Košice 16. septembra (TK KBS) Štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin ukončil návštevu Slovenska. Rozlúčil sa na letisku v Košiciach. Počas troch dní absolvoval stretnutia s najvyššími predstaviteľmi štátu a Cirkvi. Navštívil Bratislavu, Šaštín, Košice a Klokočov.
„Teším sa, že medzi nás prišla ,druhá' najvyššie postavená osoba v hierarchii Katolíckej cirkvi. Sme za to mimoriadne vďační. Tak ako Cirkev dýcha obomi ,pľúcami‘, aj on prišiel medzi nás na západ i východ, z čoho sa veľmi tešíme. Kardinál Pietro Parolin nás povzbudil k nádeji a obnovil v nás odhodlanie spoločne kráčať ako jediný Boží ľud. Opäť nám pripomenul Máriu, Matku putovania, ktorá sa vždy vydáva na cestu. Neustaňme teda na ceste a neochabujme vo viere,“ uviedol po skončení návštevy košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober.
Na Slovensko pricestoval štátny sekretár Svätej stolice vo štvrtok 14. septembra. Prišiel na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Pricestoval pri príležitosti 30. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensko a druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku. Po návšteve apoštolskej nunciatúry sa presunul na stretnutie s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom. V Prezidentskom paláci ho prijala prezidentka SR Zuzana Čaputová. O stretnutí s oboma štátnymi predstaviteľmi sa viac dočítate TU. Po prijatí u prezidentky nasledovalo stretnutie a obed so slovenskými biskupmi na apoštolskej nunciatúre.
Po stretnutí s biskupmi sa stretol s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom a požehnal súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda v areáli Bratislavského hradu. „Toto súsošie symbolizuje nielen stáročnú prítomnosť kresťanstva na Slovensku, ale aj vôľu a túžbu, ako je uvedené v Ústave SR, budovať krajinu na odkaze svätých Cyrila a Metoda, ktorí sú zároveň patrónmi Európy,“ uviedol v príhore po požehnaní súsošia kardinál Parolin. Plné znenie jeho príhovoru nájdete TU.
V Katedrále sv. Martina v Bratislave, kde za účasti viacerých biskupov a apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho predsedal slávnostnej svätej omši pri príležitosti 20. výročia apoštolskej návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a blahorečenia biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej, odovzdal všetkým pozdravy od pápeža Františka. „V srdci neustále prechováva živú spomienku na apoštolskú cestu na Slovensko, ktorá sa konala presne pred dvoma rokmi. Jeho slová a skutky naďalej rezonujú v srdciach veriacich a v celom slovenskom ľude,“ uviedol v homílii kardinál Parolin. Plné znenie homílie nájdete TU.
V piatok 15. septembra, na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, predsedal kardinál Parolin slávnostnej svätej omši v Šaštíne. Pred slávnostnou svätou omšou sa hlavný celebrant v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie modlil s biskupmi modlitbu, ktorú sa s rovnakým úmyslom ako pred dvomi rokmi modlili so Svätým Otcom. Text modlitby nájdete TU.
Vo svojej homílii kardinál Slovákom pripomenul, aké je dôležité byť „autentickými svedkami a dôsledne žiť svoj kresťanský život“. „Dnes Cirkev a v širšom meradle aj celá slovenská spoločnosť potrebuje kresťanov, ktorí sú nadšení a pevní vo viere, kresťanov, ktorí vedia, ako čeliť výzvam a ťažkostiam rozvíreným vetrami sekularizmu. Priemernosť nás robí vlažnými a úzkoprsými... Potrebujeme obnovené nadšenie, potrebujeme kráčať spolu s Máriou, vliať svojej viere nový dynamizmus a predovšetkým byť vzormi pre nové generácie,“ povedal štátny sekretár Svätej stolice. Plné znenie homílie nájdete TU.
Návšteva východného Slovenska
Druhá časť oficiálnej návštevy Slovenska kardinála Pietra Parolina pokračovala na východnom Slovensku. Na letisku v Košiciach ho privítali predstavitelia Rímskokatolíckej a Gréckokatolíckej cirkvi, primátor mesta Košice Jaroslav Poláček a predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka so sprievodom. Po príchode delegácie privítali kardinála Parolina v katedrálnom chráme Narodenia presvätej Bohorodičky.
