[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Banskej Bystrici ďakovali za dar návštevy svätého pápeža Jána Pavla II.
P:3, 13. 09. 2023 16:01, DOMFoto: Archív Banskobysrickej diecézy


Banská Bystrica 13. septembra (TK KBS) V utorok 12. septembra 2023 uplynulo 20 rokov, čo svätý pápež Ján Pavol II. počas svojej tretej apoštolskej ceste na Slovensko v roku 2003 navštívil Banskobystrickú diecézu a mesto Banská Bystrica. Za tento dar a ako spomienku na túto chvíľu slávil v utorok 12. septembra 2023 diecézny biskup Mons. Marián Chovanec ďakovnú svätú omšu v Katedrále sv. Františka Xaverského.

Banska Bystrica, dakovna, svata omsa, Jan Pavol 2, tabula

V úvode svätej omše diecézny biskup spomenul, že „dnes si chceme z vďačnosti Pánu Bohu pripomenúť pápežský úrad...“ Vo svojej homílii sa diecézny biskup zameral na význam pápežského primátu.                      

V Novom zákone sa najviac z apoštolov spomína práve sv. Peter, čím nám Boh cez svätopiscov dáva najavo, že Peter niečo znamená. Ježiš urobil tri dôležité kroky, ktorými pozdvihol Petra do úlohu jeho primátu: V Matúšovom evanjeliu mu prisľubuje úrad... „tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva.“ V Lukášovom evanjeliu Ježiš hovorí Petrovi, že prosil za neho, aby posilňoval svojich bratov, čo v Skutkoch apoštolov sv. Lukáš viackrát zvýrazňuje Petrovým utvrdzovaním bratov vo viere. V Jánovom evanjeliu na jeho konci máme odovzdanie pastierskeho úradu Petrovi. Ježiš mu trikrát hovorí: „Pas moje ovce“.  Teológovia hovoria, že pápežský primát obsahuje v sebe tri prvky — primát cti, prvok vedenia a zákonodarnú moc — uviedol biskup. Na záver homílie diecézny biskup vyzval, aby sme boli vďační, že „máme Svätého Otca, že máme skalu a že navštívil aj naše biskupské mesto a tu slávil svätú omšu.“

Na konci svätej omše biskup Chovanec poďakoval za to, veriaci uznávajú pápežský primát. „Som vďačný, že túto skalu uznávate... pápežský úrad sa neviaže na človeka... viaže sa na Božie poverenie... kto má tento úrad má Božie prisľúbenia a Božiu moc,“ zakončil biskup Chovanec.    

TK KBS informoval Peter Lupták( TK KBS, pl, ml; pz ) 20230913026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]