Vatikán 5. októbra (VaticanNews) V stredu 4. októbra popoludní v aule Pavla VI. na otvorení Prvej generálnej kongregácie 16. riadneho generálneho zhromaždenia synody biskupov vystúpili okrem pápeža Františka aj generálny sekretár synody kardinál Mario Grech a generálny relátor kardinál Jean-Claude Hollerich SJ. Ten neskôr predstavil pracovný dokument Instrumentum laboris.
Kardinál Grech zhodnotil prípravnú fázu synody, ktorá prebiehala na úrovni diecéz, biskupských konferencií, synod východných cirkví, a zároveň aj kontinentálnu fázu a zdôraznil, že napriek počiatočným výhradám a niektorým ťažkostiam či nedorozumeniam táto cesta pomohla Cirkvi „rásť vo vitalite“ a v „spoločnom kráčaní“.
Intenzívna skúsenosť synodality, ktorú Boží ľud a jeho pastieri zažívali v uplynulých dvoch rokoch, vyzýva zhromaždenie k tomu, aby „bolo pre Cirkev silným znamením synodality, načúvalo Božiemu slovu vo svetle Tradície, pochopilo Božiu vôľu pre dnešok“ a „ukázalo Cirkev ako jednu a zjednotenú“. Generálny sekretár synody ďalej zdôraznil, že zhromaždenie je tiež povolané byť „viditeľným znamením“ spoločenstva a byť nástrojom v službe Cirkvi a svetu.
Kard. Hollerich: Naučiť sa „gramatiku synodality“
Generálny relátor synody kardinál Hollerich sa v príhovore venoval súčasnému synodálnemu procesu a duchu zhromaždenia. Pripomenul, že protagonistom zhromaždenia je Duch Svätý. Prítomným zdôraznil: „Len so srdcom úplne otvoreným voči vedeniu Ducha budeme schopní odpovedať na volanie, ktoré nám bolo adresované.“ Členom zhromaždenia zároveň prízvukoval, že sú povolaní „rozšíriť svoj pohľad“ z Auly Pavla VI. „do celého sveta“, ktorý je postihnutý mnohými problémami: klimatickými zmenami, migráciou, vojnami, extrémnou polarizáciou či konzumistickým spôsobom života. Cirkev je v tomto kontexte povolaná byť čoraz viac synodálna a naučiť sa „gramatiku synodality“. „Tak ako sa mení gramatika našich jazykov v priebehu ich vývoja, mení sa aj gramatika synodality,“ povedal kardinál Hollerich a dodal: „Čítanie znamení našej doby by nám preto malo pomôcť objaviť gramatiku synodality pre našu dobu,“ avšak bez toho, aby sa menili „základné pravidlá katolicity“.
Kardinál Hollerich členom synody opäť pripomenul, že ich práca nie je parlamentnou diskusiou riadenou princípom väčšiny, ale „je spoločným dielom rozlišovania“, ktoré sa nedá uskutočniť bez spoločnej modlitby.
Organizácia prác zhromaždenia
Pokiaľ ide o organizáciu práce, podľa tradície sa bude striedať zasadanie generálnych kongregácií a práca menších pracovných skupín, jazykových krúžkov Circuli Minores, ktoré budú vykonávať rozlišovanie týkajúce sa štyroch tém: synodalita, spoločenstvo, misia a participácia. Ako pripomenul kardinál Hollerich, ešte pred prípravou syntézy vykonanej práce, diskusie v malých krúžkoch budú prebiehať metódou „rozhovoru v Duchu“ v nadväznosti na synodálnu cestu uplynulých dvoch rokov.
Generálny relátor vysvetlil, že jednou zo silných stránok tejto metódy je, že „umožňuje vyjadriť uhol pohľadu každého, posilňuje súzvuk bez toho, aby sa zanedbali rozdiely, ale predovšetkým odrádza od polarizácie a polemiky“ a „usiluje sa o dosiahnutie konsenzu bez rozdeľovania na frakcie alebo nútenia k uniformite“. „Týmto spôsobom,“ povedal kardinál Hollerich, „sa podporuje prechod od vzájomného počúvania k počúvaniu Ducha.“
Orientačný plán pre budúcoročné záverečné synodálne zhromaždenie
Generálny relátor zároveň vyjadril nádej, že práca synody umožní vypracovať „orientačný plán“ pre druhé a záverečné synodálne zhromaždenie, ktoré sa uskutoční v októbri budúceho roka. Kardinál Hollerich upresnil: „V ideálnom prípade by tento orientačný plán mal naznačovať, kde cítime, že sa dosiahol konsenzus medzi nami a predovšetkým v rámci Božieho ľudu a stanoviť možné kroky, ktoré treba podniknúť ako odpoveď na hlas Ducha. Mal by však tiež uvádzať, kde je potrebná hlbšia reflexia a čo by mohlo tomuto procesu reflexie pomôcť.“
Článok Lisy Zingarettiovej z Vatican News spracovala Zuzana Klimanová