Rím 22. septembra (VaticanNews) Za účasti predstaviteľov Štátneho sekretariátu Svätej stolice, veľvyslancov krajín akreditovaných pri Svätej stolici a krajanov v stredu 20. septembra Slovenské veľvyslanectvo pri Svätej stolici v spolupráci so Štátnym archívom Bratislava otvorili výstavu s názvom Santi eritis, quia.., ktorá približuje najznámejších svätcov a svätice zachytených v unikátnych sfragistických prameňoch – pečatiach. Výstava pečatí poukazuje na špecifiká ikonografie svätých v rôznych obdobiach, ale i na rôznych miestach v rámci Slovenska.
Riaditeľka Štátneho archívu v Bratislave Lenka Bartalosová na mikrofón Martina Jarábeka, vedúceho Slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News prezradila bližšie podrobnosti vzniku tejto unikátnej výstavy. Myšlienka vznikla vďaka množstvu zozbieraných prevažne farských pečatí s náboženskou tematikou. Pečate majú aj dnes právnu, historickú a kultúrnu hodnotu. Slúžia na overenie informácie o vydavateľovi písomností, podobne ako dnes pečiatky. Ďalšia ich funkcia bola na uzatváranie listov, bolo ich nutné rozlomiť. Pečate sú naďalej jedným z najdôležitejších prameňov pre historikov.
Rozhovor s Lenkou Bartalosovou (kliknite)
Najstaršia pečať je vyobrazenie sv. Jakuba staršieho, ktorá je datovaná do roku 1492. Veľmi bohato je zobrazované Nanebovzatie Panny Márie, ale aj ostatné udalosti zo života Panny Márie, veľmi zriedkavo je na pečatiach narodenie Panny Márie. Zaujímavá je pečať s motívom Panny Márie, ktorá akoby vstávala z hrobu, to isté vyobrazenie môžeme vidieť aj na kostolnom obraze. Menej časté je zobrazenie monogramov Panny Márie. Krásna je aj pečať svätého Michala Archaniela, ktorý je často zobrazovaný s atletickou postavou. Na inej pečati sa svätý Martin delí o svoj plášť so žobrákom.
Autorsky sa pod výstavu podpísali Lenka Pavlíková, Bálint Bartalos a Ladislav Vrtel, ktorý dostal prestížne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, najmä v oblasti heraldiky.
Martin Jarábek – Vatikán