Vatikán 8. februára (VaticanNews) Pápež František prijal dnes, vo štvrtok 8. februára, na audiencii účastníkov medzinárodného sympózia o permanentnej formácii kňazov, ktoré zastrešuje Dikastérium pre klerikov, a koná sa vo Vatikáne do 10. februára. Pápež odporúča kňazom, aby neboli svetáckymi, neurotickými, zatrpknutými či „starými mládencami“, ale aby boli spätí s Božím ľudom: to nás „chráni pred rizikom odtrhnutia sa od reality“. Ďalej odporúča „vždy odpúšťať“ tým, ktorí idú na spoveď a „nebáť sa byť nežný“.
„V týchto dňoch sa teda navzájom počúvajte a nechajte sa inšpirovať pozvaním, ktoré apoštol Pavol adresuje Timotejovi, a ktoré dáva názov vášmu sympóziu: ‚Oživuj Boží dar, ktorý je v tebe‘ (porov. 2 Tim 1, 6). Oživte dar, znovu objavte pomazanie, znovu roznieťte oheň, aby nevyhasla horlivosť apoštolskej služby“, povedal pápež účastníkom sympózia a dodal:
„Chcel by som poukázať na tri spôsoby: radosť z evanjelia, spolupatričnosť s ľuďmi a plodnosť služby“.
Najprv sa rímsky biskup zameral na radosť z evanjelia, keď povedal:
„Jadrom kresťanského života je dar priateľstva s Pánom, ktorý nás oslobodzuje od smútku individualizmu a rizika života bez zmyslu, bez lásky a bez nádeje“. „Svedkami Božej lásky budeme len vtedy, (...) ak sme a zostaneme učeníkmi, len vtedy sa môžeme stať služobníkmi Boha a misionármi jeho kráľovstva. Iba ak prijmeme a budeme si vážiť radosť z evanjelia, potom môžeme túto radosť priniesť aj iným“.
Pápež zdôraznil dôležitosť ľudského rozmeru kňaza, pretože „milosť vždy predpokladá prirodzenosť, a na to potrebujeme integrálnu ľudskú formáciu. Byť Pánovým učeníkom v skutočnosti nie je náboženským prestrojením, ale spôsobom života, a preto si vyžaduje starostlivosť o našu ľudskosť. Opakom tohto je ‚svetský‘ kňaz“. Z toho vypláva dôležitosť starostlivosti o ľudskú formáciu kňazov.
Druhý bod, ktorý Svätý Otec zdôraznil je príslušnosť k ľudu:
„Nikdy sa necítiť oddelení od cesty svätého veriaceho Božieho ľudu – nás chráni, podporuje v našej práci, sprevádza nás v pastoračných starostiach a chráni nás pred rizikom odtrhnutia sa od reality a pocitu všemocnosti. Buďme opatrní, lebo aj to je koreňom všetkých foriem zneužívania“.
Tretím spôsobom je plodnosť služby. Formácia sa podľa pápeža stáva „umením postaviť druhého človeka do centra, vyzdvihnúť jeho krásu, dobro, ktoré v sebe nosí, vyzdvihnúť jeho dary, ale aj tiene, jeho rany a túžby“. Z toho vyplýva neskôr aj tajomstvo „plodnej pastorácie“, pokračoval rímsky biskup, „nie pastorácie, v ktorej sme my v centre, ale pastorácie, ktorá plodí dcéry a synov k novému životu v Kristovi, ktorá prináša živú vodu evanjelia do pôdy ľudského srdca a súčasnosti“.
Martin Jarábek – Vatican News