[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Nie sme sami, Ježiš je živý a kráča s nami
P:3, 27. 08. 2023 16:39, ZAH

Vatikán 27. augusta (VaticanNews) V nedeľu 27. augusta sa na Námestí sv. Petra zhromaždilo okolo 10 tisíc veriacich, aby sa pomodlili spolu s pápežom Františkom modlitbu Anjel Pána. Počas katechézy Svätý Otec zdôraznil, že Ježiš nie je protagonistom dávnej minulosti, ale žije medzi nami a pomáha nám kráčať vpred. Prinášame plné znenie jeho príhovoru.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

V dnešnom evanjeliu (porov. Mt 16,13-20) kladie Ježiš učeníkom dobrú otázku: „Za koho pokladajú ľudia Syna človeka?“ (v. 13).

Je to otázka, ktorú si môžeme položiť aj my: Čo hovoria ľudia o Ježišovi? Vo všeobecnosti dobré veci: mnohí ho považujú za veľkého učiteľa a za výnimočného človeka, dobrého, spravodlivého, zásadového, odvážneho... Ale stačí to na to, aby sme pochopili, kým je, a predovšetkým stačí to Ježišovi? Zdá sa, že nie. Keby bol len postavou z minulosti, tak ako boli pre vtedajších ľudí osoby spomínané v evanjeliu – Ján Krstiteľ, Mojžiš, Eliáš a veľkí proroci, bol by len krásnou spomienkou na časy, ktoré sa už dávno pominuli.

To však Ježišovi nestačí, preto vzápätí kladie učeníkom rozhodujúcu otázku: „A za koho ma pokladáte vy?“ (v. 15). Kým som pre vás teraz? Ježiš nechce byť protagonistom dejín, ale tvojho a môjho dneška. Nie nejakým vzdialeným prorokom, ale Ježiš chce byť Bohom, ktorý je blízko!

Bratia a sestry, Kristus nie je spomienkou na minulosť, ale je Bohom prítomnosti. Keby bol len historickou postavou, napodobňovať ho dnes by bolo nemožné. Ocitli by sme sa pred vzorom z dávnych čias, ktorý by bol ako vysoký a nedosiahnuteľný vrch, na ktorý by sme síce chceli vystúpiť, ale chýbali by nám na to schopnosti a potrebné prostriedky.

Naopak, Ježiš je živý: pamätajme na to, Ježiš je živý, Ježiš žije v Cirkvi, žije vo svete, sprevádza nás, je po našom boku, ponúka nám svoje slovo a svoju milosť, ktoré nás osvecujú a osviežujú na ceste. On nás ako skúsený a múdry sprievodca rád sprevádza na najťažších cestách a nepriechodných výstupoch.

Drahí bratia a sestry, na ceste života nie sme sami, pretože Kristus je s nami a pomáha nám kráčať, tak ako Petrovi a ostatným učeníkom. Práve Peter to v dnešnom evanjeliu pochopí a vďaka milosti spozná v Ježišovi „Krista, Syna živého Boha“ (v. 16): „Ty si Kristus, ty si Syn živého Boha“, hovorí Peter. Nie postava z minulosti, ale Kristus, teda očakávaný Mesiáš. Nie mŕtvy hrdina, ale Syn živého Boha, ktorý sa stal človekom a prišiel, aby sa podieľal na radostiach a námahách našej cesty.

Nedajme sa odradiť, ak sa nám niekedy zdá, že vrchol kresťanského života je príliš vysoký a cesta príliš strmá. Vždy sa dívajme na Ježiša, ktorý kráča vedľa nás, prijíma naše slabosti, zdieľa naše námahy a opiera svoju pevnú a jemnú pravicu o naše slabé ramená. S ním nablízku sa tiež obráťme k sebe navzájom a obnovme svoju dôveru, pretože to, čo sa nám samým zdá nemožné, s Ježišom už nemožné nie je, s Ježišom môžeme ísť vpred!

Dnes urobíme dobre, ak si zopakujeme rozhodujúcu otázku, ktorá zaznieva z jeho úst: „Za koho ma pokladáte?“ (porov. v. 15). Ty, – hovorí ti Ježiš – za koho ma pokladáš? Inými slovami, kto je pre mňa Ježiš? Len veľkou postavou, orientačným bodom, nedosiahnuteľným vzorom? Alebo je to Boží Syn, ktorý kráča po mojom boku, ktorý ma môže priviesť až na vrchol svätosti, kam sám nedosiahnem? Je Ježiš skutočne živý v mojom živote, žije so mnou? Je mojím Pánom? Zverujem sa mu v ťažkých chvíľach? Rozvíjam jeho prítomnosť prostredníctvom Božieho Slova a sviatostí? Nechávam sa ním viesť spolu so svojimi bratmi a sestrami v spoločenstve?

Panna Mária, Matka putovania, pomôž nám vnímať tvojho Syna ako živého a prítomného po našom boku.

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, sr. Zuzana Škrinárová SSS)( TK KBS, VaticanNews zs; pz ) 20230827001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]