[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež manželom: Vaša služba sprevádzania rodín a kňazov je vzácnym dielom
P:3, 09. 09. 2023 17:29, ZAH

Vatikán 9. septembra (VaticanNews) V sobotu 9. septembra sa pápež František stretol s členmi združenia na rozvoj rodiny pod názvom „Manželské stretnutia“, ktorí si pripomínajú 45. výročie svojej existencie. Svätý Otec približne 1200 zástupcov združenia počas audiencie v Aule Pavla VI. povzbudil, aby naďalej podporovali vzťah medzi povolaním k manželskému životu a kňazstvu, ktoré sa navzájom odlišujú a dopĺňajú.

V príhovore Svätý Otec manželom poďakoval, že sa snažia rozvíjať poznanie o sviatosti manželstva a kňazstva a povedal: „Manželstvo a kňazstvo sú v skutočnosti (…) úzko prepojené, pretože obe zjavujú Božiu lásku a budujú mystické telo Cirkvi. Tieto dve sviatosti v skutočnosti rôznymi, ale vzájomne sa dopĺňajúcimi spôsobmi hovoria o manželskej láske: na jednej strane úplné, jedinečné a nerozlučné darovanie sa manželov, na druhej strane obetovanie života kňaza za Cirkev, sú znameniami manželskej lásky Boha k nám.

Ak nadviažem na tému, ktorú ste si vybrali pre túto príležitosť: ,Sme Božím snom', chcel by som vám povedať, že vaša ,manželská charizma‘ je proroctvom pre uskutočnenie Božieho sna. A čo je to Boží sen? Keď Ježiš pozýva učeníkov, aby zostali k nemu pripútaní ako ratolesti k viniču (porov. Jn 15, 4), a prosí Otca, aby ich zachoval v láske, sám Ježiš nám tento sen zjavuje, keď nás prosí, aby sme všetci boli ,jedno' (Jn 17, 21). Boží sen pre nás je tento: zjednotiť nás vo svojej láske, vo svojom spoločenstve, aby sme objavili krásu božského synovstva a bratstva medzi nami. Za to sa Ježiš vrúcne modlil. Posiela nás do sveta, aby sme ohlasovali, že cesta k vytvoreniu nového ľudstva je založená na bratstve, ktoré je ovocím lásky, a nie na pretvárke a sebectve.

V tomto zmysle je služba, ktorú ponúkate Cirkvi, ale aj spoločnosti, teda sprevádzanie manželov a kňazov, vzácnym dielom, ktoré prispieva k realizácii Božieho sna. Nerobíte to mnohými slovami alebo abstraktnými teóriami, ale predovšetkým tým, že s láskou vstupujete do reality konkrétneho života ľudí. Vaša charizma nám tak pripomína, že viera je predovšetkým skúsenosťou vzťahu a stretnutia.

Je to príbeh lásky s Bohom a s bratmi a sestrami. Pozorne sa pozeráte na neľahký dialóg medzi manželmi a na zložité situácie, ktorým musia čeliť kňazi, a povzbudzujete k plodnej výmene, aby sme sa spoločne učili umeniu vzťahu, umeniu spoločenstva. Takto pokračujete v plnení Božieho sna o manželskom spoločenstve, a to v dobe, ktorá niekedy radšej kráča po močaristých cestách individualizmu, namiesto toho, aby sa vydala k nádherným výšinám lásky.

Ste tiež znamením pre život Cirkvi, ktorá je povolaná kráčať cestou stále väčšej vzájomnosti medzi darmi, charizmami a službami. Výmena medzi manželmi a pastiermi podporuje evanjelizačnú činnosť, ktorú dnes naliehavo potrebujeme. Skutočne, práve (...) svedectvom o kráse vzťahov sme schopní ohlasovať bohatstvo evanjelia a ukazovať lásku, ktorú má Boh ku každému stvoreniu.“

Svätý Otec zástupcov združenia na záver povzbudil, aby naďalej pokračovali v službe snúbencom a mládeži pri rozlišovaní ich povolania.

Zuzana Škrinárová – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zs, ml; pz ) 20230909011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]