Vatikán 8. novembra (VaticanNews) Mons. Aldo Berardi vyjadruje radosť z oznámenia tretej apoštolskej cesty do regiónu a hovorí o mimoriadnom jubileu apoštolských vikariátov Severnej a Južnej Arábie, ktoré sa začalo 4. novembra.
Správa o tretej ceste pápeža Františka na Arabský polostrov, konkrétne do Dubaja v Spojených arabských emirátoch v dňoch 1. – 3. decembra pri príležitosti konferencie Cop28, prichádza v súvislosti s otvorením Svätej brány v katedrále Panny Márie Arabskej v bahrajnskom Awali.
V sobotu 4. novembra sa začalo mimoriadne jubileum apoštolských vikariátov Severnej a Južnej Arábie, podujatie, ktoré je oslavou 1500. výročia mučeníckej smrti svätej Arety a ďalších viac ako 4 000 mučeníkov, ktorí boli zabití počas protikresťanského prenasledovania v roku 523 v Nadžráne v predislamskej Arábii. Od 24. októbra tohto roku do 23. októbra 2024 je možné získať úplné odpustky, ktoré udelil pápež František dekrétom Apoštolskej penitenciárie.
Jubileum sa začína rok po návšteve pápeža v Bahrajne
Dátum zvolený na oficiálne začatie jubilea sa zhoduje s prvým výročím pápežovej cesty do Bahrajnu pri príležitosti Fóra pre medzináboženský dialóg, ktorá nasledovala po historickej návšteve Abú Zabí vo februári 2019, keď bol podpísaný dokument o ľudskom bratstve s veľkým imámom Al-Azhar Al-Tayyibom.
Prinášame svedectvo apoštolského vikára Severnej Arábie, biskupa Alda Berardiho, ktorý rok po ekumenickom modlitbovom stretnutí, ktorému predsedal pápež, v tej istej katedrále otvorí Svätú bránu Awali. Francúzsko-taliansky trinitár, misionár pôsobiaci najprv v Egypte a potom od roku 2000 v Bahrajne, bol vymenovaný za vikára v januári tohto roku.
Šesťdesiatročný páter Berardi poukazuje na to, že vďaka dvom predchádzajúcim Františkovým cestám a tejto poslednej, ohlásenej návšteve Dubaja sa pozornosť obrátila na Cirkev na Arabskom polostrove, ktorá dlhé roky zostávala tak trochu v úzadí.
Berardi: prevezmime štafetu od mučeníkov šiesteho storočia
V tomto regióne je nás kresťanov veľa, pripomína vikár Severnej Arábie, a toto je nová príležitosť zdôrazniť túto prítomnosť a dlhoročnú prácu na evanjelizácii a osobnom obrátení, ktoré dali iný kolorit spoločnostiam, v ktorých žijeme. Tak ako je takouto príležitosťou jubileum pripomínajúce mučenícku smrť svätej Arety a viac ako 4 000 kresťanských veriacich, ktorí boli zabití počas prenasledovania v roku 523 pre svoju pevnú vieru v ukrižovaného Krista. Je to historická udalosť, vďaka ktorej si kresťania aj nekresťania uvedomujú silnú prítomnosť veriacich v Krista na Arabskom polostrove pred príchodom islamu, ale je to aj hlboko duchovná udalosť. Pretože mnohí kresťania tu pred 1500 rokmi žili svoju vieru v podmienkach, ktoré neboli ľahké, takže my, ktorí v tomto regióne žijeme teraz, môžeme od nich prevziať štafetu a verne a odvážne brániť svoju vieru a podporovať ducha evanjelia.
Svätá stolica oficiálne potvrdila nadchádzajúcu cestu pápeža do Dubaja. Ako vnímate osobitný záujem pápeža o Perzský záliv?
Perzský záliv je rozdelený na mnoho krajín a je radosť vedieť, že pápež sa o tento región zaujíma. Prišiel sem už dvakrát a teraz to bude tretíkrát. V trochu inej situácii, pretože teraz prichádza na stretnutie OSN o ekológii a záchrane planéty. Možno prednesie prejav na túto tému, neviem presne, pretože ešte nemáme program. Pamätáme si jeho návštevu Bahrajnu a jeho prítomnosť v Abú Zabí: to všetko vzbudilo záujem o medzináboženský dialóg, pretože sa objavili prejavy a dokumenty. A to je niečo, čo pokračuje, konajú sa stretnutia, na ktorých sa uvažuje o pápežových dokumentoch, a tiež na úrovni predstaviteľov rôznych náboženstiev sa konajú stretnutia, ktoré nadväzujú na tieto dokumenty. Takže nás naozaj teší, že táto oblasť, ktorá dlhé roky zostávala akosi nepovšimnutá, sa stáva zaujímavou. V tejto oblasti žije veľa kresťanov a je to nová príležitosť zviditeľniť túto prítomnosť a našu dlhoročnú prácu v oblasti evanjelizácie a osobného obrátenia, ktorá dala iný kolorit spoločnostiam, v ktorých žijeme. Preto je pre nás požehnaním, že môžeme opäť prijať pápeža.
Aký je duchovný a historický význam vášho jubilea?
Jubileum nás chce vrátiť k udalosti, ktorá sa stala pred 1500 rokmi v Južnej Arábii, k mučeníctvu mnohých kresťanov počas evanjelizácie tohto regiónu. Je to historická udalosť, pretože vstupuje do dejín regiónu a pretože je zaujímavé vedieť, že v tejto oblasti existovali kresťanské komunity, kláštory, kostoly, biskupi. Pre nás je to znovuobjavenie stôp kresťanských spoločenstiev, ktorých sme teraz dedičmi. Ale je to aj duchovná udalosť, pochopenie, že naši predkovia, kresťania, žili svoju vieru v podmienkach, ktoré neboli jednoduché, a preto my, ktorí teraz žijeme v tejto oblasti, môžeme od týchto kresťanov prevziať štafetu a byť verní a odvážni, brániť svoju vieru a podporovať ducha evanjelia. Preto pre všetkých kresťanov, ktorí slávia toto jubileum, je to udalosť, ktorú silno prežívame.
V akej atmosfére sa toto mimoriadne jubileum slávi v Severnej Arábii?
Prevláda nadšenie, pretože ide o objavenie miestnej histórie, ktorú mnohí nepoznali. Je tu radosť z oslavy svätých, preto máme aj slobodu tvoriť piesne, obrazy, spisy a mnohí sa snažia vyjadriť svoju vieru aj prostredníctvom umenia. A potom je tu zvedavosť nekresťanov, ktorí sa v priebehu podujatia zaujímajú o to, čo sa stalo, a tiež znovu objavujú, aké komunity veriacich tu žili pred zavedením islamu. Takže aj tento historický a archeologický výskum sa stal zaujímavejším, pretože kresťania sa hlásia k tomuto dedičstvu.
Delphine Allaire a Alessandro Di Bussolo – Vatican News