Vatikán 18. augusta (VaticanNews) Pápež František poslal posolstvo francúzskej Cirkvi, ktorá na sviatok Nanebovzatia Panny Márie oslávila 150 rokov národných pútí do mariánskej svätyne v Lurdoch.
Grotto v Massabielle, epicentrum pokoja pre svet, ktorý vedie svoju svetovú vojnu po častiach. Takto hovorí srdce pápeža, ktorý poslal posolstvo francúzskej Cirkvi, ktorá v stredu ukončila veľkú národnú púť do Lúrd. Oslávila ňou 150 rokov od začiatku tejto tradície v krajine.
Je potrebné obrátiť sa „rozhodne“ k Panne Márii „tvárou v tvár ťažkostiam, obavám a výzvam našej doby,“ píše pápež František, ktorý prináša k nohám Ježišovej Matky drámu mnohých oblastí planéty, kde ľudia zabíjajú a ničia.
„Nech sa Kráľovná pokoja,“ znie jeho modlitba, „prihovára svojmu Synovi, aby bol nastolený toľko vytúžený mier všade tam, kde je počuť hluk zbraní.“
Znovuobjavenie ľudovej zbožnosti
Pápež František vo svojom posolstve pripomína, že mariánsky kult vo Francúzsku sa vyvíjal od „dávnych čias“ s „nespočetnými - a obdivuhodnými - miestami jej úcty,“ aby dosiahol vrchol po zjaveniach Bernadete v roku 1858.
Púť a procesia do Lúrd povzbudí „šírenie alebo znovuobjavenie prejavov ľudovej zbožnosti,“ dúfa pápež František, keď sa prihovára biskupom a veriacim a potom rozširuje svoj pohľad od vojnových rán na ďalšie, ktoré svätyňa v Pyrenejach prijíma nepretržite každý rok, na chorých a trpiacich, ktorých teraz „srdečne pozdravuje.“
Ich púť za „útechou“ spolu s púťou tých, ktorí ich sprevádzajú, „vydáva svetu výrečné svedectvo viery a lásky.“
Modlitba za rodiny, ľudí na okraji spoločnosti a utečencov
Pápežovo vzývanie Panny Márie sa tým nekončí, prosí, aby sa na jej príhovor v srdciach všetkých znovu prebudili „autentické city bratskej lásky,“ aby spoločnosť rástla „v úcte k druhým, chránila ich dôstojnosť a práva a aby nikto nebol opustený.“
Ochrane Matky Ježišovej Svätý Otec František naďalej zveruje rodiny: „rodičov, ktorí nesú každodenné bremeno zodpovednosti; mladých ľudí, tak bohatých na potenciál, ale často znepokojených svojou budúcnosťou alebo, žiaľ, už obmedzovaných mnohými obmedzeniami; starších ľudí, bohatých na skúsenosti a múdrosť, ale príliš často opustených a zanedbávaných.“
Nezabúda ani na „osamelých, odsunutých na okraj spoločnosti, vysídlených či utečencov, všetkých tých, ktorí trpia.“ Kristus je podľa pápeža „neotrasiteľnou nádejou,“ na ktorej musíme stavať náš život a našu spoločnosť.
Alessandro De Carolis - Vatican News