[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež toxikológom: Pozdvihnime tých, ktorí upadli do otroctva drog
P:3, 28. 08. 2023 20:32, ZAH

Vatikán 28. augusta (VaticanNews) Pápež František vo svojom posolstve účastníkom 60. medzinárodného kongresu súdnych toxikológov, ktorý od 27. do 31. augusta prebieha v Ríme, vyjadril znepokojenie nad nárastom užívania drog medzi dospievajúcimi. Ako píše, „nemožno zostať ľahostajnými, pretože za závislosťami sú konkrétne skúsenosti, príbehy osamelosti, nerovnosti, vylúčenia a nedostatočnej integrácie“.

Nárast užívania drog medzi dospievajúcimi a mladými ľuďmi, ako aj nárast predaja drog na „digitálnych trhoviskách“ temného webu vyvolávajú čoraz väčší poplach a pápež svoje znepokojenie vyjadril v posolstve zaslanom účastníkom kongresu forenzných toxikológov. Svätý Otec im ďakuje za „nasadenie, čas a energiu“, ktoré venujú prevencii a boju proti drogovej závislosti.

Komplikované fázy dospievania a mladosti spolu s krehkosťou a neistotou dnešnej spoločnosti sú podľa pápeža Františka faktory, ktoré môžu človeka strhnúť k hľadaniu nových skúseností. Meranie sa s nevídaným, skúmanie neznámeho, strach z pocitu vylúčenia a potreba socializácie s rovesníkmi sú prvky rizika, ktoré môžu mladých ľudí viesť „k nebezpečným rozhodnutiam a správaniu, ako je užívanie psychoaktívnych látok a zneužívanie alkoholu, alebo k stretnutiam s extrémnymi situáciami, virtuálnymi aj reálnymi“.

V posolstve pápež poukazuje na nebezpečenstvo nových psychoaktívnych látok, ktoré sa okrem toho, že sa rýchlo rozširujú, aj ľahko chemicky upravujú, a to až do takej miery, že umožňujú organizovanému zločinu uniknúť kontrole. „Mnohí dospievajúci,“ píše ďalej Svätý Otec, „zneužívajú psychoaktívne látky bez toho, aby si uvedomovali ich nebezpečnosť,“ preto je potrebné rozvíjať „techniky analýzy“, realizovať preventívne intervencie a „podporovať vhodné liečebné plány“.

Ďalším bodom, na ktorý pápež vo svojom posolstve upozorňuje, je rozšírenie dopingových látok v súťažnej a športovej sfére, kde sa „prejavuje posadnutosť dosahovaním dôležitých cieľov a výsledkov za každú cenu“. Ide o jav, ktorý nás musí prinútiť zamyslieť sa nad dnešnou spoločnosťou „preniknutou kultúrou efektívnosti a produktivity, ktorá nepripúšťa zaváhania a zlyhania“, zdôrazňuje ďalej Svätý Otec. Túžba ukázať sa v súlade s očakávaniami, vytvoriť si imidž víťaza, vyhnať krehkosť a slabosť, sa stáva, ako varuje pápež, „neprekonateľnou prekážkou v úsilí o integrálny ľudský rozvoj“.

Dezorientácia mladých ľudí, ktorí sa pri hľadaní záchytných bodov obracajú k drogám, aby potlačili úzkosť a nedostatok zmyslu života, aby prekonali únavu „z bytia a existencie“, je alarmujúca. Za závislosťami, pripomína pápež, sa skrývajú „konkrétne skúsenosti, príbehy osamelosti, nerovnosti, vylúčenia, nedostatočnej integrácie“, voči ktorým „nemôžeme byť ľahostajní“, a podľa príkladu blízkosti, ktorý ponúka Ježiš, „sme aj my povolaní konať, zastaviť sa pred situáciami krehkosti a bolesti, vedieť načúvať volaniu osamelosti a úzkosti, skloniť sa, aby sme pozdvihli a vrátili do života tých, ktorí upadli do otroctva drog“. Musíme preto povzbudzovať mladých ľudí, aby „hľadali dôvody na život“, a to prostredníctvom vzdelávacích, terapeutických a rehabilitačných ciest a uprednostňovaním alternatívnych kultúrnych modelov, žiada pápež František.

Francesca Sabatinelli, Zuzana Škrinárová( TK KBS, VaticanNews zs; pz ) 20230828019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]