[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána s pápežom: Keď sa znižujeme, aby sme slúžili, stúpame nahor
P:3, 16. 08. 2023 11:00, ZAH

Vatikán 16. augusta (VaticanNews) V utorok 15. augusta sa na Námestí sv. Petra zhromaždilo vyše 10 tisíc veriacich, aby sa pomodlili spolu s pápežom Františkom modlitbu Anjel Pána v deň liturgickej slávnosti Nanebovzatia Panny Márie. V príhovore pred modlitbou Svätý Otec zdôraznil dva aspekty života Panny Márie: službu a chválu.

Videozáznam (zdroj: VaticanNews) 

Príhovor Svätého Otca Františka

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes, na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie, rozjímame o nej ako vystupuje s telom i dušou do nebeskej slávy. Aj dnešné evanjelium nám ju predstavuje ako vystupuje tentoraz do „hornatého kraja“ (Lk 1, 39). A prečo tam ide? Aby pomohla svojej sesternici Alžbete, a tam Panna Mária ohlasuje radostný chválospev Magnifikat. Mária vystupuje a Božie slovo nám odhaľuje, čo ju charakterizuje, keď stúpa nahor: služba blížnemu a chvála Boha. Vystihujú ju tieto dve veci: Mária je služobnicou a ženou, ktorá chváli Boha.

Evanjelista Lukáš okrem toho rozpráva o Kristovom živote ako o výstupe nahor, smerom k Jeruzalemu, k miestu darovania seba samého na kríži, a podobne opisuje aj Máriinu cestu. Ježiš a Mária idú skrátka tou istou cestou: dva životy, ktoré stúpajú nahor, oslavujú Boha a slúžia svojim bratom a sestrám. Ježiš ako Vykupiteľ, ktorý dáva svoj život za nás; Panna Mária ako služobnica, ktorá ide slúžiť: dva životy, ktoré víťazia nad smrťou a znovu vstávajú; dva životy, ktorých tajomstvom je služba a chvála. Pozastavme sa pri týchto dvoch aspektoch: služba a chvála.

Služba. Práve keď sa znižujeme, aby sme slúžili svojim bratom a sestrám, stúpame nahor: je to láska, ktorá povznáša život. Choďme a slúžme našim bratom a sestrám a touto službou stúpajme nahor. Ale slúžiť nie je ľahké: Panna Mária, ktorá práve počala, prejde takmer 150 kilometrov, aby sa dostala z Nazareta do Alžbetinho domu. Pomáhať niečo stojí, všetkých nás! Zažívame to vždy, v únave, trpezlivosti a starostiach, ktoré so sebou prináša starostlivosť o druhých.

neznáme.gifPomyslime napríklad na kilometre, ktoré denne prekonávajú mnohí ľudia, aby sa dostali do práce a z práce a vykonali mnohé úlohy v prospech blížneho; pomyslime na obetovanie času a spánku pri starostlivosti o dieťa alebo starého človeka; a na odhodlanie slúžiť tým, ktorí nemajú čo vrátiť, v Cirkvi, ako aj v dobrovoľníckej práci, ja obdivujem dobrovoľníctvo. Je to namáhavé, ale je to stúpanie nahor, je to získavanie neba! Toto je skutočná služba.

Služba bez chvály Boha riskuje, že nebude prinášať ovocie. Keď Mária vstupuje do domu svojej sesternice, chváli Pána. Nehovorí o svojej únave z cesty, ale z jej srdca vychádza pieseň radosti. Pretože ten, kto miluje Boha, pozná chválu. A dnešné evanjelium nám ukazuje akúsi „kaskádu chvál“: dieťa sa zachvelo od radosti v lone Alžbety (porov. Lk 1, 44), ktorá vyslovuje slová požehnania a „prvé blahoslavenstvo“: „Blahoslavená je tá, ktorá uverila“ (Lk 1, 45); a všetko to vrcholí v Márii, ktorá prednáša Magnifikat (porov. Lk 1, 46-55).

Chvála zvyšuje radosť. Chvála je ako rebrík: dvíha srdcia nahor. Chvála povznáša ducha a premáha pokušenie padnúť. Videli ste už otrávených ľudí, tých, ktorí žijú z klebetenia, že by boli schopní chvály? Spýtajte sa sami seba: ja som schopný chváliť?

Aké dobré je chváliť Boha každý deň, a taktiež aj iných! Aké dobré je žiť z vďačnosti a požehnania namiesto ľutovania a sťažovania sa, pozdvihnúť svoj pohľad nahor a nie byť mrzutý! Lamentovanie: existujú ľudia, ktorí sa sťažujú každý deň. Ale pozri sa, Boh je blízko teba, On ťa stvoril, pozri sa na veci, ktoré ti dal. Chváľ ho, chváľ! A toto je duchovné zdravie.

Služba a chvála. Pýtajme sa sami seba: prežívam svoju prácu a každodenné povinnosti v duchu služby alebo v duchu sebectva? Venujem sa niekomu nezištne, bez toho, aby som hľadal okamžitý úžitok pre seba? Skrátka, robím zo služby „odrazový mostík“ svojho života? A keď sa zamyslím nad chválou: viem jasať podobne ako Mária v Bohu (porov. Lk 1, 47)? Modlím sa tak, že dobrorečím Pánovi? A potom, ako Ho chválim, šírim jeho radosť medzi ľudí, ktorých stretávam? Každý z nás nech si skúsi odpovedať na tieto otázky.

Nech nám naša Matka, ktorá bola vzatá do neba, pomáha stúpať každý deň vyššie prostredníctvom služby a chvály.

_
Zdroj: VaticanNews SK ( TK KBS, VaticanNews; ml ) 20230816018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]