[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Interjuniorát v Nitre: Rehoľné sestry sa formovali pod vedením koučov
P:3, 13. 11. 2023 11:40, DOM

Nitra 13. novembra (TK KBS) Exercičný dom verbistov v Nitre privítal uplynulý víkend 10.–12. novembra 32 mladých sestier a  formátoriek z 15 rehoľných spoločenstiev. Venovali sa aktuálnym témam z oblasti sexuality, vzťahov a intimity, ktoré si pre ne pripravili lektori a kouči sr. Eva Rušínová, FMA a don Peter Naňo, SDB.   

„Interjuniorské stretnutia majú už niekoľkoročnú tradíciu. Ich cieľom je umožniť mladým sestrám z rôznych rehoľných spoločností, aby sa poznali a aby spoločne načerpali z ponúkaných podnetov. Je to veľké vzájomné obohatenie,“ uviedla sr. Miroslava Tarajová FMA, jedna z organizátoriek stretnutia.  

Sr. Eva otvorila formačný blok slovami: „Odkedy sme sa oddelili od mamy, túžime sa spájať, je pre nás veľmi dôležité byť vo vzťahu.“ Ďalej poukázala na potrebu postupnej integrácie sexuality a otázok s ňou spojených, aby sme mohli pokojne vstupovať do vzťahov a tiež odpovedať na pastoračné potreby doby.

Obaja lektori sa humorne a s hĺbkou dotýkali oblasti sexuality muža a ženy, prežívania emócií, komunikácie v komunite, ale nevyhýbali sa ani zložitým témam masturbácie, pornografie a homosexuality.   

„Tento čas bol pre mňa darom predovšetkým pre osobné stretnutia a rozhovory, ktoré sme medzi sebou mohli mať, kde sme mali možnosť vstúpiť do hĺbok a zdieľať naše príbehy, skúsenosti, výzvy i dary, ktoré denne zažívame. Osobne ma zaujala „pyramída“ a to, že často sa pozeráme alebo riešime problémy na úrovni prostredia alebo správania, ale najdôležitejšími rovinami sú hodnoty a identita,“ priblížila jedna z účastníčok stretnutia.

Formačný program, ktorý zastrešila Konferencia vyšších rehoľných predstavených Slovenska a viedli sr. Miroslava Tarajová, FMA a Timotea Šebeňová, FDC dopĺňal aj čas modlitby, diskusie, voľných rozhovorov či nedeľnej vychádzky na neďaleký Zobor. Novinkou a obohatením bola účasť sestier z klauzúrnej komunity tzv. ružových sestier či juniorky pôvodom z Indie.

Sestry oceňovali, že sa zasvätené ženy z rôznych spoločenstiev „v počúvaní a zdieľaní nanovo otvárali Božiemu pôsobeniu a zbližovaniu navzájom.“ Iná sestra vníma vďačnosť, že prežila víkend „v spoločenstve mladých sestier, ktoré majú odvahu budovať vzťahy, vyjadrovať svoje emócie ako ženy a ktoré chcú byť samé sebou“. „Bol to pre mňa čas plný radosti, lásky, hĺbky a intimity s Bohom, ktorý mi bol blízko prostredníctvom týchto mladých sestier,“ uzatvorila jedna z formátoriek.

Zdroj: KVRPS sr. Zuzana Škrinárová, SSS( TK KBS, kvrps, fc, zs, ml; pz ) 20231113025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]