zemetrasenia a ocenil ich odvahu pri výzve „rekonštruovať, a to nielen budovy, ale aj život. Stretnutie sa skončilo modlitbou Otčenáš a blahoželaním k narodeninám jedného z dievčat, ktoré sa dnes dožíva 23 rokov.

Lisabon, mladi, Turecko

Slávnostné privítanie Svätého Otca Františka sa konalo vo večerných hodinách v priestoroch Parku Eduarda VII. v Lisabone. Informácie k nemu prinesieme v piatok.

_
Zdroj: Vatican News SK / Zuzana Škrinárová, Martin Jarábek, Zuzana Klimanová



( TK KBS, VaticanNews zs, mj, zk; ml ) 20230803028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]