[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Donovaloch sa spoločne stretli aktéri v pastorácii rodín na Slovensku
P:3, 13. 11. 2023 12:55, DOM

Donovaly 13. novembra (TK KBS) Na Donovaloch sa od 10. do 11. novembra 2023 stretli aktéri v pastorácii rodín na Slovensku. Pozvanie Rady KBS pre rodinu na Celoslovenské stretnutie aktérov v pastorácii rodín prijalo a svojou účasťou potvrdilo spolu 19 hnutí, spoločenstiev a organizácií, ktoré sa na Slovensku venujú pastorácii a formácii rodín.

Stretnutie otvoril arcibiskup Cyril Vasiľ, predseda rady, ktorý vo svojom úvodnom príhovore zdôraznil, že samotná Cirkev sa vždy formovala ako rodina rodín, ako spoločenstvo domácich cirkví, lebo v prvotnej Cirkvi sa prijatie viery týkalo celého domu. Ako podotkol: „V Cirkvi môžu existovať rôzne spirituality, špecifické formy duchovnosti, ktoré zdôrazňujú niektorý z dôležitých prvkov života Cirkvi. Všetky spirituality prezentujú to isté tajomstvo, ale nasvietené z iného uhla pohľadu. Ide o ten istý diamant, ktorý z inej perspektívy ponúka iný lom svetla.“

Následne sa prítomným prihovoril Mons. Peter Beňo, nitriansky pomocný biskup s príspevkom: Petrovská a mariánska dimenzia Cirkvi, v ktorom poukázal na hierarchickú a charizmatickú zložku Cirkvi, ktoré popri sebe koexistovali od počiatku Cirkvi. Ich úlohou je vzájomne sa vnímať a obohacovať. V závere svojho príhovoru sa v mene biskupov poďakoval všetkým zástupcom: „Chcem sa vám aj v mene biskupov poďakovať a oceniť vašu službu pre Cirkev na Slovensku. Ďakujem, že ste každý z vás vo svojej spiritualite počúvli hlas Ducha a rozvinuli nejakú službu pre rodiny a tých, ktorí sa venujú formácii. Vaše miesto v Cirkvi je nezastupiteľné a my biskupi si uvedomujeme, že bez vás by sme nemohli budovať Cirkev na Slovensku. Chcem vás pozvať k uvažovaniu a vzájomnému počúvaniu, aby ste hľadaním konkrétnych spôsobov mohli dokončiť túto prednášku: Ako a čo robiť, aby hnutia a spoločenstvá slúžili štruktúre diecéz a farností na Slovensku? Ako prinášať plody hnutí a spoločenstiev do spoločného koša Cirkvi, aby aj cez vás Duch vstupoval do štruktúr Cirkvi, aby sme spoločne mohli budovať Božie kráľovstvo?“

Tajomník Rady KBS pre rodinu Richard Kucharčík predstavil víziu rady na roky 2022 – 2024, v ktorej opísal činnosť, aktivity i tematické zameranie rady.

V popoludňajšom programe nasledovala prezentácia aktivít a programov, ktoré účastníci zastupovali. V závere Minitrhu aktivít predseda rady vladyka Cyril Vasiľ prirovnal službu hnutí a spoločenstiev k bohatej prezentácii rôznych kuchárskych škôl, z ktorých každá dáva osobitnú chuť organizmu Cirkvi. Zároveň však zdôraznil potrebu hľadať spôsoby, ako toto veľké bohatstvo odovzdať aj „zástupu hladných“, ako vyriešiť „zásobovací a stravovací problém” veľkého spoločenstva. Ako podotkol: „Žijeme vo svete, ktorý trpí hladomorom, zlými stravovacími návykmi, nedostatkom vitamínov. Úlohou plošnej (sviatostnej) pastorácie je vyhnúť sa hladomoru.“ Zástupcom jednotlivých spoločenstiev a hnutí položil otázku: „Čo robiť, aby sa toto všetko stalo súčasťou plošnej pastorácie? Akým spôsobom využiť dar, ktorý Boh dáva Cirkvi cez charizmy, špeciálny prístup, ktorým hnutia a spoločenstvá reagujú na potreby doby s požiadavkou evanjelia ísť do celého sveta?”

Večerný program sa zakončil Modlitbou za dielo pastorácie rodín na Slovensku a spoločným večerom, v ktorom mali účastníci priestor na neformálne rozhovory. V sobotnom doobedňajšom programe zazneli prednášky od dvoch členov rady: p. Wieslawa Krzyszychu MS na tému Rozdúchaj Ducha a o. Martina Rečla na tému Manželského katechumenátu, ktoré sa zamerali na potrebu oživenia pôvodných chariziem, čerpanie zdrojov, ale i zdôraznenie základných línií Katechumenátnych itinerárov pre manželský život. Nasledovali štyri diskusné skupiny moderované členmi rady na témy: Ako prepojiť petrovský a mariánsky princíp? Ako oživiť manželský katechumenát v službe? Ako rozdúchať Ducha? Ako motivovať nových spolupracovníkov pre službu?
V programe stretnutia boli aj sväté omše, ktoré celebrovali prítomní biskupi, spoločná modlitba ruženca i čas na neformálne rozhovory prítomných aktérov i členov rady.

Správu z Rádia Lumen si môžete vypočuť tu: https://www.lumen.sk/archiv-play/170892 (5:17 min) Reportáž z TV LUX dnes večer o 20:00 v Krátkych správach. Podobné stretnutie rada plánuje i v budúcom roku pre ďalšiu skupinu aktérov v pastorácii rodín na Slovensku.

TK KBS informovala Rada KBS pre rodinu( TK KBS, rpr, ml; kj ) 20231113029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]