[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Neokatechumenát po SDM: 3 500 mladých chce ísť do seminára či rehole
P:3, 09. 08. 2023 11:44, ZAH

Lisabon 9. augusta (VaticanNews) Po skončení Svetových dní mládeže v Lisabone sa na mieste konala ďalšia mimoriadna udalosť - stretnutie Neokatechumenátnej cesty. Postavilo sa tam 2 000 mladých mužov a deklarovalo svoju túžbu vstúpiť do seminára. Podobným spôsobom vyjadrilo svoje rozhodnutie vstúpiť do rehoľného rádu 1 500 žien. Všetko za prítomnosti jedného zo zakladateľov hnutia, Kika Argüella. A to všetko v atmosfére modlitby za tých, ktorí prijali takúto výzvu.

Deklarujúci mladí ľudia dostali počas bohoslužby osobitné požehnanie od kardinála Manuela Clementeho, lisabonského patriarchu, ktorý mal predtým na podujatí homíliu. Rozhodnutie má výrazne praktický rozmer - tí, ktorí ho urobia, potom podniknú ďalšie konkrétne kroky. To, že si túto cestu zvolilo 3 500 ľudí, je už svojím spôsobom jedným z prvých plodov Svetových dní mládeže. Páter Pedro José Guzmán Ardila, prefekt kňazského seminára Redemptoris Mater vo Varšave, upozorňuje aj na toto prepojenie.

"Mladí ľudia z komunít Neokatechumenátnej cesty boli pripravení, už keď išli do Lisabonu na Svetové dni mládeže, boli konfrontovaní s touto veľmi vážnou otázkou, k čomu ich Boh volá, čo si tiež myslia, že je cesta šťastia, ktorú im Boh pripravil. A aj touto prvou prípravou pre nich pred naším včerajším stretnutím boli, samozrejme, tieto dni s pápežom," hovorí duchovný.

„Predovšetkým bdenie so Svätým Otcom, táto radosť z toho, že sme spolu s ostatnými mladými ľuďmi po pandémii, tiež krásne Františkove slová, ktoré nás povzbudzujú, aby sme mali takú radosť, ako keď Panna Mária išla k Alžbete, aby odovzdala radosť, ktorú sama dostala, a aby sme sa obracali na tých, ktorí sú akoby koreňmi našej radosti: na katechétov, na rodičov, na starých rodičov. Aj toto všetko by zapadalo do tohto kontextu Svetových dní mládeže, aby mladí ľudia, tiež plní vďačnosti a radosti, takto vyjadrili Pánu Bohu svoju pripravenosť obetovať mu svoj život. Pretože v skutočnosti to tak bolo. Títo mladí ľudia vyjadrili Pánu Bohu svoju pripravenosť obetovať svoj život jemu a Cirkvi, slúžiť druhým, hlásať evanjelium."

Kňaz pochádzajúci z Kolumbie zdôrazňuje, že pohľad na mladých ľudí, ktorí dokonca vybehli na pódium, aby sa prihlásili, skutočne vzbudzuje emócie. Aj v nás, ktorí sme „kedysi rovnako cítili, že nás Boh volá, a plní vďačnosti za jeho lásku, za jeho pôsobenie sme podstúpili rovnaké riziko," zdôrazňuje.

„Sme tiež veľmi dojatí, keď vidíme mladých ľudí, ktorí sú takí spokojní a ktorí si kladú práve túto otázku: ,K čomu ma Boh volá? Pretože vidíme, že mnohí mladí ľudia si túto otázku ani nekladú, alebo nežijú svoj život takýmto hlbším spôsobom'," zdôrazňuje páter Pedro Guzmán.

„Je povznášajúce vidieť týchto mladých ľudí, radostných, aj napriek ťažkostiam spôsobeným neuveriteľnými horúčavami, ktoré v týchto dňoch v Lisabone panujú, davom ľudí. Je to taká upokojujúca vec, vidieť ich jednoducho šťastných, spievajúcich a otvorených Božej vôli. Je to dojímavé, pretože vidíte aj to semienko viery, vďaka ktorému veria, že Boh je dobrý, že ich miluje, že pre nich určite pripravil niečo dobré do ich života. Takto vyjadrujú svoju pripravenosť nasledovať ho, slúžiť mu. To je niečo, čo je veľmi, veľmi potešujúce a zároveň každého z nás napĺňa nádejou."( TK KBS, VaticanNews PL; ml ) 20230809015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]