[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave pripomenuli 10. výročie odchodu na večnosť Silvestra Krčméryho
P:3, 11. 09. 2023 14:45, DOM

Bratislava 11. septembra (TK KBS) V sobotu 9. septembra 2023 si vo farskom kostole Panny Márie Pomocnice kresťanov v Bratislave pripomenuli 10. výročie odchodu na večnosť MUDr. Silvestra Krčméryho SF. Spomienka sa začala na poludnie svätou omšou. Hlavným celebrantom bol čestný pápežský prelát Mons. František Novajovský.

V homílii sa dotkol aj životného príbehu Silvestra Krčméryho. „Väznenie a samotka boli pre Silva obdobím duchovnej prípravy. Silvo mal dobrého učiteľa, profesora Kolakoviča, ktorý ich naučil ako využívať ticho, ako využívať samotu ako sa nenechať zlomiť a to tak Silva ako aj všetkých spoluväzňov držalo pri živote.“

Prestavil ho ako muža Evanjelia, pre ktorého bol každý deň ,nedeľnou‘ slávnosťou. Neodovzdal Bohu len svoj život, ale každý jeden deň svojho života, uviedol. Po svätej omši, ktorú koncelebroval Viktor Jakubov zo Spoločenstva Fatima a miestny správca farnosti don Marián Husár SDB, sa prítomní presunuli do sály pod kostolom na občerstvenie a diskusiu.

Vystúpili na nej František Novajovský, František Mikloško a Ján Šimulčík s Františkom Neupauerom. Priblížili svoj pohľad na Silva. Do dialógu pozvali aj prítomných rodinných a duchovných súputníkov Silvestra Krčméryho. Viackrát pripomenuli tému otvorenia procesu blahorečenia Silvestra a Vladimíra. Na podujatí sa zúčastnili aj mladí ľudia a zástupca skautského oddielu MUDr. Sivestra Krčméryho.

Zvlášť dojímavé boli slová Silvovej rodnej sestry Gabiky o jej prežívaní utrpenia svojho brata i o tom, ako si na vlastné uši vypočula jeho reč na súde v roku 1954, informoval jeden z účastníkov diskusie. Potom sa prítomní presunuli k hrobu Silva Krčméryho na Martinskom cintoríne, kde sa spoločne pomodlili desiatok slávnostného ruženca.

TK KBS informoval František Neupauer( TK KBS, fn, ml; pz ) 20230911024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]