[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Orave si pripomenuli 58 rokov od úmrtia biskupa Jána Vojtaššáka
P:3, 07. 08. 2023 14:28, DOM

Zákamenné 7. augusta (TK KBS) V piatok 4. augusta 2023 uplynulo 58 rokov od úmrtia Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka. Pri tejto príležitosti sa v sobotu 5. augusta uskutočnila v rodisku tohto spišského biskupa v Zákamennom na Orave ďakovná púť. Okrem množstva pútnikov, ktorí ako každoročne pricestovali napriek nepriazni počasia z celej diecézy, zavítali na toto miesto aj vzácni hostia zo zahraničia.

Po pobožnosti fatimskej soboty pokračovala slávnosť svätou omšou s formulárom z výročia posviacky hlavnej mariánskej baziliky v Ríme. Hlavným celebrantom bol spišský diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš. Koncelebroval emeritný biskup Mons. Andrej Imrich, miestny farár Cyril Hamrák, relátor kauzy blahorečenia v Ríme o. Szczepan T. Praśkiewicz, postulátor kauzy blahorečenie Peter Jurčaga a mnohí ďalší kňazi zo Spišskej diecézy i z okolia.

V homílii relátor Praśkiewicz poukázal predovšetkým na hlbokú mariánsku úctu Božieho sluhu biskupa Jána, nakoľko deň slávenia bola prvá sobota v mesiaci a zároveň liturgická spomienka posviacky hlavnej mariánskej baziliky v Ríme. Pripomenul viaceré konkrétne udalosti zo života Jána Vojtaššáka, na ktorých bolo možné vnímať jeho hlbokú mariánsku spiritualitu. Tiež poukázal na hrdinský život Božieho sluhu prenasledovaného komunistickou mocou a vyjadril presvedčenie, že ho onedlho bude môcť spoločenstvo rodákov v Zákamennom, Spišská diecéza i celý svet uctievať ako blahoslaveného.

Medzi hosťami z talianskeho Lida bola aj pani Maria Giovanna, ktorá má vo veľkej úcte biskupa Vojtaššáka a svojou obetavou službou pri robení jazykových korektúr napomáha v napredovaní kauzy blahorečenia. V závere svätej omše sa prihovorila pútnikom aj ona a vyjadrila svoju skúsenosť, ktorú nadobudla pri čítaní tisícok strán svedčiacich o hrdinskom živote biskupa.

Po nej povedal ešte znova pár slov relátor kauzy blahorečenia o. Praśkiewicz. V poľskom jazyku zhromaždeným vysvetlil, čo je náplňou práce relátora pracujúceho na Dikastériu pre kauzy svätých v Ríme. Trochu poodhalil aj skutočnosti týkajúce sa prebiehajúcej kauzy Božieho sluhu biskupa Jána a opäť vyjadril silnú nádej, tento zákamenský rodák bude uctievaný ako blahoslavený.

Zakamenne, Vojtassak

Po záverečnom poďakovaní miestneho farára a biskupa Kuboša sa celé spoločenstvo odobralo na neďaleký cintorín, kde sa pri hrobe biskupa Vojtaššáka pomodlili za jeho blahorečenie. Po slávnosti, ktorú prenášalo v priamom prenose Rádio LUMEN, nasledovalo spoločné agapé pripravené pre všetkých pútnikov v priestoroch farskej záhrady.

TK KBS informovala Spišská diecéza( TK KBS, sd; ml ) 20230807029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]