[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 08. 12. 2023   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Košiciach zorganizovali Medzinárodné stretnutie Ordo virginum
P:3, 07. 09. 2023 13:10, DOMFoto: Archív Košickej arcidiecézy


Košice 7. septembra (TK KBS) Kňazský seminár sv. Karola Boromejského bol od 31. augusta do 3.septembra miestom Medzinárodného stretnutia Ordo virginum (zasvätených panien). Takmer šesťdesiat zasvätených, ale aj kandidátok a záujemkýň o tento stav zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska zažilo intenzívny program pozostávajúci z modlitieb, prednášok, diskusií, ale aj kultúrneho programu a púte.

Ťažiskovým dňom stretnutia bol z pohľadu prednášok piatok 1. september, keď v Aule Teologickej fakulty vystúpilo niekoľko osobností s témami zameranými na duchovný život a formáciu. Prof. František Trstenský ako biblista upriamil pozornosť na panny v Prvom liste Korinťanom. Biblickú tému rozvinula aj hostka z Nemecka Maria Luisa Öfele v príspevku „Čuj, dcéra a pozoruj, nakloň svoj sluch“ (Ž 45:10). Snubný rozmer hlasu ženícha vo Svätom písme a v obrade zasvätenia panien. Prednášajúca z Českej republiky Marcela Císařová predstavila genézu znaku Ordo virginum, na ktorom je Kristov kríž a grécky monogram chí-ró ( Christos ) a lampička ako symbol bdejúcich panien. Svoju prednášku mal na podujatí aj Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup. Jeho téma bola Všetko čo mám, je pre teba (O láske v zasvätenom živote). Súčasťou stretnutia bola aj svätá omša spojená s obnovou zasvätenia panien.

V sobotu 2. septembra boli zasvätené panny pozvané do Diecéznej svätyne v Obišovciach, kde sa zúčastnili fatimskej soboty a slávnosti požehnania vonkajšieho oltára. Nasledoval ďalší program, ktorý sa skončil v nedeľu napoludnie spoločným obedom. Podľa slov organizátoriek,  stretnutie malo poslúžiť na vzájomné spoznávanie sa, povzbudenie, i ako inšpirácia k ďalšiemu rastu na tejto duchovnej ceste.

Zasvätené panny nie sú rehoľou. Členky nevstupujú do žiadneho zvláštneho spoločenstva a ich predstaveným je diecézny biskup. Zasvätené panny bežne zostávajú vo svojich rodinách a pokračujú vo svojej profesii. Stav zasvätených panien nemá svojho zakladateľa či zakladateľku, „iba“ samotnú Cirkev. Ide o najstarší spôsob zasvätenia sa v Cirkvi, známy už od čias apoštolov.

Zdroj: Košická arcidiecéza( TK KBS, ke, ml; kj ) 20230907026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]