Svätá zem 8. septembra (TK KBS) Kresťanov vo Svätej zemi ohrozuje narastajúci extrémizmus, ale aj apatia a úpadok viery medzi nimi samými. Upozornila na to Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. „Je to o to bolestivejšie, že pre nás, kresťanov je to azda najvzácnejšie miesto na Zemi,“ uvádza.
Kresťania, ktorí tvoria asi 1% populácie, dnes odtiaľ vo veľkom odchádzajú. Je nevyhnutné rázne vo Svätej zemi zasiahnuť a zlepšiť pastoráciu, inak tam kresťanstvo zanikne, píše ACN. Zhovárala sa s Georgeom Akroushom, ktorý je zodpovedný za rozvoj projektov v Jeruzalemskom latinskom patriarcháte. Tento patriarchát spravuje územie Palestíny, Izraela, Jordánska a Cypru.
„Hoci vo svete máme ako kresťania prvotnej kresťanskej komunity jedinečné postavenie, náš ľud sa vzdialil od Biblie a jej učenia,“ hovorí George Akroush. Vysvetľuje, že najmä medzi mladými a duchovenstvom je tu veľká priepasť. Funguje síce niekoľko katolíckych skautských, mládežníckych a modlitbových skupín, ale akoby boli odtrhnuté od Cirkvi.
George Akroush priznáva, že doteraz tu neexistovala skutočná pastorácia a s mládežníckymi skupinami, budúcnosťou miestnej Cirkvi, sa nepracovalo systematicky. Aj preto sa nadácia ACN za posledných 30 rokov podieľala na vyše 700 projektoch určených pre kresťanov v Izraeli, Palestíne a Jordánsku. V najbližšom čase sa vzájomná spolupráca ešte zintenzívni.
Prioritou je zriadenie pastoračných centier a otvorenie seminára pre neklerikov, na ktorom sa bude podieľať aj ACN. „Po 170 rokoch budú duchovní sedieť vedľa skautských vodcov a vzdelávať sa v biblistike, filozofii a kresťanskej morálke. Je to veľmi dôležité. Spolu s ACN píšeme novú históriu.“
Patriarchát by chcel tiež zreformovať školské osnovy tak, aby sa stali účinnými nástrojmi proti extrémizmu a sekularizácii spoločnosti. „Hoci Cirkev čelí mnohým výzvam, jej školy a nemocnice sú najlepšie; najkvalitnejšie sú pravdepodobne i jej zariadenia pre postihnutých, siroty, starších ľudí a utečencov.“
Cirkev prevádzkuje takmer 200 škôl v Palestíne, Izraeli a Jordánsku. Vzdelávajú sa v nich státisíce mladých ľudí. Väčšina žiakov sú moslimovia a to je podľa Georga Akrousha dobre. „Naše školy majú vplývať na novú generáciu a vychovávať ju k väčšiemu rešpektu, sprostredkovať jej kresťanské hodnoty lásky a tolerancie,“ konštatuje.
„Z krajiny odchádzajú kresťania i moslimovia, no na nás kresťanov, keďže je nás málo, má emigrácia väčší dopad. Pod vedením patriarchu Pizzaballu sa usilujeme posilňovať v našom ľude nádej,“ hovorí George Akroush. „Teším sa, že máme túto príležitosť — spolu s Vami — „vrátiť“ postupne Svätej zemi živé kresťanstvo. Znovu vdýchnuť život nášmu „piatemu evanjeliu,“ dodáva Miroslav Dzurech z ACN.