[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tisícky veriacich sa zišli na odpustovej slávnosti na Zvire v Litmanovej
P:3, 09. 08. 2023 11:00, DOM

Litmanová 9. augusta (TK KBS) Niekoľko tisíc pútnikov si prišlo 5. a 6. augusta na horu Zvir v Litmanovej uctiť Presvätú Bohorodičku. Hlavnému bodu programu – archijerejskej svätej liturgii predsedal vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie.

Program púte sa začal modlitbou tretieho času, svätého ruženca a svätej Božskej liturgie pri príležitosti fatimskej soboty. Pokračoval pešou púťou z chrámu vo farnosti Litmanová na horu Zvir. Nasledovala posviacka vody v prameni, ktorú viedol protopresbyter Rastislav Janičko, farár farnosti Litmanová a modlitba Korunky Božieho milosrdenstva. Po Korunke Božieho milosrdenstva slúžil Ján Bočkaj veľkú večiereň s požehnaním lítijných darov. Večernej svätej liturgii v cirkevnoslovanskom jazyku predsedal emeritný prešovský arcibiskup vladyka Ján Babjak SJ. Vo svojom príhovore hovoril o posolstvách Bohorodičky na hore Zvir, ktoré hlbšie rozvinul a uviedol do praktického života. 

Po svätej liturgii večerný program pokračoval svedectvami zo spoločenstva Dismas, ktoré sa venuje pastoracii väzňov a krížovou cestou, ktorú viedol Martin Dudok. Polnočnou svätou liturgiou, ktorej predsedal Martin Mekel spolu s Gréckokatolíckou rómskou misiou, celonočnou eucharistickou adoráciou vstúpili prítomní pútnici do nedeľného rána, ktoré začali modlitbou Paraklisu, nedeľnej utierne a Akatistu k presvätej Bohorodičke. Rozjímavý svätý ruženec viedli vizionárky Ivetka a Katka, ktorý doprevádzala mariánskymi piesňami ženská spevácka skupina Litmanivka.

Hlavnému bodu programu – archijerejskej svätej liturgii predsedal vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie, ktorý bol zároveň i slávnostným kazateľom, spolu s ním koncelebroval vladyka Ján Babjak, emeritný prešovský arcibiskup a približne 30 kňazov.

Vladyka Peter v homílii, vychádzajúc zo sviatku premenenia Pána poukázal konkrétne na ikonu sviatku. Každý z nás by sa mal stať obrazom tejto ikony, z ktorej žiari tajomné svetlo hory Tábor. Všetci sme povinní nosiť v sebe tajomné svetlo, samotného Krista. Krásnu myšlienku vyslovil, keď povedal: „Svetlo je služba“, a my máme byť tým svetlom pre tento svet. Slúžiť svojim blízkym. Svätú liturgiu svojim spevom doprevádzal zbor v zoskupení kňazov a bohoslovcov Prešovskej archieparchie pod vedením dirigenta Tomáša Pecucha. 

„Vďaka obetavej službe mnohých kňazov bola zároveň počas celej púte k dispozícii sviatosť zmierenia. Veľká vďaka patrí zároveň i všetkým dobrovoľníkom, organizátorom, bohoslovcom, zamestnancom, zdravotníkom, Polícii SR - Prešovský kraj a tým, ktorí prispeli k pokojnému a bezpečnému priebehu púte," napísal Pavol Fečkanin. ( TK KBS, pfe; ml ) 20230809013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]