Gaboltov 12. septembra (TK KBS) V sobotu 9. septembra 2023 sa konala pešia púť na slovensko-poľskom pohraničí. Zúčastnili sa na nej veriaci oboch katolíckych obradov a viacerých štátnych príslušností.
Trasa púte sa začala svätou liturgiou v gaboltovskej kaplnke v Driščovci, ktorú slávil Gregor Pacan. Slávila sa pri príležitosi sviatku narodenia Bohorodičky. Po nej nasledovalo posvätenie pútnického kríža a myrovanie. Počas putovania sa pútnici zastavili v kaplnke na začiatku rómskej osady v Cigeľke, kde sa spoločne pomodlili s obyvateľmi osady.
Z Cigeľky sa veriaci presunuli na Svätú horu Jawor, kde z Wysowej sa na spoločnú modlitbu večierne pridali ďalší veriaci. Na púti a modlitbe večierne sa zúčastnili Rusíni, Slováci, Poliaci a Ukrajinci. Z Ukrajincov boli aj dve odídenkyne – matka s dcérou, ktoré útočište našli v Kružlovskej Hute. Na hore Jawor sa stretli s matkou a dcérou, ktoré odišli z doneckej oblasti do Poľska.
Ôsmeho septembra 1925 sa tri gréckokatolíčky z poľskej Wysovej vracali z posviacky rímskokatolíckej kaplnky v slovenskom Gaboltove, z miesta, kde sa uplynulú sobotu slávila svätá liturgia. Na hore Jawor sa im údajne zjavila Bohorodička. Počas údajných zjavení sa predpovedali ťažké roky s nástupom komunistickej moci.
Jednou z predpovedí bola aj akcia Visla, ktorá v roku 1947 deportovala Rusínov do západných častí Poľska s cieľom ich asimilácie a likvidácie tamojšej Gréckokatolíckej cirkvi. Túto púť od roku 2013 obnovil gréckokatolícky kňaz Gregor Pacan, Rusín z Poľska. Hlavná niekoľkodňová púť sa organizuje v lete a jednodňová púť vždy okolo termínu sviatku narodenia Matky Božej.
Na hore Jawor sa nachádza malebný drevený chrám, ktorý je pár metrov od poľsko-slovenskej hranice.
TK KBS informoval Stanislav Bujda ml.