[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Členovia Rady pre pastoráciu v zdravotníctve KBS sa zišli spolu v Badíne
P:3, 12. 09. 2023 08:35, DOMFoto: TV Lux


Badín 12. septembra (TK KBS) V sobotu 9. septembra 2023 sa v Duchovnom centre Xaver v Badíne konalo zasadnutie Rady pre pastoráciu v zdravotníctve KBS. Členovia rady rokovali pod vedením jej predsedu Mons. Milana Lacha, SJ. Stretli sa na ňom novomenovaní členovia, ktorí zastupujú slovenské diecézy a eparchie z radov kňazov nemocničnej duchovnej služby (NDS) a laikov – odborníkov z oblasti zdravotníctva.

V úvode sa konalo slávnostné odovzdávanie menovacích dekrétov členom Rady z rúk vladyku Milana Lacha, po čom nasledovalo vzájomné zoznámenie sa členov a predstavenie aktivít Rady.

Vladyka Lach informoval prítomných o podpísaní Dohody o duchovnej starostlivosti v zdravotníctve medzi KBS a ERC SR 19. júna 2023, čím sa otvorila možnosť ďalšieho spoločného postupu pri poskytovaní duchovnej starostlivosti chorým, ich rodinám ako aj zdravotným pracovníkom. V tomto duchu bol odprezentovaný prítomným aj Kurz Duchovná služba v nemocnici.

Ide o ekumenický projekt kontinuálneho vzdelávania duchovných, ktorí už pôsobia v pastorácii v zdravotníctve. Dvojsemestrálny program vzdelávania sa po dlhoročnom úsilí podarilo otvoriť na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine a v prvom ročníku sa naň prihlásilo 32 študentov.

Kňazi zastupujúci diecézy najskôr odprezentovali svoje aktivity v jednotlivých diecézach a následne boli informovaní o pripravovanej celoslovenskej púti zdravotníkov, ktorá sa uskutoční na Pútnickom mieste Skalka pri Trenčíne v nedeľu 24. septembra 2023, pri príležitosti sviatku svätých Kozmu a Damiána, patrónov slovenského zdravotníctva.

Prítomní diskutovali aj o príprave najbližšieho celoslovenského stretnutia kňazov nemocničnej duchovnej služby, ktoré sa uskutoční na konci novembra v Badíne.

Dôležitým bodom v programe zasadnutia bola téma legislatívneho ukotvenia pôsobenia duchovných v systéme zdravotníckej starostlivosti, ako je to bežné vo všetkých vyspelých krajinách vo svete v duchu slobody vierovyznania, ako jedného zo základných ľudských práv a slobôd.

Na Slovensku je táto oblasť stále nedoriešená, ako veľký a bolestivý dlh voči občanom ešte z obdobia komunistickej totality.

Na potrebu spolupráce pri riešení tejto akútnej potreby napĺňania spirituálnych potrieb vážne a nevyliečiteľne chorých pacientov poukazujú aj rešpektovaní odborníci pôsobiaci v zdravotníctve. Ide totiž o jednu zo základných potrieb pacienta a v slovenskom zdravotníctve do dnešného dňa nie je jej napĺňanie systematicky vyriešené.

TK KBS informovala Rada pre pastoráciu v zdravotníctve KBS( TK KBS, rad, ml; pz ) 20230912018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]