[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 08. 12. 2023   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Duka predsedal korunovácii obrazu Panny Márie Uzdraveniu chorých
P:3, 10. 09. 2023 08:55, ZAHFoto: archpoznan.pl


Smolice 10. septembra (E-kai) Kardinál Dominik Duka ako osobitný vyslanec pápeža Františka predsedal slávnosti korunovácie zázračného obrazu Panny Márie Uzdraveniu chorých v Smoliciach v Poznanskej arcidiecéze. Na slávnosti sa zúčastnilo niekoľko tisíc pútnikov.

Pápežského legáta privítal arcibiskup Stanisław Gądecki. „Kto sa objaví v Smoliciach, je akoby automaticky konfrontovaný s problémom choroby, utrpenia a smrti v ľudskom živote. Ako by sme mohli zabudnúť na všetkých tých ľudí, ktorí v nemocniciach, na klinikách, v centrách pre zdravotne postihnutých, v domovoch dôchodcov, v hospicoch alebo vo svojich domovoch prežívajú bolesť utrpenia, často prehliadanú inými. Ako by sme mohli zabudnúť na všetkých tých, ktorí prežívajú nielen fyzické, ale aj duševné, duchovné a morálne utrpenie,“ povedal predseda Konferencie biskupov Poľska.

„V uzdravujúcom diele Ježišovi pomáhala a naďalej pomáha jeho matka Mária, ktorá má na srdci dobro učeníkov svojho Syna a prihovára sa vo všetkých našich oprávnených potrebách,“ zdôraznil poznanský metropolita.

Počas slávnosti zaznelo posolstvo pápeža Františka. „Všetkých zhromaždených úprimne povzbudíte, aby si so synovským srdcom uctievali Pannu Máriu a navyše, aby všetky životné starosti čo najoddanejšie zverovali jej príhovoru, pretože ona bezpečne a starostlivo vedie všetky svoje deti k Božiemu Synovi, ktorý je cesta, pravda a život,“ napísal pápež v osobitnom posolstve svojmu vyslancovi.

Kardinál Duka vo svojej homílii argumentoval, že bez viery nemôžeme putovať k Panne Márii Uzdravujúcej chorých. „Chceme, aby nám Boh, v ktorého veríme a ktorý presahuje všetko naše chápanie, priblížil svoje tajomstvo,“ povedal emeritný pražský metropolita.

„Uzdravte srdcia tých, ktorí rozpútali vojnu nielen na Ukrajine, ale aj inde vo svete prostredníctvom teroristických útokov alebo sabotáží. Predovšetkým uzdravte aj chorú ľudskú myseľ, ktorá vytvára nový front, nové bojisko, ktorým je vzbura proti Bohu a proti človeku. Na tomto fronte bez viery, nádeje a lásky zomiera ľudskosť, súcit, spoluzodpovednosť, ľudská dôstojnosť,“ povedal legát pápeža Františka.

„Prichádzame k tebe, Matka Božia, liečiteľka chorých, s mnohými našimi chorobami. Vďaka poznaniu, ktoré je výrazom ľudského rozumu prevyšujúceho umelú inteligenciu, sme svedkami modernej medicíny, ale napriek tomu vieme, že lekár lieči a Boh uzdravuje. A ty, naša Matka, môžeš svojím príhovorom priniesť uzdravenie každého neduhu tela i duše a uzdravenie našej zranenej lásky,“ zdôraznil kardinál Duka.

PLNÉ ZNENIE homílie je TU

Korunky, ktorými bol obraz Panny Márie ozdobený, požehnal pápež František v máji tohto roku. Počas slávnosti priniesli korunky k oltáru chorí a trpiaci ľudia, medzi nimi aj deti, ktoré zažili a zažívajú milosť uzdravenia z ťažkých chorôb. Korunku na obraz Panny Márie položil kardinál Duka a na hlavu Dieťaťa Ježiša arcibiskup Gądecki.

Obraz Panny Márie v Smoliciach je jednou z prvých kópií obrazu Panny Márie Čenstochovskej, ktorá vznikla krátko po tom, ako bola ikona koncom 14. storočia prenesená do Jasnej Góry. Obraz sa do Smolic dostal vďaka benediktínom, ktorí tu postavili kostol.

Prvé doložené svedectvá o mariánskej úcte a uzdraveniach pochádzajú zo 17. storočia. Do svätyne Panny Márie uzdravujúcej chorých prichádzajú početní pútnici z Veľkého Poľska a Dolného Sliezska.( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20230910002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]