Štátny sekretár sa potom presunul do Centra prijatia a integrácie pre ukrajinských utečencov v Košiciach, ktoré požehnal za prítomnosti biskupov, kňazov, rehoľníkov a rehoľníčok, veriacich slovenskej a ukrajinskej komunity. Kardinál Pietro Parolin povzbudil ukrajinských prítomných, vyjadril nádej na dosiahnutie prímeria na Ukrajine, aby sa všetci mohli „vrátiť do svojej vlasti, do svojich domovov a mohli obnoviť svoje životy“. Tiež sa poďakoval Rímskokatolíckej a Gréckokatolíckej cirkvi, ktorá prostredníctvom charity dala k dispozícii personál a priestory, aby s bratskou láskou prijala tých, ktorí prekročili neďalekú hranicu, najmä tých, ktorí to najviac potrebovali. „Prijatie a bratstvo totiž otvárajú cesty nádeje. Je hlboko kresťanské pomáhať ľuďom v núdzi a slúžiť im. Vy všetci v tomto centre realizujete kultúru nezištného stretnutia a bratského prijatia,“ povedal okrem iného kardinál. Jeho celý príhovor je TU.
Na záver druhého dňa svojej návštevy sa kardinál Pietro Parolin v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach pomodlil vešpery spolu s košickým arcibiskupom metropolitom a predsedom KBS Mons. Bernardom Boberom a s ďalšími biskupmi a kňazmi, ako aj zasvätenými osobami a veriacimi. Po večernej modlitbe zaznela jeho meditácia, v ktorej všetkých pozval k spoločnému kráčaniu, „lebo keď kráčame sami, riskujeme, že sa stratíme a vydáme sa po nesprávnej ceste. Keď kráčame spolu, máme predovšetkým možnosť stretnúť sa navzájom. Toto stretnutie vytvára dôveru a vzájomnú úctu a umožňuje nám pomáhať si navzájom, robí nás odvážnymi, zbavuje nás všetkých predsudkov, otvára nás prijatiu každého bez toho, aby sme niekoho vylučovali, a necháva nás prikryť plášťom Panny Márie, ktorá nás drží pri sebe nablízku a chráni nás, pričom vždy udržiava nažive nádej. Celý text meditácie je TU.
V krypte v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach, kde sú uložené pozostatky kardinála Jozefa Tomka, sa kardinál Pietro Parolin modlil za túto významnú osobnosť slovenskej i svetovej Cirkvi. Sprevádzali ho košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober a košický eparcha Mons. Cyril Vasiľ.
Záverečný deň navštívil najvýznamnejšie mariánske pútnicke miesto Košickej eparchie Klokočov. Pred liturgiou sv. Jána Zlatoústeho, ktorú slávil s veriacimi, sa zúčastnil na pešej procesii. Ako pútnik si tak uctil kópiu zázračnej ikony presvätej Bohorodičky, ktorá pred viac ako 350. rokmi zázračne slzila. Kardinála Parolina sprevádzal košický eparcha Mons. Cyril Vasiľ so sprievodom. Počas procesie ho pozdravila aj starostka obce Klokočov Monika Hudačková. Pešia procesia vyvrcholila príchodom do gréckokatolíckeho Chrámu Zosnutia Presvätej Bohorodičky, kde si kardinál Parolin v modlitbe a bozkom obrazu uctil presvätú Bohorodičku. Kardinál Parolin sa poďakoval za putovanie vzácnym darom – ružou vyrobenou zo striebra. Je to exkluzívny dar pre chrám, ktorý dnes navštívil. Práve v ňom sa nachádza kópia zázračnej ikony. Po púti slávil liturgiu sv. Jána Zlatoústeho.
„Keď si dnes uctievame Ikonu Panny Márie Klokočovskej, povedzme jej: „Ty si naša Matka.“ Ako Matku ju musíme vždy vyhľadávať, myslieť na ňu a modliť sa k nej. Už stáročia v jednej starobylej modlitbe opakujeme Ad Jesum per Mariam, teda k Ježišovi prostredníctvom Márie. Ona je Matkou Cirkvi a Cirkev je tiež Matkou. V Máriinom materstve kontemplujeme aj materstvo Cirkvi, ktorá prijíma a objíma všetkých (porov. homília pápeža Františka, 3. apríl 2020)," uviedol v homílii kardinál Parolin. Celá homília je TU. Po skončení liturgie posvätil kardinál nové Pútnicke centrum. Po návšteve Klokočova sa presunul do Košíc, odkiaľ odletel do Ríma.