[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Novovymenovaný biskup: Túžim po kontinuite a novom dynamizme diecézy
P:3, 08. 09. 2023 12:00, DOM

Bratislava 8. septembra (TK KBS) Svätý Otec František vymenoval nového spišského biskupa. Stal sa ním dp. František Trstenský, doterajší farár a dekan v Kežmarku. Prinášame reakciu nového biskupa Spišskej diecézy Františka Trstenského a spišského administrátora Mons. Jána Kuboša.

Reakcia Františka Trstenského na menovanie za nového biskupa Spišskej diecézy 

„Drahí bratia kňazi, diakoni, zasvätení, milí bratia a sestry, 

pred malou chvíľou bolo oznámené moje menovanie za nového pastiera Spišskej diecézy. Som vďačný Bohu a Svätému Otcovi Františkovi za menovanie. 

Oznámené to bolo v dnešný sviatok Narodenia Panny Márie. Podobne ako narodenie každého človeka, aj narodenie Božej Matky bolo radostnou správou pre tento svet. Zároveň sme si ho dnes vypočuli v Konkatedrále zasvätenej Sedembolestnej Panne Márii. Z jej života vieme, že pri spevádzaní Ježiša Krista prechádzala aj bolesťami. 

V tom vidím symboliku mojej služby pastiera Spišskej diecézy. Prináša radosť, ktorú táto služba určite prináša, vedomie, že Boh je blízko, vedomie blízkosti spolubratov kňazov a Božieho ľudu, zároveň bolesť a bázeň pred ťarchou, ktorú táto služba obnáša. 

Týmto miestom v konkakatedrále, ktoré bolo zvolené po mojej prosbe, by som chcel ukázať gesto, že chcem byť pastierom, ktorý chce by uprostred Božieho ľudu, uprostred svojich spolubratov kňazov, diakonov, zasvätených a všetkých ľudí a že chcem byť biskupom, ktorý nečaká kým iní prídu k nemu, ale sám chcem pricházať medzi ľudí a na zhromaždenia veriacich.

Túžim po kontinuite a novom dynamizme diecézy, ktorú doteraz viedol ako apoštolský administrátor otec Ján. Ďakujem mu za všetko, čo urobil. Tiež ďakujem všetkým mojim predchodcom v úrade. 

Verím, že sa s Božou pomocou budeme spoločne usilovať zveľaďovať našu miestnu cirkev a napomáhať jej poslaniu a v rámci všeobecnej Katolíckej cirkvi. 

Prosím o Vaše modlitby.“ 

František Trstenský
novovymenovaný spišský biskup 

Reakcia spišského administrátora Mons. Jána Kuboša

„Teším sa, že Spišská diecéza má nového diecézneho biskupa. Prežívame veľkú radosť z toho, že Pán Boh nám daroval nového pastiera v osobe Františka Trstenského. Boli vyslyšané modlitby mnohých našich veriacich.

Chcem vyjadriť radosť a vďačnosť, že Svätý Otec František menoval nového člena biskupského kolégia, ktorý v jednote s ním a s ostatnými biskupmi bude posväcovať ľudí v pravde Kristovho evanjelia a bude ich pastierom.

Pápež František často žiada od nás, vysvätených služobníkov Cirkvi, aby sme boli pastiermi, ,ktorých bude cítiť vôňou po ovciach.' Želám novému biskupovi, aby vo svojom poslaní napĺňal tieto slová pápeža, ktorý ho vybral za biskupa pre našu diecézu.

Biskupské oznámenie prichádza v deň sviatku Narodenia Panny Márie. Nech ho Božia Matka vedie po ceste, na ktorú sa vydal.

V službe biskupa administrátora diecézy som sa snažil v sile Ducha Svätého napĺňať, čo som si predsavzal pri kňazskej vysviacke: byť dôkazom Božej dobroty... (porov. Ž 86, 17). Aj touto cestou ďakujem všetkým, ktorí mi v tom pomáhali; osobitne mojim spolupracovníkom v diecéznej kúrii, kňazom v službe Spišskej diecézy a všetkým Vám, ktorí ste mi vyprosovali Božie dary a sprevádzali ma svojimi modlitbami.

Mons. Ján Kuboš
spišský diecézny administrátor( TK KBS, ft, jk, ml; pz ) 20230908026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]