[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 03. 01. 2025   Meniny má Daniela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež zákonodarcom: Vašu prácu charakterizujú spájanie a spoločný cieľ
P:3, 26. 08. 2023 17:41, ZAH

Vatikán 26. augusta (VaticanNews) Na audiencii dnes v sobotu 26. augusta pápež František prijal účastníkov 14. ročníka stretnutia Medzinárodnej siete katolíckych zákonodarcov v príhovore im povedal: „Téma, ktorú ste vybrali pre tohtoročné stretnutie sa dotýka životne dôležitých aspektov našej existencie. V súčasnosti totiž ‚dominantná technokratická paradigma‘ vyvoláva hlboké otázky ‚o mieste človeka a jeho pôsobení vo svete‘ (Enc. Laudato si', 101).

Plné znenie príhovoru Svätého Otca Františka účastníkom 14. výročného stretnutia Medzinárodnej siete katolíckych zákonodarcov, 26. augusta 2023

Vaše Eminencie,
Vaše excelencie,
vážené dámy a páni
drahé sestry a bratia v Kristovi, vitajte!

Som rád, že vás môžem pozdraviť pri príležitosti vášho štrnásteho výročného stretnutia vo Frascati. Ďakujem vám za vašu návštevu.

Téma, ktorú ste si vybrali pre tohtoročné stretnutie, Boj veľmocí, ovládnutie korporáciami a technokracia: kresťanská odpoveď na dehumanizačné tendencie, sa dotýka životne dôležitých aspektov našej existencie. V súčasnosti totiž „dominantná technokratická paradigma“ vyvoláva hlboké otázky „o mieste človeka a jeho pôsobenia vo svete“ (Laudato si', 101).

Určite jedným z najznepokojujúcejších aspektov tejto paradigmy, vzhľadom na jej negatívne dopady na ľudskú ekológiu i prírodu, je zákerné pokušenie ľudského ducha, ktoré vedie ľudí - a najmä mladých ľudí - k deformovanému využívaniu svojej slobody. Vidíme to, keď sú muži a ženy povzbudzovaní viac k tomu, aby vykonávali skôr kontrolu ako zodpovednú starostlivosť o materiálne alebo ekonomické „predmety“, prírodné zdroje nášho spoločného domova alebo dokonca jeden druhého.  Takéto „redukovanie na predmet“ (cosificazione), ktoré má v konečnom dôsledku negatívny vplyv na najchudobnejších a najkrehkejších členov spoločnosti, sa môže uskutočňovať priamo alebo nepriamo, prostredníctvom každodenných rozhodnutí, ktoré sa môžu zdať neutrálne, ale v skutočnosti „súvisia s typom sociálneho života, ktorý má človek v úmysle rozvíjať“ (tamže, 107).

Keďže sa snažíte odpovedať na túto otázku a mnohé výzvy s ňou spojené tým, že podporujete katolícku sociálnu náuku - najmä o ústrednej hodnote a dôstojnosti, ktorú každej ľudskej osobe dáva sám Boh -, chcel by som vás upozorniť, že samotná štruktúra vašej organizácie vám môže ponúknuť referenčný rámec. V skutočnosti ste medzinárodnou sieťou a svoj cieľ opisujete ako „zjednocovanie novej generácie odvážnych kresťanských vodcov v spoločenstve“.

Účelom každej siete je spájať ľudí, aby si uvedomili, že patria k niečomu väčšiemu, než sú oni sami. To je v skutočnosti deklarovaný účel mnohých mediálnych platforiem a prostredníctvom týchto médií sa určite vytvára veľa dobrého. Zároveň je však potrebné byť ostražitý, pretože v týchto komunikačných kanáloch sa, žiaľ, možno stretnúť aj s dehumanizujúcimi praktikami technokratického matrixu, ako je zámerné šírenie falošných správ, podnecovanie postojov nenávisti a rozdelenia – „stranícka“ propaganda -, redukcia ľudských vzťahov na algoritmy, nehovoriac o podporovaní falošného pocitu spolupatričnosti, najmä u mladých ľudí, čo môže viesť k izolácii a osamelosti.

Toto deformované využívanie virtuálnych stretnutí možno prekonať len kultúrou autentických stretnutí, čo znamená radikálnu výzvu na vzájomný rešpekt a počúvanie aj tých, ktorých názory sa výrazne odlišujú od vlastných. Aj tu môže vaša sieť ponúknuť príklad, pretože sa snažíte priviesť ľudí z celého sveta k úprimnému, autentickému stretnutiu.

Sieťovanie však neznamená len spájať ľudí, ale aj umožniť im spolupracovať pri dosahovaní spoločného cieľa. Môžeme si spomenúť na prvých učeníkov, ktorých Ježiš vyzval, aby spolupracovali tak, že hodia siete na hojný úlovok (porov. Lk 5, 1 - 11); a siete by sme mohli definovať ako nástroje, ktoré sa majú spoločne používať na realizáciu spoločného cieľa.

Tieto dva aspekty - spájanie a spoločný cieľ - charakterizujú vašu prácu a zároveň odrážajú samotný život Cirkvi, Božieho ľudu povolaného žiť v spoločenstve a misii. Sú to práve tieto dve sily, jedna „dostredivá“ a druhá „odstredivá“, ktoré, podporované mocou Ducha Svätého, spájajú ľudí v bratskom spoločenstve vo vnútri a zároveň ich poháňajú smerom von, v spoločnom poslaní radostného ohlasovania evanjelia.

Skutočne kresťanská sieť je teda sama osebe odpoveďou na „dehumanizačné tendencie“, pretože nielenže smeruje k pravdám, ktoré oslobodzujú ľudskú existenciu, ale sa ich snaží aj modelovať vo svojej činnosti. Z tohto dôvodu udržiavaním skutočne katolíckej medzinárodnej siete hodnoverne poukazujete na alternatívu technokratickej tyranie, ktorá našich bratov a sestry podnecuje k tomu, aby si jednoducho privlastňovali zdroje prírody i ľudskej existencie, pričom sa znižuje ich schopnosť rozhodovať sa a žiť autenticky slobodný život (porov. Laudato si', 108).

Modlím sa, aby Duch Svätý inšpiroval a viedol vaše úsilie o formovanie novej generácie vodcov, dobre vyškolených a verných katolíckych lídrov, ktorí sa budú venovať presadzovaniu sociálnej náuky a etiky Cirkvi vo verejnej sfére. Takto určite prispejete k rastu Božieho kráľovstva.

Nech vás ochraňuje Panna Mária a nech všemohúci Boh požehná vaše úsilie a prinesie mu dobré ovocie. Prosím, nezabudnite sa za mňa modliť. Ďakujem vám.

(Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News, Martin Jarábek)



( TK KBS, VaticanNews mj; pz ) 20230826003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]