[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 21. 02. 2024   Meniny má Eleonóra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Františkán zo sýrskeho Aleppa: Svet na nás zabudol, ľudia trpia hladom
P:3, 16. 11. 2023 11:42, ZAHSýria 16. novembra (VaticanNews) Dôsledky vojny v Sýrii sú oveľa tragickejšie ako samotná vojna, ktorá sa začala v roku 2011 a nikdy sa v skutočnosti neskončila. Bieda narastá, ľudia čoraz viac trpia hladom.

V rozhovore pre VaticanNews na to poukázal františkánsky mních z Aleppa, ktorý zdôraznil, že tento „zabudnutý konflikt“ plodí v srdciach Sýrčanov čoraz väčšie zúfalstvo, pretože nevidia žiadnu nádej do budúcnosti. Páter Bahjat Karakash pripomenul, že už aj tak tragickú situáciu zhoršilo tohtoročné zemetrasenie a prijímaná pomoc je nedostatočná. „V dôsledku nastalej devastácie mnohí ľudia prišli o prácu a boli nútení predať svoj posledný majetok, aby prežili,“ povedal mních.

„Je to, žiaľ, zabudnutá tragédia, najmä po zemetrasení,“ zdôraznil františkán. Dodal, že katastrofálne následky tejto kataklizmy sa pridali k predchádzajúcej tragédii vojny a prehlbujúcej sa hospodárskej krízy, preto sa situácia ukazuje ako skutočne kritická. „Najdôležitejšou výzvou, ktorej musíme čeliť, je vrátiť ľuďom nádej,“ zdôraznil. Dodal, že to nie je jednoduché, keďže na obzore nie je žiadne politické riešenie. „Našou úlohou je preto vyhrnúť si rukávy a pracovať na tom, aby sme ľuďom vrátili aspoň kúsok dôstojného života a s ním aj nádej, ktorá je srdcom kresťanského posolstva,“ povedal páter Karakash. Vyznal sa, že by bol rád, keby sa ľudia na Západe začali dozvedať o skutočnej situácii v Sýrii. „Čo najviac, aby aj oni prišli k nám, aby videli realitu nášho života. K tomu by som pridal otázku modlitby a potrebnej humanitárnej pomoci. To všetko nás podporuje a dodáva nám silu,“ uviedol františkán.

Sýrsky františkán zdôraznil, že v súčasnosti je ťažké hovoriť o jednom najdôležitejšom probléme, ktorému treba čeliť, pretože je ich príliš veľa. „Máme krízu vzdelávania, hygienickú krízu a hospodársku krízu. Hovoríme o skutočne obrovských výzvach, ktoré si vyžadujú konkrétnu podporu,“ povedal páter Karakash. Dodal, že Sýria potrebuje podporu na začatie národného dialógu o zmierení a zároveň konkrétnu pomoc zvonku, aby sa krajina mohla zdvihnúť z trosiek. Chcel ilustrovať situáciu a poukázal na to, že pred posledným zemetrasením františkáni v Aleppe systematicky živili 1 200 ľudí, dnes je ich päťkrát viac, ktorí takúto pomoc využívajú.( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20231116031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]