[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 03. 01. 2025   Meniny má Daniela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež privítal vo Vatikáne katolikosa Malankarskej sýrskej pravoslávnej cirkvi
P:3, 12. 09. 2023 18:40, ZAH

Vatikán 12. septembra (VaticanNews) Pápež František prijal v pondelok 11. septembra na audiencii Baseliosa Marthoma Mathewsa III., katolikosa Malankarskej sýrskej pravoslávnej cirkvi, ktorý do Vatikánu zavítal po prvýkrát od jeho zvolenia v roku 2021. Svätý Otec vo svojom príhovore pripomenul vývoj vzájomných vzťahov, ocenil prácu „pastoračného ekumenizmu“ pretavenú do spoločných dohôd a ocenil aj účasť delegáta tejto cirkvi na nastávajúcej synode. „Zo synodálnej skúsenosti vašej Cirkvi sa môžeme veľa naučiť“, zdôraznil pápež.

Svätý Otec vo svojom príhovore zdôraznil spoločnú vieru v Krista a potrebu uzdraviť minulé rozdelenia. Vyjadril tiež vďačnosť za vzájomné väzby vzrastajúce od Druhého vatikánskeho koncilu a vyzdvihol historické návštevy a stretnutia ich predchodcov. Prvá návšteva hlavy tejto cirkvi vo Vatikáne sa uskutočnila pred 40 rokmi. „Dovoľte mi povedať, Vaša Svätosť, že tu ste doma, ako milovaný a dlho očakávaný brat“, privítal katolikosa pápež František. Po audiencii strávili spoločnú chvíľu modlitby v kaplnke Redemptoris Mater v Apoštolskom paláci.
Starobylá viera

Svätý Otec v príhovore ocenil starobylú vieru Malankarskej sýrskej pravoslávnej cirkvi, ktorá má svoj pôvod u apoštola Tomáša a zdôraznil spoločnú vieru v Ježiša ako Pána a Boha:

„Túto istú vieru budeme, dúfam, spoločne oslavovať pri príležitosti 1700. výročia prvého ekumenického koncilu, Nicejského koncilu. Túžim, aby sme ho všetci slávili spoločne.“

Rany Kristovho tela

Svätý Otec v tejto súvislosti poznamenal, že viera svätého Tomáša je neoddeliteľná od jeho skúsenosti s ranami Kristovho tela. „Rozdelenia, ktoré sa v priebehu dejín vyskytli medzi nami kresťanmi, sú bolestivými ranami spôsobenými Kristovmu telu, ktorým je Cirkev. My sami sme naďalej svedkami ich dôsledkov. Ale ak spoločne vložíme ruku do týchto rán, ak ako apoštol spoločne vyhlásime, že Ježiš je náš Pán a náš Boh, ak sa s pokorným srdcom s úžasom zveríme jeho milosti, môžeme urýchliť dlho očakávaný deň, keď s jeho pomocou budeme sláviť veľkonočné tajomstvo na tom istom oltári. A nech k tomu dôjde čoskoro...“.

Pápež František uznal potrebu spoločného liečenia rán spôsobených historickými rozdeleniami medzi kresťanmi. Povzbudil k modlitbe, láske a dialógu ako prostriedkom na vzájomné zbližovanie, pričom uviedol: „Zatiaľ, drahý brat, postupujme spoločne v modlitbe, ktorá nás očisťuje, v láske, ktorá nás spája, a v dialógu, ktorý nás navzájom zbližuje“.

Historická dohoda a pastoračný ekumenizmus

Svätý Otec ďalej spomenul vzájomnú historickú kristologickú dohodu, ku ktorej došlo v roku 1990 vďaka úsiliu osobitnej Medzinárodnej zmiešanej komisie a zdôraznil, že rozdiely v terminológii by nemali rozdeľovať pri ohlasovaní Krista. Pripomenul slová deklarácie, že „ide o rozdiely, ktoré môžu koexistovať v samotnom spoločenstve, a preto nás nemusia a ani by nemali rozdeľovať, osobitne, keď hlásame Krista našim bratom a sestrám na celom svete v termínoch, ktoré sú pre nich ľahšie pochopiteľné“.

„Ohlasovanie Krista spája, nerozdeľuje; spoločné ohlasovanie nášho Pána evanjelizuje samotný ekumenický proces.“

Svätý Otec spomenul aj vzájomnú dohodu z roku 2010 o spoločnom používaní bohoslužobných miest a cintorínov a o možnosti veriacich prijímať pomazanie chorých v jednej alebo druhej cirkvi. „Dobrorečím Bohu za prácu tejto komisie, zameranú predovšetkým na pastoráciu, pretože pastoračný ekumenizmus je prirodzenou cestou k plnej jednote.  Ekumenizmus má vždy pastoračný charakter“, konštatoval pápež František.

Príspevok k synodalite

Svätý Otec vyzdvihol význam synodality a prínos synodálnej skúsenosti Malankarskej pravoslávnej cirkvi pre synodálny proces Katolíckej cirkvi. „Som presvedčený, že sa môžeme veľa naučiť z odvekej synodálnej skúsenosti vašej Cirkvi“, povedal pápež a dodal: „V istom zmysle ekumenické hnutie prispieva k prebiehajúcemu synodálnemu procesu Katolíckej cirkvi a ja dúfam, že synodálny proces môže zasa prispieť k ekumenickému hnutiu.“

Pápež príhovor uzavrel modlitbou k svätému apoštolovi Tomášovi, aby sa prihovoril za jednotu a svedectvo:

„Pán ukázal rany apoštolovi, ktorého neveriace oči sa stali veriacimi: nech spoločná kontemplácia ukrižovaného a zmŕtvychvstalého Pána napomôže úplnému uzdraveniu našich minulých rán, aby sa pred našimi očami, mimo akejkoľvek vzdialenosti a nepochopenia, čnel on, „náš Pán a náš Boh“, ktorý nás volá, aby sme ho rozpoznali a klaňali sa mu okolo jediného eucharistického oltára.“

Katolikos Baselios Marthom Mathews III. pápeža Františka pozval slovami: „Naše dvere sú otvorené a netrpezlivo očakávame deň, keď budeme môcť privítať Vašu Svätosť v našej posvätnej krajine, poznačenej odkazom nášho patróna apoštola“.

Po súkromnom stretnutí s pápežom katolikos navštívil Dikastérium na podporu jednoty kresťanov. V nedeľu 10. septembra slávil eucharistickú liturgiu v Bazilike svätého Pavla za hradbami pre veriacich sýrsko-malankarskej pravoslávnej komunity žijúcej v Ríme.

(Články Vatican News od Savatoreho Cernuzia a Francescy Merlovej spracovala Zuzana Klimanová)



( TK KBS, VaticanNews zk; pz ) 20230912047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]