Vatikán 24. novembra (VaticanNews) Na okraj svätej omše pri príležitosti 90. výročia ukrajinského holodomoru štátny sekretár zopakoval postoj pápeža, ktorý je blízky Izraelčanom a Palestínčanom. Vzťahy so židovským svetom nie sú spochybnené, ubezpečil kardinál a vysvetlil, že pokračuje práca na prepustení rukojemníkov a návrate ukrajinských detí násilne odvlečených do Ruska.
Pápež a Svätá stolica majú blízko k utrpeniu všetkých: odsúdením strašného útoku Hamasu zo 7. októbra sa neskrývajú; zároveň nemôžu ignorovať to, čo sa deje v Gaze, kde je toľko mŕtvych, toľko zranených, toľko skazy.
Kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár, ktorý opakuje zásadu „rovnakej blízkosti,“ ktorá bola vždy štýlom Svätej stolice od čias Benedikta XV, ktorý bol počas prvej svetovej vojny tiež napádaný oboma stranami za to, že zachovával pozíciu neutrality a neuznával – podľa obvinených – agresora a napadnutého.
Zdá sa, že tento osud teraz postihol aj pápeža Františka, ktorého včerajšie slová na záver generálnej audiencie vyvolali polemiku medzi niektorými predstaviteľmi židovského sveta vrátane talianskych rabínov, ktorí sa v nóte sťažovali, že pápež údajne postavil Hamas a Izrael na rovnakú úroveň, keď hovoril o terorizme na oboch stranách.
Na otázku novinárov pred rímskym kostolom Sant’Andrea della Valle, kde celebroval omšu pri príležitosti 90. výročia Holodomoru, dramatického vyhladenia miliónov Ukrajincov v rokoch 1932 – 33, štátny sekretár hovoril o obvineniach, ktoré nemajú zmysel, a zdôraznil, že nedávne udalosti určite nespochybňujú vzťahy so židovským svetom a úspechy tých rokov, počnúc Nostra aetate. Naopak, dodal, sme hlboko znepokojení touto vlnou antisemitizmu, ktorá sa všade rozpútala.
Jasný postoj k útokom na Izrael
Kardinál Parolin uviedol, že Svätá stolica má veľmi jasný postoj voči útoku Hamasu. „Zdá sa mi, že Svätá stolica sa snaží byť v každom ohľade spravodlivá a zohľadniť utrpenie všetkých. Aj v tomto prípade treba odsúdiť hrozné veci, ktoré Izrael utrpel, zdôraznil kardinál. „Zároveň nemôžeme ignorovať to, čo sa deje na druhej strane, konkrétne v pásme Gazy, kde je toľko mŕtvych, toľko zranených, toľko zničenia.“ „Pápež chce byť nablízku všetkým, ktorí trpia,“ dodal kardinál a pripomenul audienciu s rodinami rukojemníkov a skupinou Palestínčanov.
Rozdiel medzi agresormi a napadnutými
Tým z novinárov, ktorí poukázali na to, že dnešná kritika rabínov je podobná tej, ktorá sa objavila v prípade vojny medzi Ukrajinou a Ruskom kvôli údajnému nerozlišovaniu medzi agresormi a napadnutými, Parolin odpovedal: „Už sme odpovedali, a to v pravý čas. Pápež a Svätá stolica sa vyjadrili jasne: v prípade Ukrajiny sme povedali, že ,ide o agresívnu vojnu...‘ Čo viac môžeme povedať ako toto? Treba si tiež pozorne prečítať slová a pochopiť, čo znamenajú. Ak chce niekto viac, aj my máme svoj postoj, robíme svoje úvahy, robíme svoje rozhodnutia. Ale nezdá sa mi, ubezpečil kardinál, „že ide o otázku rovnocennosti. Absolútne. Vždy sme hovorili to, čo bolo potrebné povedať, aj keď vo formách, ktoré sa hodili Svätej stolici. A čo pápež hovorí, hovorí jasne. Samozrejme, nie takým spôsobom, ako chcú oni.“
Cesty Svätej stolice
„Napätie, obvinenia, ťažkosti v mierových rozhovoroch nie sú v žiadnom prípade nové. Nie je to prvýkrát, čo sa to stalo... Ak si spomeniete na prvú svetovú vojnu, pápež Benedikt XV. bol napadnutý oboma stranami, pretože aj on vraj zaujal postoj neutrality, neuznávajúc agresora a napadnutého...,“ pripomenul Parolin. „Takže je mi to ľúto, ale neprekvapuje ma to. Naším osudom je vedieť povedať každému, čo je potrebné, ale opakujem, povedať to spôsobom, akým to robí Svätá stolica.“
Otázka rukojemníkov
Pokiaľ ide o kanály dialógu, ktoré Svätá stolica sleduje na Blízkom východe, štátny tajomník vysvetlil, že to, čo sa dá urobiť, je pokračovať v otázke rukojemníkov. V súčasnosti nie je veľa iných možností. Pápežovo gesto prijatia rodín vo Vatikáne môže podľa kardinála v tomto zmysle pomôcť vyriešiť problém.
Ukrajinské deti odvlečené do Ruska
Medzitým na ukrajinskom fronte pokračujú práce na návrate detí násilne odvlečených do Ruska. Aktívny je mechanizmus, ktorý vznikol po návšteve kardinála Zuppiho v Moskve a Kyjeve. A prináša určité výsledky. Parolin však spresnil, že ani tu nemožno očakávať ohromujúce výsledky, že sa oslobodia stovky a stovky.... Čísla, o ktorých navyše neexistuje konsenzus: jedna strana hovorí jedno, druhá niečo iné. Ale pracuje sa na tom a prinieslo to určité ovocie, vysvetlil.
Koniec vojny na Ukrajine a dohoda medzi Izraelom a Hamasom
Jedna z otázok sa týkala aj vyhlásení ruského prezidenta Vladimira Putina na samite G20, že Rusko je pripravené na rokovania o ukončení vojny na Ukrajine. Je Putin dôveryhodný, ak dúfa v ukončenie konfliktu, ktorý sám inicioval? „Dúfam, že je dôveryhodný, pretože v to všetci dúfame,“ odvetil Parolin.
Vyjadril znepokojenie nad odkladom dohody medzi Hamasom a Izraelom o dočasnom prímerí a prepustení izraelských rukojemníkov a palestínskych väzňov. „Nie je to dobré znamenie,“ poznamenal, „ale povedali mi, že posledným krokom je, aby tribunál alebo najvyšší súd dal zelenú, neviem, či to bol dôvod, prečo dohoda nie.... Naozaj dúfame, že sa nám podarí dosiahnuť dohodu, aspoň prímerie.“
Salvatore Cernuzio - Vatican News