[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Štvrtá brožúra Viera do vrecka tohto roka má tému Horlivosť na dlhé trate
P:3, 09. 08. 2023 14:26, DOM

Bratislava 9. augusta (TK KBS) Aký je rozdiel medzi aktivizmom a horlivosťou? Na jednej strane je rýchlik, ktorý uháňa krajinou a nevie zastaviť a nabrať nových cestujúcich. Efekt je úžasný, ale výsledky žalostné. Prichádzajú k nám stovky mladých, ale naše pôsobenie v nich nezanechá trvalú stopu. Možno sa duchovne nadchnú, ale nie sú schopní zachytiť Boží hlas a ísť za povolaním. A čo je na strane druhej? O tom nám prezradí viac v poradí už štvrtá knižka z tohtoročnej edície Viera do vrecka s názvom: Horlivosť na dlhé trate, ktorej autorom je salezián, kňaz Marián Drahoš. 

„Pri písaní tejto brožúrky som si naplno uvedomil, ako sa v téme horlivosti proti sebe vymedzujú anjeli a démoni. V  duchovnom živote totiž platí zásada svätého Ignáca z Loyoly: diabol pôsobí rýchlo a Boh pomaly. Ignác chcel týmto výrokom poukázať na naliehanie diabla, ktorý núti človeka, aby chcel vidieť výsledky čo najskôr. A preto aby aj konal rýchlo, aby sa usiloval ísť až za svoju hranicu. Jednoducho, aby bol náš život ako v rýchliku, kde svet okolo nás frčí, a my si ho nestačíme vychutnať ani v ňom objaviť Božie pôsobenie. Svätý Ignác nás chce upozorniť, že keď rozmýšľame nad tým, ako správne konať, treba najprv počúvať Boží hlas a až s jeho pomocou urobiť rozhodnutie. V saleziánskom prostredí je apoštolská horlivosť prepotrebná, no počas celej saleziánskej formácie mňa aj mojich spolubratov predstavení vystríhali pred aktivizmom. Už v  začiatkoch nášho povolania, keď sme len snívali o tom, ako sa staneme saleziánmi a ako nás vďaka tomu bude mládež milovať, nám zdôrazňovali: „Len nerobte toľko, aby ste sa prepracovali! Pozrite sa, ako dopadli tí, ktorí si nedali povedať: zažiarili, vyhoreli a zhasli ako fakľa.“

Hlavnou líniou edície Viera do vrecka 2023 je spoločne spoznávať dar, ktorým je pre spoločnosť a pre Cirkev na Slovensku charizma Saleziánov dona Bosca.

O autorovi

Marián Drahoš (1978) je salezián kňaz, v súčasnosti vedúci pastorácie mládeže v Partizánskom. Je šéfredaktorom medzinárodného časopisu Nevi Yag (Nový oheň), ktorý vychádza v piatich jazykoch a formuje a vzdeláva ľudí, ktorí v Európe pracujú s Rómami a venujú sa im. Jeho vášňou sú cudzie jazyky. Ovláda ich jedenásť.

Napísal viacero divadelných hier a  aktívne sa venuje tvorbe divadelných predstavení.

Viac informácií o edícii a Vydavateľstve DON BOSCO je možné nájsť v e-shope www.donbosco.sk

TK KBS informoval Peter Novák( TK KBS, pno; ml ) 20230809024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]