[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 02. 01. 2025   Meniny má Alexandra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Parolin: Útok na Izrael bol neľudský, obrana nech nezasahuje civilistov
P:3, 14. 10. 2023 08:55, ZAH

Vatikán 14. októbra (VaticanNews) Vatikánske médiá v rozhovore s kardinálom štátnym sekretárom: prioritou je prepustenie rukojemníkov, Svätá stolica je pripravená na akékoľvek potrebné sprostredkovanie.

„Svätá stolica je ako vždy pripravená na akékoľvek potrebné sprostredkovanie...“ Štátny sekretár kardinál Pietro Parolin šesť dní po teroristickom útoku na Izrael definuje útok spáchaný minulú sobotu ako „neľudský“ a opätovne predostiera výzvu pápeža Františka na prepustenie všetkých rukojemníkov v rukách Hamasu.

Kardinál Parolin vyzýva na proporcionalitu pri legitímnej obrane Izraela, vyjadruje obavy o civilné obete bombardovania Gazy a zdôrazňuje, že napriek tomu, čo sa deje, pre skutočne spravodlivý mier treba dospieť k dvojštátnemu riešeniu, „ktoré by umožnilo Palestínčanom a Izraelčanom žiť vedľa seba v mieri a bezpečí“.

Vaša Eminencia, všetky konflikty sú hrozné, ale to, čo sa dozvedáme od sobotňajšieho úsvitu, je eskalácia bezprecedentnej brutality. Sme svedkami úplnej straty ľudskosti. Existuje podľa vás ešte priestor vyhnúť sa tomu najhoršiemu?

Teroristický útok, ktorý minulú sobotu uskutočnil Hamas a ďalšie milície proti tisícom Izraelčanov, ktorí sa chystali sláviť deň Simchat Tóra na konci týždňa sviatku Sukot, je neľudský. Svätá stolica vyjadruje úplné a rozhodné odsúdenie. Okrem toho sa s úzkosťou obávame o mužov, ženy, deti a starších ľudí, ktorí sú v Gaze držaní ako rukojemníci. Vyjadrujeme svoju blízkosť postihnutým rodinám, z ktorých drvivá väčšina je židovských, modlíme sa za nich, za tých, ktorí sú stále v šoku, za zranených. Je nevyhnutné obnoviť zmysel pre zdravý rozum. vzdať sa slepej logiky nenávisti a odmietnuť násilie ako riešenie. Napadnutí majú právo brániť sa, avšak legitímna sebaobrana musí rešpektovať aj parameter proporcionality. Neviem, aký je priestor na dialóg medzi Izraelom a milíciami Hamasu, ale ak existuje, a dúfajme, že existuje, mal by sa uskutočniť okamžite a bezodkladne. A to preto, aby sa zabránilo ďalšiemu krviprelievaniu, ako sa to deje v Gaze, kde je mnoho nevinných civilných obetí v dôsledku útokov izraelskej armády.

Pápež František zdôrazňuje, že mier sa buduje na spravodlivosti. Neexistuje mier, ktorý by nebol spravodlivý. V akých pojmoch sa dnes formuluje táto požiadavka spravodlivosti pre obe strany konfliktu?

Mier môže byť založený len na spravodlivosti. V latinčine sa zvyklo hovoriť: „Opus iustitiae pax“, bez spravodlivosti nemôže byť medzi ľuďmi mier. Mne sa zdá, že najväčšou možnou spravodlivosťou vo Svätej zemi je riešenie dvoch štátov, ktoré by umožnilo Palestínčanom a Izraelčanom žiť vedľa seba v mieri a bezpečí, čím by sa naplnili ašpirácie väčšiny z nich. Toto riešenie, ktoré predpokladá medzinárodné spoločenstvo, sa v poslednom čase niektorým ľuďom na oboch stranách zdá už nerealizovateľné. Iným sa zdá, že realizovateľné nikdy nebolo. Svätá stolica je presvedčená o opaku a naďalej ho podporuje. Čo je však teraz správne? Je správne, aby sa okamžite vrátili rukojemníci, aj tí, ktorých zadržiava Hamas od minulých konfliktov: v tomto zmysle dôrazne obnovujem živú výzvu, ktorú v posledných dňoch vyslovil a zopakoval Svätý Otec František. Je spravodlivé, aby Izrael v rámci legitímnej obrany neohrozoval palestínskych civilistov žijúcich v Gaze. Je správne, povedal by som, že je nevyhnutné, aby sa v tomto konflikte – ako aj v každom inom – plne rešpektovalo humanitárne právo.

