[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 03. 01. 2025   Meniny má Daniela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Prestaňme prehliadať ľudí na okraji spoločnosti
P:3, 01. 09. 2023 18:11, ZAH

Vatikán 1. septembra (VaticanNews) Prostredníctvom Svetovej siete modlitby pápeža zaznela vo videoposolstve s úmyslami na mesiac september pápežova výzva modliť sa za ľudí, ktorí žijú v neľudských podmienkach, aby našli prístrešie, lásku a ľudské teplo: „Nech na nich inštitúcie nezabúdajú a nikdy ich nepovažujú za zbytočných.“

Tiziana Campisi - Vatikán

Pápež František v úmysle na mesiac september žiada o modlitby za „ľudí, ktorí žijú na okraji spoločnosti, v neľudských životných podmienkach“, aby „na nich inštitúcie nezabúdali a nikdy ich nepovažovali za zbytočných“. Vo videu, ktoré zverejnila Svetová sieť modlitby, zaznieva pápežova trpká poznámka: „Bezdomovec, ktorý zomrie na ulici, sa nikdy neobjaví na titulnej strane internetových vyhľadávačov alebo v správach“. A napokon adresuje otázku nám všetkým: „Ako sme sa dostali na túto úroveň ľahostajnosti?“

Bezdomovci, deti ulice a zdravotne postihnutí nie sú odpadom

Pápežove slová sprevádzajú fotografie, na ktorých sú zachytení bezdomovci na chodníkoch v Kanade, USA, Keni, Kamerune a Indii, deti ulice, ktoré trávia dni umývaním okien áut stojacich na semaforoch v San Salvadore a zdravotne postihnutí ľudia v Španielsku, na Filipínach a v Strednej Amerike. Sú tam aj chudobné štvrte v blízkosti mrakodrapov vo Vancouveri, Buenos Aires a Riu de Janeiro. Rôzni ľudia žijúci na okraji spoločnosti podľa OSN tvoria až 10 % svetovej populácie, celkovo je to viac ako 700 miliónov ľudí. Tvárou v tvár tejto realite nás pápežova výzva vedie k zamysleniu.

„Ako môžeme dovoliť, aby nás ovládala ‚kultúra plytvania‘ – v ktorej milióny mužov a žien nemajú žiadnu hodnotu v porovnaní s ekonomickým ziskom? Ako môžeme dovoliť, aby táto kultúra ovládla naše životy, naše mestá, náš spôsob života? Z toho, že sa budeme pozerať inam, aby sme túto situáciu nevideli, nám stuhne šija,“ povedal pápež.

Je potrebná kultúra prijatia

Čísla, ktoré zverejnila Organizácia Spojených národov sa týkajú jednotlivcov žijúcich v extrémnej chudobe, ktorí zápasia s uspokojením základných potrieb, ako je zdravie, vzdelanie a prístup k vode a hygienickým zariadeniam, pričom približne 1,6 miliardy ľudí žije v nevyhovujúcich podmienkach bývania. Na druhej strane Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že každý ôsmy človek na svete trpí „duševnou poruchou“ a 16 % svetovej populácie má „závažné zdravotné postihnutie“. Odpoveďou na to všetko je prijatie, hovorí Svätý Otec.

„Prosím, prestaňme robiť neviditeľnými tých, ktorí sú na okraji spoločnosti kvôli chudobe, závislosti, duševnej chorobe alebo zdravotnému postihnutiu. Zamerajme sa na prijatie všetkých ľudí v núdzi. Zamerajme sa na „kultúru prijatia“, pohostinnosť, poskytnutie prístrešia, lásky a ľudského tepla“, vyzýva pápež František.

Mobilizujte sa modlitbou

Pápež žiada mobilizovať sa modlitbou, ktorá „vynáša na povrch to, čo je skryté v srdci“, zdôrazňuje kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. „Preto tí, ktorí žijú na okraji ako neviditeľní, musia nájsť priestor v našej modlitbe: sú v srdci Cirkvi, v srdci z mäsa a nie z kameňa. Srdce z kameňa odmieta, no srdce z mäsa prijíma“, uviedol. V súvislosti s pápežovým videom na mesiac september kardinál zdôraznil, že „pápež František pozná výchovnú silu modlitby a prostredníctvom nej nás pozýva rozvíjať kultúru prijatia“. A po citovaní biblického verša: „Kameň, čo stavitelia zavrhli, stal sa kameňom uholným“ dodal, že „toto posolstvo zostáva silné a dôveryhodné, ak aj dnes dáme slovo zavrhnutým, ak uznáme nezmazateľnú dôstojnosť tých, ktorých ukrižovala bezohľadná ekonomika, arogancia alebo ľahostajnosť“. Kardinál Czerny tiež zdôrazňuje, že „prijatie je viac ako pomoc: znamená priviesť druhého človeka na našu úroveň, nájsť sestru alebo brata, ktorého sme stratili“, a vysvetľuje, že „v modlitbe sa stávame údmi jedného tela“.

Iný prístup k chudobe a vylúčeniu

Podľa pátra Frédérica Fornosa, medzinárodného riaditeľa Svetovej siete modlitby pápeža, je to, o čo pápež žiada, „iný prístup k chudobe a vylúčeniu“, aby sa miliónom odvrhnutých ľudí, ktorí sa často stretávajú len s ľahostajnosťou, či dokonca mrzutosťou, poskytlo „hmatateľné riešenie“. „To znamená aj modlitbu, pretože modlitba premieňa naše srdcia, mení náš pohľad a otvára nás druhým, najmä tým najzraniteľnejším.“ Je teda potrebné modliť sa spolu s pápežom Františkom „za kultúru prijatia“, uzatvára páter Fornos, „schopnú prijať všetkých, ktorí sú v núdzi, poskytnúť im strechu nad hlavou, domov, lásku a ľudské teplo“.

Septembrový úmysel slovenských biskupov: Aby utečencom, migrantom a všetkým na periférii spoločnosti nechýbalo naše prijatie a podpora.

Spracoval Martin Jarábek



( TK KBS, VaticanNews mj; pz ) 20230901005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]