[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 08. 12. 2023   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Blahoslavená rodina Ulmovcov je vzorom kresťanskej starostlivosti o druhých
P:3, 10. 09. 2023 17:00, ZAHFoto: BP KEP


Vatikán 10. septembra (VaticanNews) Pápež František pripomenul blahorečenie deviatich členov poľskej rodiny Ulmovcov a ocenil ich hrdinstvo za to, že počas druhej svetovej vojny položili svoje životy za záchranu Židov.

Deväť členov rodiny Ulmovcov v nedeľu blahorečili v poľskom meste Markowa, kde ich umučili nacistickí vojaci za ukrývanie Židov počas druhej svetovej vojny. Pápež František počas nedeľnej modlitby Anjel Pána vyzdvihol konanie tejto rodiny ako vzor kresťanského života, ktorý by mali všetci nasledovať.

Manželov Ulmovcov označil za „vzor, ktorý treba napodobňovať v našom úsilí konať dobro a slúžiť tým, ktorí to potrebujú.“ „V odpovedi na nenávisť a násilie, ktoré charakterizovali dobu, prijali evanjeliovú lásku,“ povedal.

Dodal, že poľská rodina „predstavuje lúč svetla v temnote druhej svetovej vojny,“ a vyzval všetkých, aby novým blahoslaveným zatlieskali. Pápež František ďalej vyzval kresťanov, aby nasledovali ich príklad a „proti sile zbraní sa postavili láskou a proti násilnej rétorike vytrvalou modlitbou.“ „Nech sa [modlíme] najmä za mnohé krajiny, ktoré trpia kvôli vojne,“ povedal. „Osobitným spôsobom zintenzívnime svoje modlitby za sužovanú Ukrajinu..., ktorá veľmi trpí.“

Beatifikačná svätá omša

Prefekt Dikastéria pre kauzy svätých kardinál Marcello Semeraro predsedal beatifikačnej svätej omši v Markovej, ktorú koncelebrovalo sedem kardinálov a 1 000 kňazov a na ktorej sa zaregistrovalo viac ako 32 000 veriacich.

Blahorečení sú Józef a Wiktoria Ulmovci a ich deti Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria a nemenované dieťa, ktoré sa narodilo v čase Wiktoriinej mučeníckej smrti.

Kardinál Semeraro vo svojej homílii počas svätej omše povedal, že dom rodiny Ulmovcov sa stal „centrom pohostinnosti, kde boli prijímaní a liečení opovrhovaní, vyvrhnutí a tí, ktorých postihla smrť“. Povedal, že Jozef a Viktória žili „svätosťou, ktorá nebola len manželská, ale bola plne zakorenená v celej ich rodine“.

Blahoslavené bezmenné dieťa

Kardinál Semeraro tiež podporil kresťanské svedectvo nedávno blahorečeného bezmenného dieťaťa. „Bez toho, aby vyslovil čo i len jediné slovo,“ povedal, „dnes malý blahoslavený vyzýva moderný svet, aby prijímal, miloval a chránil život, najmä ten bezbranný a marginalizovaný, od okamihu počatia až po prirodzenú smrť“.

Povedal, že „nevinný hlas dieťaťa sa snaží otriasť svedomím spoločnosti, v ktorej sa rozmáhajú potraty, eutanázia a pohŕdanie životom, ktorý sa považuje za bremeno, a nie za dar“. „Rodina z Ulmu,“ povedal kardinál, „nás vyzýva, aby sme odpovedali na túto kultúru vyhladzovania, ktorú odsudzuje pápež František“.

Liturgická spomienka na blahoslavenú rodinu sa bude sláviť 7. júla, v deň výročia sobáša Jozefa a Viktórie.

Devin Watkins Vatican News ( TK KBS, VaticanNews, dw; ml, kj ) 20230910012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]