[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 08. 12. 2023   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Štátna cena Jozefa Miloslava Hurbana aj pre zástupcov Katolíckej cirkvi
P:3, 02. 09. 2023 20:52, DOMFoto: NR SR


Bratislava 2. septembra (TK KBS) Predseda Národnej rady SR Boris Kollár odovzdal 1. septembra, v Deň Ústavy Slovenskej republiky, 15 osobnostiam štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana. Z toho dvom in memoriam, traja získali cenu ako kolektív. Odovzdávanie cien sa konalo v priestoroch historickej budovy NR SR na Župnom námestí v Bratislave.

Medzi ocenenými bol aj Mons. Stanislav Zvolenský, metropolita západnej cirkevnej provincie. Laureátom bol aj kňaz Marián Kuffa. Medzi kolektívne ocenenými politickými väzňami bol aj kapucín Tomáš Konc.

Arcibiskup Stanislav Zvolenský je reprezentantom úradu, ktorý zodpovedne zastáva pre dobro Božieho ľudu aj občianskej spoločnosti. V ocenení sú okrem jeho osobného prínosu vyzdvihnuté i zásluhy Katolíckej cirkvi a veriaceho ľudu na Slovensku.

Najprv ako pomocný biskup, od roku 2008 ako prvý arcibiskup novozriadenej Bratislavskej arcidiecézy preukázal schopnosti diplomata, skúseného cirkevného vodcu a duchovného otca, čo vyžadovalo zriadenie nových cirkevných a administratívnych štruktúr, nadviazanie vzťahov na spoločenskej i politickej úrovni a etablovanie novej cirkevnej jednotky pre dobro veriacich a blaho spoločnosti.

Od roku 2009 do roku 2022 bol predsedom Konferencie biskupov Slovenska. Okrem rozvíjania spolupráce so slovenskými katolíckymi biskupmi bol aktívny aj pri rozvíjaní ekumenických vzťahov s inými kresťanskými cirkvami a aj v medzináboženskom dialógu.

Práve pri stretnutiach Svätého Otca pápeža Františka s predstaviteľmi Ekumenickej rady Cirkví a s predstaviteľmi židovských náboženských obcí v septembri 2021 počas jeho návštevy Slovenska dosiahla táto spolupráca svoj vrchol.

Z osobnej iniciatívy Mons. Stanislava Zvolenského Bratislavská arcidiecéza organizuje Svätomartinskú zbierku, ktorú raz ročne venuje na charitatívne a občiansky prospešné diela pre núdznych a trpiacich ľudí.

Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana odovzdáva predseda NR SR. Oceniť tak môže jednotlivca či kolektív za mimoriadne významné zásluhy, výsledky práce alebo pôsobenie v oblasti legislatívy, práva, rozvoja demokracie alebo ústavnosti v SR. Štátnu cenu možno udeliť aj občanovi iného štátu alebo v humanitárnej oblasti. S udelením štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana je spojená finančná odmena.( TK KBS, kj; pz ) 20230902006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]