Vatikán 24. novembra (VaticanNews) Pápež František vo svojom posolstve, ktoré zazneli pri otvorení 13. festivalu sociálnej náuky vo Verone, vyzýva na konkrétne odovzdávanie evanjeliového učenia spoločnosti. Vyjadruje želanie, aby v digitálnej kultúre nikto nepodporoval komunikáciu, ktorá vedie k znehodnoteniu, a to prostredníctvom šírenia posolstiev nenávistného obsahu a skresľovania skutočnosti.
Komunikácia dosahuje svoju plnosť v úplnom darovaní sa druhej osobe a práve v tomto vzťahu vzájomnosti sa rozvíja sieť slobody, píše pápež František v posolstve organizátorom a účastníkom 13. festivalu sociálnej náuky, ktorý sa začal 24. novembra vo Verone. Ide o trojdňové stretnutie odborníkov, podnikateľov, profesorov a laikov, ktorí sa usilujú konkrétne pretaviť evanjeliové učenie do spoločnosti, ako to požaduje súhrnná správa z prvého zasadania 16. riadneho generálneho zhromaždenia synody.
Tohtoročná téma #soci@ly free sústreďuje pozornosť na komunikáciu v digitálnej kultúre, ktorá ovplyvňuje medziľudské vzťahy a následne aj spoločnosť. Pápežovu pozornosť upútal najmä jeden zo špeciálnych znakov použitých v tohtoročnej téme, znak @ používaný v e-mailoch. Znak @, ktorý v antike označoval jednotku hmotnosti a objemu (španielska arroba a toskánska amfora) a neskôr nadobudol účtovnú hodnotu ako obchodné at, sa v súčasnosti používa v elektronickej pošte na označenie významu at, t. j. „u“, ktorý označuje blízkosť, kontakt, intímne vyjadrenie slobody, ktorú treba „držať“ v srdci.
Nepodporujte kultúru znevažovania prostredníctvom správ plných nenávisti
Sieť, po ktorej túžime, totiž nie je určená na väznenie, ale na oslobodenie, na pestovanie spoločenstva slobodných ľudí. Samotná Cirkev je sieťou utkanou z eucharistického spoločenstva, kde spojenie nie je založené na „sympatiách,“ ale na pravde, na „amen,“ ktorým sa každý pripája ku Kristovmu telu a prijíma iných.
V porovnaní s rýchlosťou informácií, ktoré vyvolávajú vzťahovú chamtivosť, pokračuje pápež, je „amen“ vlastne akousi provokáciou na prekonanie kultúrnej sploštenosti, na plnosť jazyka v úcte ku každej osobe. Nech nikto nie je podporovateľom komunikácie znehodnotenia šírením posolstiev nenávisti a skresľovania skutočnosti, vyzýva pápež.
Ježiš sa zaujíma o celého človeka v jeho celistvosti
Príkladom skutočnej komunikácie inšpirovanej láskou, píše pápež, je úryvok z Markovho evanjelia, ktorý rozpráva o epizóde rozmnoženia chlebov a rýb. Na brehu Tiberiadského jazera sa k Ježišovi pripojilo asi päťtisíc ľudí, ktorí prešli niekoľko kilometrov, aby ho počuli. Ježiš sa ich vydal učiť mnohým veciam a jeho autorita, píše pápež, pramení z jeho osobnej angažovanosti a z toho, že je tvárou a slovom Otca v zákrutách ľudskej existencie: má súcit s ľuďmi, má rovnaké pocity ako ľudia pred ním, nepozerá na nich zvrchu, berie ich problémy ako svoje vlastné, stará sa o nich. A potom ich nasýti, pretože po vyučovaní nasleduje dar chleba a prídelu: Ježiš sa zaujíma o celého človeka, teda o človeka v jeho celistvosti.
Výchova ku kultúre daru
Ježiš v tom nie je sám, ale žiada učeníkov o spoluprácu a osobnú účasť. Toto je sloboda, ku ktorej je učeník povolaný: sloboda toho, kto sa s inteligenciou a láskou zapája do umožnenia rastu druhého. Pápež si teda želá, aby sa kresťania stali svedkami slobody v slobodnom svete, a účastníkom festivalu, počnúc prezidentom usporiadateľskej nadácie Segni Nuovi Albertom Stizzolim, ktorý spolu s veľkou skupinou laikov a vedeckým výborom festival konkrétne podporuje, želá, aby tento heslovitý odkaz pretavili do iniciatív pre spoločné dobro a aby sa zapojili do výchovy ku kultúre darovania.
Michele Raviart