[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zomrel Eugen Hillengass SJ, spoluzakladateľ a prvý riaditeľ Renovabis
P:3, 17. 08. 2023 15:23, ZAH

Nemecko 17. augusta (TK KBS) Zomrel otec Eugen Hillengass SJ - spoluzakladateľ a prvý riaditeľ Renovabis, solidárnej akcie nemeckých katolíkov pre východnú Európu. Nemecký jezuita zomrel 15. augusta v Mníchove, deň po svojich 93. narodeninách, informovala jezuitská provincia pre strednú Európu.

Páter Hillengass viedol Renovabis, najmladšie osvetové dielo nemeckej Katolíckej cirkvi, v rokoch 1993 až 2002. Mal povesť šikovného organizátora finančných prostriedkov na činnosť „akcie solidarity nemeckých katolíkov s ľuďmi vo východnej a strednej Európe“ s mottom, že nechce investovať do kameňov, ale do ľudí.

„Európa je väčšia ako Európska únia a nekončí sa na Nise ani na Visle,“ bolo vždy jeho krédom. Každoročné medzinárodné kongresy Renovabis, ktoré sa organizujú z jeho iniciatívy, sa stali trvalou inštitúciou na podporu „intelektuálnej otvorenosti voči Východu.“ Tohtoročný medzinárodný kongres v Mníchove bude už 27. v poradí.

Kňaz, jezuita a finančný expert radil svojim partnerom z Cirkvi vo východnej Európe v rokoch 1993 až 2002 s veľkým zmyslom pre realizmus a v dialógu založenom na vzájomnom rešpekte a dôvere. Medzi nimi boli mnohí biskupi a kardináli, ktorí sa na výkonného riaditeľa Renovabis obracali so žiadosťami o projekty pomoci.

Takéto stretnutia v duchu vzájomného rešpektu, solidarity s ľuďmi a živej „výmeny darov“ medzi cirkvami v západnej a východnej Európe boli a stále sú jadrom aktivít Renovabis, a to najmä vďaka pátrovi Hillengassovi, zdôraznil jeho nástupca vo funkcii riaditeľa diela, páter Dr. Christian Hartl.

Predtým, ako sa v roku 1993 stal prvým výkonným riaditeľom Renovabis, bol Hillengass v rokoch 1972 až 1993 generálnym pokladníkom jezuitského rádu v Ríme. Vo svojej novej funkcii mal rozvíjať a formovať najmladšie z nemeckých biskupských humanitárnych diel, „Akciu solidarity nemeckých katolíkov s ľuďmi vo východnej a strednej Európe,“ ktorá v súčasnosti pôsobí v 29 krajinách našej časti kontinentu.

„Konať ,s ľuďmi' východnej Európy, a nie ,pre nich',“ to bola dôležitá maxima, ktorú páter Hillengass neustále zdôrazňoval. Rád tiež zdôrazňoval „dva piliere“ angažovanosti Renovabis: na jednej strane podpora projektov v teréne jednotlivých krajín ako svojpomocná pomoc a na druhej strane rozvoj partnerstiev medzi Východom a Západom, dialóg a stretávanie ľudí.

Rovnako dôležitá bola pre neho solidarita cez hranice a úloha Renovabis ako spojovacieho článku medzi východoeurópskymi a západoeurópskymi kresťanmi. Záležalo mu tiež na tom, aby so svojimi východoeurópskymi partnermi formoval európsku budúcnosť a prispieval k duchovnému a intelektuálnemu splynutiu nášho kontinentu.

Ako zakladajúci člen a prvý riaditeľ Renovabis v rokoch 1993 až 2002 páter Hillengass „zapísal všetko do albumu“ solidárnej akcie a mal rozhodujúci vplyv na podobu a činnosť tejto dnes už silnej organizácie, zdôraznil páter Hartl.

Eugen Hillengass sa narodil 14. augusta 1930 vo Frankfurte nad Mohanom. Do Spoločnosti Ježišovej vstúpil v roku 1950 a študoval filozofiu a teológiu v Pullachu pri Mníchove, v Innsbrucku a ekonomické vedy v Mníchove, Mannheime a USA. V rokoch 1968 až 1971 bol zástupcom provinciála jezuitskej provincie v južnom Nemecku a potom 22 rokov, až do roku 1993, generálnym pokladníkom Spoločnosti Ježišovej v Ríme. Od septembra 1993 do júna 2002 bol výkonným riaditeľom organizácie Renovabis.

Do septembra 2009 bol „manažérom propagácie projektov“ pre nemeckú jezuitskú provinciu v Mníchove. V tejto funkcii získaval podporu pre školy a iné inštitúcie svojho rádu. Posledné roky svojho života strávil v domove dôchodcov a v domove opatrovateľskej služby svätého Michala Milosrdných sestier svätého Vincenta a Paula v Mníchove. (Zdroj: E-kai)( TK KBS, ekai; ml ) 20230817022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]