Vatikán 29. septembra (VaticanNews) Pápež František prostredníctvom chirografu z 15. augusta zriadil „Univerzitu zmyslu“ (Università del Senso) - verejnú univerzitu, ktorá má reagovať na globálnu krízu zmyslu. Je to „občianska univerzitná vzdelávacia inštitúcia so sídlom vo Vatikánskom mestskom štáte.“ Univerzita je autonómna a bude ju riadiť medzinárodné vzdelávacie hnutie Scholas Occurrentes.
Ako sa uvádza vo vyhlásení organizácie Scholas, nová univerzita je pre študentov „všetkých jazykov a vierovyznaní, aby nik nebol vynechaný.“ To, čo sa v nej vyučuje, „nie je vec, ale život sám.“ Vzdelávať znamená hľadať zmysel vecí, citujú pápeža Františka v komuniké, v ktorom sa zároveň uvádza:
„Profesorka Mpho Tshivhase z Pretórijskej univerzity, profesorka Stefania Travagnin z Londýnskej univerzity, profesor Souleymane Bachir Diagne z Univerzity Columbia a profesorka Diane Moore z Harvardskej univerzity sa zhodli na dôležitosti vytvorenia globálneho univerzitného orgánu, ktorý by reagoval na potrebu vzdelávania so zameraním na jednotlivca v jeho jedinečnosti a potrebu komunity ako výraz plurality. Nová univerzita má byť prívetivým a tvorivým miestom, kde sa každý môže cítiť vítaný a zapojiť sa. Ide o atypickú univerzitu, ktorá, ako hovorí Platón, ,nemá miesto, pretože je všade‘.“
Je to lokálna a globálna, medzikultúrna, medzináboženská a medzigeneračná univerzita. Jej učenie, zdôrazňuje Scholas Occurrentes, „je živené všetkými jazykmi vedeckého a humanistického poznania, umenia, technológie a životných skúseností. Táto univerzita živí dušu a vie rozlíšiť to, čo je len užitočné, od toho, čo je nevyhnutné; pomáha nám nestratiť zo zreteľa to, čo je podstatné, pretože človek nežije len chlebom.“ Pápež František vyzval vzdelávacie hnutie Scholas Occurentes k založeniu podobnej univerzity už v roku 2020, uprostred pandémie.
Článok VN spracovala Zuzana Klimanová