[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František sa stretol s kňazmi a núdznymi rodinami na periférii Ríma
P:3, 18. 11. 2023 08:03, ZAH

Rím 18. novembra (VaticanNews) Pápež František vo štvrtok 16. novembra navštívil jednu z periférií Ríma, aby sa stretol s približne 40 kňazmi XVII. prefektúry Rímskej diecézy. Svätý Otec pozdravil i rodiny v bytovej núdzi, ktoré našli útočisko v tamojšej Farnosti Panny Márie Matky pohostinnosti.

Svätý Otec zavítal do farnosti na najvzdialenejšom predmestí Ríma, ktorá je súčasťou prefektúry, ktorá zahŕňa oblasti Tor Bella Monaca, Torre Angela, Torre Gaia i ďalšie susedné štvrte. Ide o rozsiahlu oblasť, ktorej obyvatelia sú zasiahnutí chudobou a marginalizáciou. Cirkev tu aktívne pôsobí v rámci iniciatív solidarity a spolupráce, je v úzkom kontakte s obyvateľmi bytových domov i sociálnych bytov.

Vo Farnosti Panny Márie Matky pohostinnosti (Santa Maria Madre dell'Ospitalità), ktorá bola postavená v roku 1985, je pohostinnosť nielen v názve, ale aj v samotnom DNA farnosti. V areáli, v tzv. dedine pohostinnosti, sa nachádza komplex dvanástich bytov, v ktorých dočasne žijú talianske rodiny i rodiny migrantov v bytovej núdzi, medzi ktorými sú aj utečenci z Afriky a Ukrajiny. Pápež na záver návštevy pozdravil viacerých z nich.

Hlavným cieľom návštevy rímskeho biskupa však bolo stretnúť sa s kňazmi jeho diecézy. Svätý Otec tak pokračoval v cykle návštev rozličných prefektúr Rímskej diecézy. Koncom septembra podobne navštívil rímsku štvrť Primavalle, ktorá je známa kvôli vražde dvoch žien.

Štyridsiatich kňazov XVII. prefektúry pápežovi predstavil pomocný biskup Riccardo Lamba. V kaplnke pred svätostánkom strávil pápež niekoľko minút v tichej modlitbe sediac na invalidnom vozíku. V sále farnosti sa venoval jeden a pol hodinovému dialógu s kňazmi, ktorí mu kládli otázky zamerané na pastoračné témy, ako sú práca, sviatosti, chudoba, pohostinnosť, pomoc sociálne slabším skupinám či evanjelizácia.

Bol to „veľmi otvorený, srdečný a dôverný dialóg,“ spomína biskup Lamba. Pápež povzbudil všetkých, aby boli nablízku ľuďom, aby neustále ponúkali evanjelium, aj keď sa vyskytnú ťažkosti a zdôraznil synodálny štýl, ktorý vo farnostiach predpokladá neustálu spoluprácu medzi laikmi a kňazmi. Svätý Otec sa stretol aj s manželským párom Rosariom a Annou, ktorí slávia 50. výročie svadby.

Salvatore Cernuzio, Zuzana Klimanová - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, sc, zk, ml; pz ) 20231118004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]