Pápež František na konci stredajšej audiencie vyzval na prepustenie rukojemníkov a žiadal, aby boli ušetrené životy nevinných. Vidíte priestor pre diplomatickú iniciatívu Svätej stolice, podobnú tej, ktorá bola podniknutá v prípade konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou?

Áno, oslobodenie izraelských rukojemníkov a ochrana životov nevinných ľudí v Gaze sú jadrom problému, ktorý vznikol v dôsledku útoku Hamasu a reakcie izraelskej armády. Sú v centre obáv nás všetkých, pápeža a celého medzinárodného spoločenstva. Svätá stolica je ako vždy pripravená na akékoľvek potrebné sprostredkovanie. Zatiaľ sa snaží hovoriť s orgánmi, ktorých kanály sú už otvorené. Akékoľvek sprostredkovanie s cieľom ukončiť konflikt však musí zohľadniť sériu prvkov, ktoré robia tento problém veľmi zložitým a členitým, ako je otázka izraelských osád, bezpečnosti a spletitá otázka mesta Jeruzalem. Riešenie možno nájsť v priamom dialógu medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi povzbudzovanom a podporovanom medzinárodným spoločenstvom, aj keď teraz bude všetko ťažšie.“

V dvoch nedávnych rozhovoroch pre L‘Osservatore Romano palestínsky prezident Mahmúd Abbás a izraelský prezident Isaac Herzog ocenili neustále slová pokoja, ktoré vychádzajú vo Svätej zemi od kresťanskej menšiny, ktorá je „soľou“ tejto zeme. Kresťania sú však v zovretí tohto konfliktu a nachádzajú sa v situácii utrpenia. Znepokojujúca je situácia malej kresťanskej komunity v Gaze, ktorej hrozí zánik. Ako možno teraz konkrétne pomôcť kresťanom vo Svätej zemi?

Predovšetkým modlitbou a duchovnou a materiálnou blízkosťou. Tieto moje slová majú byť opätovným potvrdením láskyplnej blízkosti pápeža a Svätej stolice. Kresťania sú nevyhnutnou súčasťou krajiny, kde sa Ježiš narodil, žil, zomrel a vstal z mŕtvych. Nikto si nedokáže predstaviť Palestínu alebo Izrael bez prítomnosti kresťanov, ktorí tam boli od počiatku a budú tam navždy. Je pravda, že teraz malá katolícka komunita v Gaze – zhruba 150 rodín – veľmi trpí. A keď trpí jeden člen, trpí celá Cirkev, takže trpíme všetci. Vieme, že sa zhromaždili vo farnosti. Farár sa nemohol vrátiť a zostáva v Betleheme. Všetko je nehybné, paralyzované, akoby v zovretí strachu a hnevu. Modlime sa za Izraelčanov, modlime sa za Palestínčanov, modlime sa za kresťanov, židov a moslimov: „Pre Jeruzalem proste o pokoj... Kvôli svojim bratom a priateľom budem hovoriť: „Pokoj s tebou!“ Kvôli domu Pána, nášho Boha, budem prosiť o šťastie pre teba.“ (Ž 122)

Andrea Tornielli – Roberto Cetera

Preklad Zuzana Klimanová



( TK KBS, VaticanNews, at, zk, ml; kj ) 20231018001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]