[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cieľom synody nie je zmena doktríny, hovorí americký biskup Monforton
P:3, 08. 09. 2023 09:20, DOM

Bratislava 8. septembra (TK KBS) Ako prebieha synoda za veľkou mlákou, o potrebe novej evanjelizácie jazykom zrozumiteľným pre svet, ako aj o rastúcej polarizácii v Katolíckej cirkvi sa rozprával portál Nové mesto s americkým biskupom Jeffreym M. Monfortonom. „Nie je také dôležité pozerať sa na to, aké výsledky synoda prinesie, ale na to, že sa ľudia z rôznych názorových skupín stretnú a vypočujú,“ uvádza v rozhovore.

„Myslím, že v súčasnosti je svetovým fenoménom, že ľudia spochybňujú takmer všetko – vládu, autority a rovnako aj synodu a jej zmysluplnosť. Otázkou však je, či sme ochotní si pripustiť, že to môže byť hoc i len jedna vec, ktorá zo synody vyvstane a posunie nás vpred. Podľa mňa je dôležité, že synoda ľuďom umožnila, aby boli vypočutí. Nebola zvolaná s úmyslom priniesť nejakú novú dogmu alebo doktrínu, ale priblížiť sa tým, ktorí ostávajú nepovšimnutí. Príkladom nám môže byť Svätý Otec, ktorý venuje špeciálnu pozornosť ľuďom na periférii, a tak dáva hlas tým, ktorí ho nemajú alebo neveria, že nejaký majú,“ uviedol biskup Monfort.

Nebezpečenstvo, ktoré v synodálnom procese vidí, je najmä v tom, „že ľudia robia urýchlené závery a spochybňujú jeho zmysel ešte predtým, ako by mu vôbec dali šancu.“ „Nie je pritom také dôležité pozerať sa na to, aké výsledky napokon prinesie, ale na to, že sa ľudia z rôznych názorových skupín stretnú a navzájom sa vypočujú. A zdá sa mi, že práve na to apeluje najviac aj Svätý Otec. Tak ako v mnohých iných krajinách, aj v USA pozorujem v súvislosti so synodou vlnu hnevu a nespokojnosti s postupom Cirkvi. Vychádza najmä z toho, že v niektorých štátoch sa synoda zneužíva na presadzovanie liberálnej agendy, čo vyvoláva v ľuďoch obavy o zmenu doktríny. To sa však neudeje,“ uviedol.

Plné znenie rozhovoru je možné nájsť TU (publikované so súhlasom redakcie)( TK KBS, nm, ml; pz ) 20230908017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]