[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Autor relikviára bl. Anny Kolesárovej vytvoril monštranciu pre mladých 
P:3, 08. 09. 2023 13:54, DOM

Vysoká nad Uhom 8. septembra (TK KBS) „Slnko medzi oblakmi“ je názov novej monštrancie, ktorú vytvoril autor relikviára blahoslavenej Anny Kolesárovej Marek Husovský. Prácu umeleckého zlatníka požehnal košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober počas osláv piateho výročia blahorečenia Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. 

Vysoka nad Uhom, monštrancia

O vyhotovení monštrancie zlatník sníval už dlho, písali v máji Katolícke noviny. Táto túžba sa zrodila v jednu konkrétnu noc počas adorácie. „Všade bolo ticho a tma, len zopár mladých ľudí v malom kostolíku. Bol som už dosť unavený, no niečo ma tam stále držalo. Premýšľal som o danom dni. Môj zrak sa opakovane upieral na oltár, kde bola vystavená Oltárna sviatosť. A už vtedy ma zaujalo, ako je monštrancia vyrobená,“ spomína na udalosť spred pár rokov. „Keď som už monštranciu celú preskúmal, opýtal som sa Boha, čo budeme skúmať teraz. Vnímal som, ako mi hovorí: moje krehké, jemné, zranené, ale stále živé srdce.“ Dodáva, že v tú noc vďaka Kristovi v monštrancii pochopil, aký skutočný a živý je Boh. A tak chce dopriať takýto duchovný zážitok aj druhým.

Monštranciu vystavili vo februári na výstave sakrálneho umenia Koine expo v Taliansku. Kurátori ju vybrali ako jednu z piatich ukážkových trendov sakrálneho umenia v kategórii liturgické nádoby po Druhom vatikánskom koncile. Monštrancia z výstavy poputovala do Vysokej nad Uhom a prvýkrát bola vystavená počas slávnostnej svätej omše pri príležitosti 5. výročia blahorečenia Anny Kolesárovej. „Monštrancia je určená najmä mladým,“ vysvetľuje autor, „preto je taká odvážna v dizajne a bohatá v symbolike. Mladí zažívajú rôzne boje, strácajú sa. A potom znova nachádzajú cestu k Bohu. A ja si veľmi želám, aby sa aj cez moje dielo mohol sám Pán dotýkať krehkých a zranených duší mladých ľudí, uzdravovať ich, liečiť a znova pozliepať ich zlomené srdcia,“ povedal v rozhovore pre Katolícke noviny. 

Monštrancia má názov Slnko medzi oblakmi. Je vyrobená z mosadze a skla a uprostred nej je živý Boh. Symbolika tohto sakrálneho skvostu je bohatá a originálna. Pozornosť ihneď upútajú oblaky, ktoré znázorňujú pozemský svet. Autor vysvetľuje, že predstavujú bežné životné situácie, v ktorých sa človek nachádza. Či už sú to rôzne vzťahy, problémy alebo každodenné boje. Dodáva, že ak sa vo víre toho všetkého dokáže pozrieť hore, zistí, že existuje slnko. Cíti občas jeho teplo, vníma svetlo a žiaru. Ale až pri uprenom pohľade smerom k slnku sa mu podarí odhaliť aj cestu k nemu. 

„Oblaky sú spojené viacerými ,prútmi‘, lebo ku Kristovi nikto nedôjde sám. Boh žije vo vzťahoch a túži aj po vzťahu s človekom. Vychádza mu v ústrety a stretávajú sa na ceste. Ak človek chce, Boh prichádza. Vždy. Zas a znova,“ uviedol zlatník Marek Husovský pre Katolícke noviny. Dobrému pozorovateľovi určite neujdú tri lúče. Tie symbolizujú Najsvätejšiu Trojicu. Slnko predstavuje Boha. Je uprostred oblakov, je centrom diania. On rozumie všetkému, čo človek prežíva. „Veď aj Ježiš bol skutočný človek. Kráčal po našich cestách, prežíval rovnaké vzťahy ako my. Ale jeho pohľad bol stále uprený hore,“ dodáva. V spodnej časti monštrancie sa nachádza kľúč. Ten je vyhotovený zo „žíl“. Jeho symbolika je prepojená s treťou božskou osobou. Predstavuje Boha, ktorý má moc vliať svoje milosti skrze Ducha Svätého priamo do srdca človeka. On môže premeniť a ťahať ľudské srdce k slnku, ktorým je on sám. 

Marek Husovský je umelecký zlatník. Pri svojej práci nepoužíva žiadne stroje ani nič neodlieva. Celá tvorba prechádza priamo cez jeho ruky a každý kúsok je originál. V roku 2018 dostal príležitosť vytvoriť relikviár pre blahoslavenú Annu Kolesárovú. Keď o tri roky neskôr pápež František ohlásil svoju návštevu na Slovensku, oslovili ho, aby pre neho zhotovil dary - kalich a paténu.

Zdroje: Katolícke noviny/Pastoračné centrum Anny Kolesárovej ( TK KBS, ml; pz ) 20230908035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]