[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák so svojimi kňazmi na cyklotúre po niekdajšej Veľkej Morave
P:3, 18. 08. 2023 10:23, DOMFoto: Archív Biskupstva Nitra


Nitra 18. augusta (TK KBS) Územie niekdajšej Veľkej Moravy navštívilo niekoľko cyklistov zo Slovenska. Vyrazili zo sídla bývalého Nitrianskeho kniežatstva – z Nitry. Túto skupinu cyklistov – inak kňazov starobylej Nitrianskej diecézy – viedol sám aktívny cyklista nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Lednicko-valtický areál je unikátny krajinný komplex s rozlohou 283 km², zapísaný na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Považuje sa za najrozsiahlejšie človekom vymodelované územia v Európe a možno aj na svete. Množstvo kultúrnych a prírodných pamiatok, či ľudových tradícií je možné objavovať pešo alebo zo sedadla bicykla na mnohých turistických trasách.

Najvýznamnejšími historickými pamiatkami sú zámky Lednice a Valtice. V areáli sa nachádza aj mnoho roztrúsených drobných stavieb, ako Apollónov chrám, Belvedér, Hraničný zámoček alebo Janov hrad. Okrem toho sú tu tiež archeologické náleziská a mnohé prírodné unikáty ako Jazierko Kutnar či Františkov rybník.

Toto územie bolo v 9. storočí aj územím, na ktorom sa nachádzala Veľkomoravská ríša po roku 874 nazývaná aj Svätoplukova ríša (z lat. Magna Moravia), západoslovanský štát existujúci medzi rokmi 833 a začiatkom 10. storočia (asi 907). Jeho centrálne územie zodpovedalo dnešnej Morave a Slovensku spolu so susediacim severným a stredným Maďarskom. Bol to prvý väčší slovanský štát vôbec. Najmä dnešné Slovensko, ale aj dnešné Česko (tým, že sa dnešná Morava stala v roku 1019 súčasťou Českého kniežatstva), ju považujú za včasného predchodcu svojej štátnosti.

Cieľom cyklistov bolo prebrázdiť toto územie na kolesách bicyklov. Duchovní otcovia tak pod vedením svojho arcipastiera spojili príjemné s užitočným a popri zdravom pohybe po moravských cyklotrasách spoznávali aj miesta, o ktorých vedia z cirkevných dejín, a ktoré môžu ponúknuť aj svojim veriacim ako zmysluplný príklad pre prehĺbenie viery, poznanie dejín Cirkvi ako aj trávenie času dovoleniek.

   TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20230818017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]