[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 01. 2025   Meniny má Alexandra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sociálna subkomisia KBS opäť pripomína deň za odstránenie chudoby 
P:3, 17. 10. 2023 15:40, DOM

Bratislava 17. októbra (TK KBS) Sociálna subkomisia Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) opäť pripomína Medzinárodný deň za odstránenie chudoby (17. októbra). Medzinárodný výbor s rovnomenným dátumom pre tento rok vyzdvihuje „dôstojnú prácu a sociálnu ochranu“ ako hybnú silu pre Dôstojnosť v praxi pre všetkých.

Sedemnásty október bol uznesením Valného zhromaždenia OSN zo dňa 22.decembra 1992 vyhlásený za Medzinárodný deň za odstránenie chudoby. Je to deň na počesť miliónov ľudí, ktorí znášajú tiché a trvalé násilie chudoby. Tento dátum nebol vybraný náhodne. Viaže sa s menom francúzskeho katolíckeho kňaza Josepha Wresinského (1917 – 1988). 

Jeho meno navždy zostane spojené s chudobnými, s ktorými zdieľal celý svoj život. Ovocím jeho života bolo napokon medzinárodné hnutie ATD štvrtý svet. 17. októbra 1987 na pozvanie Josepha Wresinskeho sa zišlo na námestí Trocadero v Paríži 100 000 ľudí zo všetkých sociálnych vrstiev a z rôznych končín sveta, aby vyvinuli tlak na spoločnosť ohľadom rešpektovania ľudských práv. 

Slávnostne bola osadená pamätná tabuľa všetkým obetiam hladu, nevedomosti a násilia so známym Wresinského výrokom: „Kde sú ľudia odsúdení na život v chudobe, tam sú porušované ľudské práva. Zjednotiť sa pre ich dodržiavanie je našou svätou povinnosťou“. 

To bolo počiatkom Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby, ktorý OSN vyhlásila v roku 1992. OSN vo svojej rezolúcii, ktorou vyhlásila Medzinárodný deň za odstránenie chudoby, konštatuje, že odstránenie chudoby a biedy vo všetkých, no zvlášť v rozvojových krajinách, sa stalo jednou z priorít rozvoja a domnieva sa, že úsilie o odstránenie chudoby a biedy si vyžaduje zapojenie štátov a  verejnosti. 

Medzinárodný výbor pre 17. október bol založený 17. októbra 2008. Každoročne vydáva pri tejto príležitosti oficiálne posolstvo. Pre rok 2023 vyzdvihuje „dôstojnú prácu a sociálnu ochranu“ ako hybnú silu pre Dôstojnosť v praxi pre všetkých.

„17. október žiari ako lúč nádeje, deň pre tých, ktorí sú najviac zabudnutí, aby zaujali svoje právoplatné miesto a boli prvoradou prioritou v politických rozhodnutiach. Deň, ktorý nám pripomenie, aby nám  ľudská dôstojnosť bola prvoradým kompasom pri každom rozhodovaní. Deň, keď spojíme svoje ruky a zaviažeme sa spolupracovať na dosiahnutí dôstojnosti v praxi pre všetkých,“ vyhlásila prezidentka Medzinárodného výboru pre 17. október,  Aye Aye Win. 

V posolstve sa hovorí: „Právo na prácu bolo prisľúbené nám všetkým vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a potvrdené v záväzných medzinárodných právnych predpisoch v oblasti ľudských práv, ako aj v Agende 2030 - globálnych cieľoch OSN. Napriek tomu je realita dôstojnej práce a sociálnej ochrany, najmä pre ľudí žijúcich v extrémnej chudobe, ďaleko od sľubu.

Mnohí ľudia žijúci v chudobe pracujú v neformálnej ekonomike – neregistrovaní, neuznaní a nechránení pracovno-právnymi predpismi, pričom každý deň čelia ťažkým a nebezpečným podmienkam. Tí najviac vylúčení nemajú inú možnosť ako akceptovať neprijateľné situácie a často sú vnímaní a považovaní za „jednorazových“. Napriek tomu, že pracujú dlhé hodiny a často majú viacero zamestnaní, nie sú schopní zarobiť dostatok peňazí na to, aby uživili seba a svoje rodiny.

Najvylúčenejší vykonávajú užitočné práce, napríklad boli tvorcami trendov v oblasti opráv, opätovného použitia a recyklácie – desaťročia predtým, ako sa stal populárnym koncept „obehového alebo zeleného hospodárstva,“ pripomína ďalej. Ženy, ktoré tvoria väčšinu neformálnej pracovnej sily, sú pravdepodobne najmenej platené, najviac marginalizované a náchylnejšie na obťažovanie v práci. Aby sme vybudovali lepšiu budúcnosť pre mladých, pre ľudí, ktorí zostali v úzadí, pre nás všetkých, žiadame dôstojnú prácu – takú, ktorá ponúka spravodlivú mzdu, mzdu na úrovni životného minima a bezpečné pracovné podmienky, uvádza. Dôstojná práca, ktorá uvoľňuje potenciál obehového hospodárstva, práca, ktorú možno nájsť v chudobných štvrtiach, kde žijú tí najviac vylúčení. Dôstojná práca, ktorá umožňuje kontrolu nad dosiahnutým príjmom a transformuje nerovné mocenské vzťahy na pracovisku. Práca, ktorá rieši skryté rozmery chudoby, taká, ktorá podporuje súdržnosť tým, že vylúčené osoby pozýva späť do spoločenského života. Dôstojná práca, ktorá poskytuje istotu príjmu, aby ľudia mohli s istotou plánovať svoju budúcnosť a vymaniť sa z pretrvávajúcej chudoby a umožňuje dôstojný život.

Na tomto svete je toľko bohatstva a je len otázkou správnych politických rozhodnutí, aby sa všeobecná sociálna ochrana stala skutočnosťou. Pri navrhovaní systémov sociálnej ochrany musíme postupovať nie v prepychových kanceláriách ministrov alebo tvorcov politík, ale v domácnostiach, komunitách, v chudobných štvrtiach nositeľov práv, s ich plným zapojením, aby sa finančné prostriedky neplytvali v zložitých administratívnych postupoch, ale aby sa efektívne dostali tam, kde sú najviac potrebné. Aby bola zabezpečená dôstojná práca, ktorá poskytuje istotu príjmu, aby ľudia mohli s istotou plánovať svoju budúcnosť a vymaniť sa z pretrvávajúcej chudoby a umožňuje dôstojný život,“ dodáva Medzinárodný výbor 17. októbra. 



( TK KBS, kh, ml; pz ) 20231017031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]