[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 03. 01. 2025   Meniny má Daniela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svedectvá mongolských misionárov sú živými knihami v službe evanjelia
P:3, 02. 09. 2023 14:56, ZAH

Mongolsko 2. septembra (VaticanNews) Dnes v sobotu 2. augusta sa počas stretnutia pápeža s miestnou cirkvou o svoje príbehy podelila rehoľná sestra, mongolský kňaz a pastoračná pracovníčka. Ich životy sú úzko prepletené s misiou Cirkvi v tejto ázijskej krajine.

Malá katolícka komunita v Mongolsku prijala pápeža Františka. Stretnutie Petrovho nástupcu s biskupmi, kňazmi, misionármi, zasvätenými mužmi a ženami a pastoračnými pracovníkmi v Katedrále svätých Petra a Pavla v Ulánbátare obohatili piesne a svedectvá. Jej stavba pripomína tradičnú jurtu, teda typické obydlie kočovných mongolských národov.

Biskup Sierra: V Cirkvi nikto nie je cudzincom

Pred pápežovým príhovorom sa slova ujal predseda Konferencie biskupov Strednej Ázie Mons. José Luis Mumbiela Sierra a povedal: „Ďakujem vám, že ste prišli do nášho domu, do našej jurty“. „V týchto dňoch je prítomnosť nástupcu apoštola Petra medzi nami živým a radostným svedectvom, ktoré sprítomňuje nádej toľkých storočí“. Ďalej biskup Sierra pripomenul, že v Mongolsku takmer všetci misionári pochádzajú z iných krajín a kontinentov a preto zdôraznil, že „Cirkev vytvára bratstvo“ a že v Katolíckej cirkvi „nikto nie je cudzincom“.

Svedectvo rehoľnej sestry

V službe evanjeliu denne ponúkajú misionárky milosrdenstva v Mongolsku starostlivosť o deti s telesným a mentálnym postihnutím, starostlivosť o chorých a starých ľudí opustených rodinami, prijímanie bezdomovcov, sýtenie hladných a pomoc chudobným a marginalizovaným rodinám.

Sestra Salvia Mary Vandanakara vo svojom svedectve uviedla: „Prostredníctvom týchto diel lásky sa snažíme, aby ľudia pochopili, akí sú títo ľudia vzácni v Božích očiach, s hlbokou túžbou obnoviť ich dôstojnosť a ľudskú hodnotu.“ Sestra Salvia Mary potom rozprávala, ako prišla do Mongolska v roku 1998, „keď sa Cirkev ešte len začínala zakoreňovať“. „Zasvätili sme sa službe najchudobnejším z chudobných,“ a pokračovala, „cítili sme, že musíme žiť aj medzi nimi a zakúsiť niektoré ťažkosti, ktorým čelia, ako napríklad nedostatok vody a iných základných potrieb“.

Príbeh mongolského kňaza

Sestra Salvia Mary Vandanakara tiež pripomenula, že medzi mladými ľuďmi, ktorým pomáhali misionárky milosrdenstva, bol aj chlapec, ktorý je teraz kňazom. Je ním otec Peter Sanjaajav, ktorý v krátkosti vyrozprával svoj vlastný príbeh: „Boh mi dal veľa príležitostí rásť ako Mongol v mongolskej krajine a tiež si ma vyvolil, aby som prispel k spáse svojho ľudu.“ Otec Peter Sanjaajav potom vysvetlil, že na stene pred jeho kostolom je obraz s názvom „Deň v Mongolsku“, ktorý znázorňuje „tradičný, nomádsky deň mongolského ľudu" a ukazuje, že Boh „je blízko životu každého jedného človeka“.

Svedectvo pastoračnej pracovníčky

Ďalším svedectvom, ktoré rezonovalo počas stretnutia pápeža s miestnou cirkvou, bolo svedectvo Rufiny Chamingerel, pastoračnej pracovníčky. „Nevyrastala som v katolíckej rodine,“ povedala, „ale stala som sa ňou, keď som bola študentkou“. „Raz, keď som išla navštíviť svojho starého otca,“ pokračovala vo svojom svedectve, „celý večer som rozprávala o Ježišovom živote, od jeho narodenia až po zmŕtvychvstanie“. Toto jej nadšenie sa zmenilo na dôležitú zodpovednosť: „ísť študovať do Ríma a vrátiť sa do Mongolska, aby som pomohla mongolskej Cirkvi rásť“, doplnila. „Máme veľké šťastie, že hoci nemáme veľa katechetických kníh v našom jazyku,“ povedala napokon Rufina, „máme veľa misionárov, ktorí sú živými knihami“.

Amedeo Lomonaco, Martin Jarábek - Vatikán



( TK KBS, VaticanNews mj; pz ) 20230902002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]