[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Večnom meste bude Prvé stretnutie laických pracovníkov k synode
P:3, 18. 09. 2023 12:10, ZAH

Rím 18. septembra (TK KBS) V súvislosti s otvorením Biskupskej synody si pastorační pracovníci zo všetkých kontinentov chcú v Ríme vymeniť svoje názory. Cieľom prvého svetového stretnutia tohto druhu je posilniť nevysvätených, ale teologicky vzdelaných pastoračných pracovníkov na plný úväzok.

Oznámil to na svojej webovej stránke Berufsverband der Pastoralreferentinnen Deutschlands (Zväz pastoračných referentov Nemecka), ktorý konferenciu organizuje. Na stretnutí, ktoré sa uskutoční od 1. do 5. októbra, pastorační pracovníci z rôznych kultúrnych okruhov vstúpia aj do výmeny názorov s rôznymi vatikánskymi úradmi, ako je napríklad Dikastérium pre laikov, rodinu a život a sekretariát synody. Okrem toho sú naplánované stretnutia s biskupmi z celého sveta.

„Cieľom tohto nemeckého odborného združenia je zhromaždiť v Ríme približne 20 laických pastoračných pracovníkov a teológov z rôznych krajín Afriky, Ázie, Ameriky a Európy. Služba pastoračného pracovníka ponúka ekleziologickú alternatívu ku ,klasickému' dualizmu medzi duchovnými a laikmi,“ uvádza sa vo vyhlásení. Výsledky výmeny názorov na svetovom stretnutí by mohli „ovplyvniť procesy Svetovej synody biskupov,“ dúfa profesijné združenie. Medzi menovanými univerzitnými profesormi, ktorí organizujú konferenciu, sú aj dvaja z Münsteru, Christian Bauer a Norbert Köster.

Silná pozícia v nemecky hovoriacom priestore

Katolícki pastorační pracovníci sú pokrstení s teologickým vzdelaním, ktorí vykonávajú pastoračnú službu na plný úväzok. Pracujú s veriacimi vo farnostiach alebo v kategoriálnej pastorácii, napríklad v nemocniciach, väzniciach alebo školách. Táto laická služba je zatiaľ známa ako definované povolanie len v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a Holandsku. Muži a ženy v laickom stave však de facto pôsobia v podobných službách v mnohých častiach univerzálnej Cirkvi.

Zdroj: cirkev.cz( TK KBS, cirk, pm, gs, ml; kj ) 20230918036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]