[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 08. 12. 2023   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave po druhý raz odovzdajú Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty
P:3, 04. 09. 2023 13:30, DOMBratislava 4. septembra (TK KBS) Na Slovensku po druhý raz odovzdajú Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty. Slávnosť oceňovania bude v utorok 5. septembra 2023 o 17:00 v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave. Cenu novým laureátom odovzdá predseda Sociálnej subkomisie vladyka Mons. Peter Rusnák. Hosťom bude speváčka Adriena Bartošová, podujatie bude moderovať herec Štefan Bučko.

Cenu udeľuje Sociálna subkomisia, ktorá pôsobí pod Teologickou komisiou Konferencie biskupov Slovenska. O povolenie udeliť toto ocenenie požiadala Sociálna subkomisia vedenie Kongregácie Misionárok lásky. Ocenenie má podobu medaily, ktorú navrhol akademický sochár Michal Gavula, držiteľ ceny patróna umelcov Fra Angelico.

Na medaile je zobrazená svätá Matka Tereza z Kalkaty, ktorá má v rukách ruženec. Sedem korálok ruženca presahuje priestor kruhu a symbolizuje známe biblické číslo. Na reverze medaily sa nachádza nápis: Rob aj ty podobne. Okrem toho tejto strane dominuje cyrilometodský kríž, z ktorého vychádzajú lúče symbolizujúce Ducha Svätého. Nachádzajú sa tam aj dva páry pomáhajúcich rúk.

Zmyslom ocenenia je vyjadriť úctu a vďaku konkrétnym ľuďom, ktorí celým srdcom, dlhodobo a často aj v skrytosti, slúžia chudobným a na pomoc odkázaným. Vidia v nich Ježišovu tvár, sú inšpirovaní evanjeliom a svoju vieru prejavujú v skutkoch konkrétnej pomoci a služby. Toto povolanie k službe chudobným zažili aj ľudia, ktorí budú ocenení.

Cena svätej Matky Terezy je pomenovaná po indickej misionárke a zakladateľke Rádu misionárok lásky, ktorá bola v roku 2016 svätorečená pápežom Františkom. Prví laureáti prevzali ocenenie minulý rok.

Matka Tereza z Kalkaty zažila „mystické stretnutie s Kristom“ počas cesty vlakom 10. septembra 1946. Počula výzvu vzdať sa všetkého a nasledovať ho do slamov – slúžiť mu v najchudobnejších z chudobných. Matka Tereza považovala tento deň, neskôr oslavovaný ako Deň inšpirácie, za pravý začiatok Misionárok lásky.

Zdroje: Sociálna subkomisia KBS/archív TK KBS ( TK KBS, ss, tk, ml; pz ) 20230904028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]