[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

K 20. výročiu Ordinariátu vznikol nový film s názvom Kňazi v uniformách 
P:3, 08. 09. 2023 10:00, DOMFoto: Print Screen


Bratislava 8. septembra (TK KBS) Kňazi v uniformách je názov nového dokumentárneho filmu, ktorý vznikol pri príležitosti 20. výročia vzniku Ordinariátu ozbrojených síl a zborov SR. Za projektom stojí režisér Marek Poláček. RTVS film odvysiela v premiére na sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra 2023 o 21:05 (na Dvojke). Dokumentárny film vznikol v koprodukcii RTVS a Televízie LUX.  

„Ordinariát ozbrojených síl a zborov SR je špeciálna diecéza, ktorá pokrýva celé Slovensko. Biskup – ordinár a takmer 70 kňazov zabezpečujú duchovnú službu v armáde, vo väzniciach, v policajnom a hasičskom zbore, v horskej službe a na finančnej správe. Vo filme prinášame príbehy kňazov, ktoré sú sondou do pôsobenia Ordinariátu na miestach, kde sa človek za bežných okolností nedostane,“ hovorí TK KBS Marek Poláček.

Keďže pôsobenie kňazov v šiestich zložkách štátu (armáda, polícia, väzenstvo, finančná správa, hasiči, horská služba) sa v mnohom podobá, rozhodol sa pre experimentálny prístup k tejto téme. Vytipoval šesť kňazov a ich biskupa, ktorí sú zbožní, „no zároveň aj v niečom „exoti“, aby bolo čo točiť,“ spomína Poláček. Aby bol film čo najpestrejší, oslovil ďalších piatich režisérov, z ktorých každý sa zameral na jednu zložku štátu, a teda na príbeh jedného kňaza.

Gréckokatolíckeho kňaza Slavomíra Molnára zo Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorý pôsobí v ženskej väznici v Levoči, predstaví Iva Kúšiková. S kaplánom Horskej služby Jánom Dubeckým zoznámi divákov režisér Ľubo Polák. Kaplána Radoslava Takáča uvedie Marek Molnár. Kaplána Pavla Mikoláša prilíži Tomáš Baršváry. Režisér Matúš Demko prinesie príbeh o františkánovi Leopoldovi Jablonskom, ktorý vymenil habit za armádnu uniformu a Marek Poláček predstaví policajného kaplána Miroslava Gálisa a vojenského ordinára Mons. Františka Rábeka.

S množstvom časozberne nakrúteného materiálu si poradil strihač Radoslav Dúbravský. Dramaturgom projektu za RTVS boli Bernadeta Tokárová a Kristian Bezák, za Ordinariát Martin Timko a Ján Oparty. „Neurobili sme sedem portrétov či sedem medailónov o kňazoch Ordinariátu. Príbehy jednotlivých kňazov a ich priateľov príslušníkov sa budú vinúť celým filmom, navzájom sa prelínajú a dopĺňajú. Našou snahou je, aby sme išli do hĺbky, odhalili človečinu, ľudskosť a intimitu. Tiež sme sa snažili zachytiť svedectvo osobného života a viery kňaza či príslušníka. Táto služba je individuálna, je to práca s jednotlivcami v malých kaplnkách, zasadačkách, na diaľniciach, na horách, v kanceláriách a iných miestach,“ hovorí režisér Poláček. 

„Červenou niťou, akýmsi spojivom 51-minútového filmu a tých sedem rôznych príbehov je biskup Rábek. Uvidíme ho na rôznych miestach Slovenska a v interakcii so svojimi kňazmi. Napríklad prišiel pozrieť na východnú hranicu svojich kňazov, ktorí tam pomáhajú. S iným kňazom Ordinariátu, ktorého nakrúcame, išiel na vojenskú púť do Lúrd. Všetci naši protagonisti sa vo filme stretnú vo vojenskej katedrále v Bratislave – Krasňanoch za obetným stolom počas svätej omše na Zelený štvrtok,“ dodáva režisér. 

Ordinariát OS a OZ SR bol kánonicky erigovaný 1. marca 2003 svätým pápežom Jánom Pavlom II. Jeho prvým ordinárom sa stal bývalý pomocný nitriansky biskup Mons. František Rábek. Ordinariát je tvorený kúriou ordinára v hlavnom meste Slovenskej republiky – v Bratislave, vikariátmi na Generálnom štábe Ozbrojených síl SR, Ministerstve vnútra SR a Generálnom riaditeľstve Zboru väzenskej a justičnej stráže, ako aj systemizovanými miestami pre duchovných v jednotlivých zložkách OS a OZ.( TK KBS, mp; ml ) 20230908021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]