[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pamätný výstup na Veľký Rozsutec: Stovky ľudí si pripomenuli pápeža Jána Pavla II.
P:3, 18. 09. 2023 14:05, DOM

Žilina 18. septembra (TK KBS)  Žilinský samosprávny kraj, Krajská knižnica v Žiline, ktorá pôsobí v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, Obec Terchová, Horská záchranná služba Malá Fatra, Krajská organizácia cestovného ruchu Žilinský turistický kraj, Klub slovenských turistov Žilina, Ksiaznica Beskidzka v Bielsku Bialej a Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o. Zlín zorganizovali 11. pamätný ročník výstupu na Veľký Rozsutec. Jeho účastníci vystúpili na jeden z najkrajších vrchov Slovenska.

Na začiatku stál projekt Duchaplný cestopis po stopách Jána Pavla II. v našich regiónoch, ktorý realizovala Krajská knižnica v Žiline v spolupráci s Ksiaznicou Beskidzkou v Bielsku Bialej v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007-2013. Jednou z aktivít bol 1. ročník spoločného výstupu, ktorého zorganizovanie podnietila informácia, že na vrchol Veľkého Rozsutca vystúpil v minulosti aj pápež Ján Pavol II. Prvotný zámer sa stal tradíciou, ktorá trvá viac ako desaťročie.

Na vrchol bola umiestnená pamätná tabuľa osadená počas 1. ročníka výstupu, na ktorej sa v slovenčine a poľštine nachádzajú pápežove slová „Nebojte sa“, ako povzbudenie pre všetkých, ktorí vo výškach hľadajú nielen adrenalínový zážitok, ale najmä povzbudenie pre dušu. Cestou z vrcholu, ktorá vedie okolo Malého Rozsutca či v prípade záujmu cez známe terchovské Diery, môžu turisti načerpávať pokoj v lone nádhernej prírody. V prípade nepriaznivého počasia sa uskutočňuje náhradný turistických program, ktorý zabezpečuje Horská záchranná služba Malá Fatra v bezpečných častiach národného parku.

Účastníci sa každoročne stretávajú na rannej svätej omši v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Terchovej, ktorá je venovaná Jánovi Pavlovi II., poprajú si veľa síl a vydajú sa do hôr. Tentokrát počasie výstupu prialo a v slávnostnom duchu sa niesla i svätá omša, obohatená o prítomnosť účastníkov Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o. Zlín. Svätú omšu celebroval Martin Štefanec SVD , ktorý v rámci kázne povedal mnohé zaujímavé informácie o pontifikáte Jána Pavla II.

Počas svätej omše zazneli aj clivé tóny fujary, na ktorej zahral dlhoročný riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej Rudolf Patrnčiak. Účastníkom sa prihovorila riaditeľka knižnice Mgr. Katarína Šušoliaková a zástupca starostu obce Terchová Mgr. Juraj Ondruš, nechýbali prosby za duchovnú posilu pre účastníkov výstupu a osobitne za horských záchranárov pri ich náročnej práci pri záchrane ľudských životov. Povzbudením bola možnosť uctiť si relikviu Jána Pavla II., ktorá je umiestnená v kostole.

Turisti a účastníci sa rozpŕchli po horách, spoločne sa stretli na Medziholí, Medzirozsutcoch, ale najmä pri kríži na vrchole Veľkého Rosutca.

TK KBS informovala Zuzana Mjartanová( TK KBS, zm, ml; pz ) 20230918045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]