[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 21. 02. 2024   Meniny má Eleonóra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Študenti vo väznici v Poľsku dostali list od Svätého Otca Františka
P:3, 10. 11. 2023 11:29, ZAHFoto: Archív KUL


Poľsko 10. novembra (TK KBS) Pápež František napísal list študentom Študijného centra Katolíckej univerzity (KU) vo väznici v Lubline. List z Vatikánu prišiel rektorovi KUL, pátrovi Miroslawovi Kalinowskému, pri príležitosti otvorenia akademického roka. Rektor ho počas stretnutia vo väzenskom zariadení prečítal a odovzdal viac ako 30 študentom, ktorí si odpykávajú trest odňatia slobody. Študenti vo väzenskom centre sľúbili, že na pápežov list odpíšu.

Pre zadržaných to bol mimoriadne dojímavý moment. „Počas dvoch desaťročí, ktoré som strávil vo väzení, som sa vždy chcel cítiť potrebný, aby si ma niekto všimol. Dnes je list od samotného pápeža veľmi dojímavý a dokonca šokujúci. František píše nám, väzňom na okraji spoločnosti,“ hovorí Dariusz, študent študijného centra KUL vo väznici v Lubline. Pápež v liste píše: „Všetci robíme v živote chyby (...). Nezabúdajme, že Boh odpúšťa všetko a vždy (...). Ak sa človek cíti osamelý a opustený, nezabúdajme, že Panna Mária je nám blízko, najmä keď pociťujeme ťažkosti. Svätý Otec adresoval väzňom aj požehnanie a zároveň ich požiadal o modlitbu.“

Korešpondencia bude mať pokračovanie. V blízkej budúcnosti väzni napíšu jeden spoločný list, ktorý pošlú späť do Vatikánu. „Je to prvá takáto situácia v histórii mojej práce s väzňami, keď osobne odovzdávam list od Svätého Otca,“ zdôrazňuje rektor Katolíckej univerzity v Lubline. Katolícka univerzita Jána Pavla II. v Lubline už viac ako 10 rokov realizuje denné štúdium prvého a druhého stupňa pre chovancov v oblasti vied o rodine. Viac ako 50 študentov začalo nový akademický rok v Študijnom centre KUL vo väznici v Lubline.

Na konci uplynulého akademického roka Akadémia moderných médií a komunikácie Katolíckej univerzity v Lubline natočila film, ktorý ukazuje myšlienku vzdelávania väzňov, premenu, ktorá sa vo väzňoch odohráva, a život vo väzení, ktorý nadobúda iný rozmer, keď niekto ponúka nádej a prichádza s evanjelizáciou. Film, preložený do angličtiny, taliančiny a nemčiny, bol odvysielaný vo Vatican News. Informácia o zatknutí sa spolu s filmom prostredníctvom médií Svätej stolice dostala k státisícom ľudí na celom svete. Správu si pozreli aj zadržaní.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20231110032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]