[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Generálny sekretariát synody prispieva k starostlivosti o stvorenstvo
P:3, 19. 09. 2023 20:30, ZAH

Rím 19. septembra (VaticanNews) Generálny sekretariát synody prispieva k starostlivosti o stvorenstvo kompenzáciou zvyškových emisií CO2, ktoré vzniknú počas nadchádzajúceho októbrového zhromaždenia vo Vatikáne.

V predvečer zverejnenia „nového“ Laudato si' chce Generálny sekretariát synody prispieť k starostlivosti o stvorenstvo kompenzáciou emisií CO2, ktoré vyprodukuje nadchádzajúce 16. generálne zhromaždenie Biskupskej synody. Prostredníctvom ekonomickej podpory Nadácie SOS Planet a technického príspevku LifeGate, s ktorým sa už experimentovalo pri príležitosti zhromaždenia synody v roku 2019, sa časť emisií CO2 bude kompenzovať vďaka projektom schopným generovať uhlíkový ,kredit', ktorý vyrovná nahromadený ,dlh'.

Projekt vybraný na kompenzáciu emisií, ktorý zodpovedá kritériu integrálnej ekológie navrhnutému v encyklike Laudato si', spája ekologickú perspektívu, pozornosť voči územiu a konkrétnu pomoc pre život zapojených obyvateľov. Cieľom určeného projektu, ktorý sa realizuje v Nigérii a Keni, je šíriť účinné kotly a technológie na čistenie vody v rodinách, komunitách a inštitúciách.

Nové technológie výrazne znížia spotrebu neobnoviteľnej biomasy a fosílnych palív na varenie a ohrev vody. To povedie k výraznému zlepšeniu znečistenia ovzdušia, ktoré priamo súvisí s ochoreniami dýchacích ciest a úmrtnosťou, najmä žien a detí, a následne k zlepšeniu zdravotného stavu postihnutého obyvateľstva. Projekt použije výnosy z predaja uhlíkových kreditov na podporu miestnych partnerov zapojených do výroby, distribúcie a údržby týchto technológií.

„Nikdy,“ ako napísal pápež v Laudato si', „sme s naším spoločným domovom nezaobchádzali a nezneužívali ho tak zle ako v posledných dvoch storočiach. Namiesto toho sme povolaní stať sa nástrojmi Boha Otca, aby sme z našej planéty urobili to, o čom sníval, keď ju stvoril, a aby sme odpovedali na jeho projekt pokoja, krásy a celistvosti.“( TK KBS, VaticanNews cz, ml; pz ) 20230919042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]